Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Prace ogrodowe we wrześniu. Sad, ogród warzywny, trawnik

We wrześniu można już poczuć pierwsze podmuchy jesiennego powietrza. Wiele kwiatów zaczyna przekwitać, dojrzewają ostatnie ogórki i pomidory, a na drzewach czerwienią się pierwsze jabłka. Wiele osób wpada w melancholię, jednak to nie czas na odpoczynek! W sadzie, na rabatach i w ogrodzie warzywnym wciąż jest wiele do zrobienia. Dowiedz się, jakie prace trzeba wykonać wokół domu we wrześniu.

Prace ogrodowe we wrześniu. Sad, ogród warzywny, trawnik
Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać we wrześniu? Podpowiadamy. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jak dbać o rośliny ozdobne we wrześniu?

We wrześniu wiele kwiatów, które obficie kwitły latem, już dawno utraciło swój urok. Czas je przyciąć i wyrzucić na kompost. Tam rozłożą się i w przyszłym roku zasilą rabaty. Lecz to nie jedyny obowiązek ogrodnika. W tym miesiącu:

  • dokładnie obejrzyj róże — gdy temperatury spadają, a wilgoć rośnie, wzrasta ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, zwłaszcza czarnej plamistości liści. Jeśli jej objawy pojawią na okazach, koniecznie wykonaj oprysk specjalnym preparatem. Dzięki temu krzewy pozostaną zdrowe i w przyszłym roku będą lepiej rosły. Usuń także przekwitnięte kwiaty róż, aby nie stały się miejscem rozwoju grzybów;

  • zapewnij podporę hortensjom — we wrześniu ich kwiaty są już naprawdę duże. W efekcie pędy mogą nie wytrzymać ich ciężaru i się połamać. Dlatego warto je podwiązać. Dzięki temu hortensje będą zdobić ogród nawet zimą. Jednak jeśli chcesz stworzyć suche bukiety, we wrześniu tnij kwiaty i powieś je, aby ładnie się ususzyły;

  • sadź wrzosy — we wrześniu w sklepach ogrodniczych jest ich bardzo duży wybór. Możesz przebierać między odmianami, które różnią się pokrojem i kolorem oraz z daleka przyciągają wzrok. Wrzosy doskonale sprawdzą się do wypełnienia dolnego piętra rabaty;

  • dziel byliny — początek jesieni to idealny moment, aby rozdzielić rozrośnięte rośliny i umieścić je na nowych rabatach. We wrześniu temperatury nie przekraczają zazwyczaj 25°C i panuje podwyższona wilgotność powietrza. Dzięki temu ziemia nie wysycha zbyt szybko, a rośliny mogą spokojnie się ukorzenić przed nadejściem zimy.

We wrześniu warto zacząć się rozglądać za cebulkami kwiatów wiosennych, np. tulipanów, szafirków czy żonkili. W wielu sklepach w tym miesiącu rozpoczyna się przedsprzedaż najciekawszych i najrzadszych odmian. Zatem jeśli zależy ci na znalezieniu ciekawych okazów na swoje rabaty, warto przejrzeć dostępną ofertę.

Nie zapomnij również o kontrolowaniu pogody. Jeśli we wrześniu nagle spadnie temperatura, zabierz do domu wszystkie donice z kwiatami jednorocznymi, np. z pelargoniami, petuniami itp. Dzięki temu zwiększysz szanse na to, że przetrwają zimę i w następnym roku zaszczycą się swoimi pięknymi kwiatami.

Co robić w sadzie we wrześniu?

We wrześniu w sadzie trwają intensywne zbiory. Jabłka, śliwki, grusze już czekają na to, żeby je zebrać i przerobić lub sprzedać. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ im bardziej dojrzałe owoce, tym gorzej się przechowują.

Wrzesień to także odpowiedni moment na to, żeby sadzić drzewa owocowe z gołym korzeniem. Są dostępne w niższej cenie, dzięki czemu można ich dużo kupić bez nadmiernego nadwyrężania budżetu.

W tym miesiącu należy również usunąć porażone części roślin. Jeśli na drzewach pojawią się oznaki raka bakteryjnego czy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, koniecznie odetnij uszkodzone pędy. Jeśli drzewa są poważnie chore, nie zwlekaj, tylko je wytnij i spal. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się chorób.

Dodatkowo należy zadbać o ochronę przeciwko szkodnikom. Do pni śliw można przymocować opaski z papieru falistego lub specjalne opaski lepowe. Dzięki temu gąsienice nie będą mogły spacerować po drzewach i chować się w zagłębieniach pędów.

Przeczytaj również: Wrzesień to ostateczny termin wysiewu tych roślin. Co siać i sadzić we wrześniu?

prace ogrodowe we wrześniu Wrzesień to doskonały moment na sadzenie i sianie wielu gatunków roślin. Fot. CanvaPro

Ogród warzywny we wrześniu — jakie prace trzeba wykonać?

We wrześniu wiele warzyw przestaje owocować. Są to m.in. ogórki (te siane na początku maja) czy pomidory. Zbierz ostatnie plony i pozbądź się sadzonek, ponieważ gdy wzrośnie wilgoć, zaczną chorować. To także czas gromadzenia w spiżarniach lubczyku ogrodowego, cukinii, dyni, fasoli, bobu, buraków, marchwi, pietruszki, selera oraz kapusty. Jeśli udało się posiać w sierpniu rzodkiewki, we wrześniu jest czas na ich zbiory.

W tym miesiącu należy nadal systematycznie podlewać rośliny. Na pustych grządkach po ogórkach czy po pomidorach należy zasiać poplon, który po ścięciu wzbogaci glebę w cenne składniki mineralne. Dobrym pomysłem jest także wyściółkowanie zagonów kompostem. Nie tylko osłoni on ziemię przed wysychaniem i jałowieniem, ale także dostarczy jej cennych składników mineralnych.

Zacznij również planować, jak będą wyglądać grządki w następnym sezonie. Od tego zależy, gdzie posadzisz cebulę i czosnek zimowe.

Jak pielęgnować trawnik we wrześniu?

Trawnik we wrześniu wciąż intensywnie rośnie, dlatego nadal należy go regularnie przycinać, najlepiej 1-2 razy w tygodniu. Nie trzeba już wysoko podnosić noży, ponieważ w tym miesiącu jest podwyższona wilgotność powietrza. Zatem ryzyko, że trawa się spali, jest niewielkie. Koszenie pomoże także usunąć suche liście drzew, które mogłyby zalegać na trawniku. Dzięki temu nie zaczną się rozkładać i nie staną się miejscem rozwoju grzybów.

Jeśli trawnik w sezonie dość szybko wysychał, stał się "łysy" lub wyraźnie opadł, to znak, że czas na wykonanie wertykulacji. To zabieg, który polega na nacięciu darni i usunięciu próchnicy powierzchniowej, a także resztek materii. Dzięki temu do korzeni dotrze więcej wody, powietrza i składników mineralnych. Po wertykulacji można obsypać trawnik piaskiem, który dodatkowo zwiększy jego przepuszczalność.

We wrześniu można także:

  • nawieźć trawnik preparatami z fosforem i potasem. Unikaj produktów z azotem, który pobudza rośliny do rozwoju. Nie chcesz, żeby trawa przemarzła zimą;

  • wykonać wapnowanie, aby poprawić strukturę ziemi i ułatwić roślinom ukorzenianie się;

  • przeprowadzić dosiewkę w miejsca, w których trawa uschła w wyniku upałów czy też np. działalności opuchlaków.

Ten miesiąc to także dobry czas na zakładanie trawnika.

Rośliny doniczkowe w domu, na balkonie i tarasie — o czym pamiętać?

Wrzesień to ostatni miesiąc na cieszenie się letnimi roślinami doniczkowymi. Gdy tylko przyjdą przymrozki, kwiaty opadną i zaczną obumierać. Zatem jeśli chcesz je przechować do następnego sezonu, zabierz je do domu przed nadejściem ujemnych temperatur. Dzięki temu nie przemarzną i będzie można pobrać z nich sadzonki w przyszłym sezonie.

Gdy donice opustoszeją, warto posadzić w nich cebule kwiatów wiosennych. Umieść je piętrowo, aby powstała warstwowa kompozycja, która będzie pięknie się prezentować od marca aż do czerwca. Pamiętaj, aby pozostawić w donicach nieco miejsca na wiosenne bratki. Dzięki temu wypełnisz aranżację, aby wyglądała zachwycająco przez długie miesiące.

Pamiętaj o tym, żeby jesienią wykonać jak najwięcej prac. Dzięki temu wiosną będzie znacznie łatwiej rozpocząć sezon.

Źródło: deccoria.pl  

Przeczytaj również: Jakie krzewy kwitną i owocują we wrześniu?

"Polska cytryna", "złoto Syberii" i inne niezwykłe jesienne owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.