Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować lagerstremię indyjską? Będzie kwitła długo i zjawiskowo

Lagerstremia indyjska jest krzewem o bajkowej urodzie. W Europie nazywa się ją bzem południa i choć naturalnie porasta wyłącznie obszary Azji, z powodzeniem można uprawiać ją także w Polsce. Ta roślina na podwórku wzbudzi zazdrość niejednego sąsiada. Jednak, aby zachwycała urodą, trzeba o nią odpowiednio dbać. Sprawdźmy więc, jakie wymagania ma lagerstremia.

Jak pielęgnować lagerstremię indyjską? Będzie kwitła długo i zjawiskowo
Lagerstremia indyjska, potocznie nazywana jest "bzem południa". Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda lagerstremia indyjska?

Lagerstremia indyjska (z łac. Lagerstroemia indica) jest pięknym, kwitnącym drzewem lub krzewem o egzotycznym pochodzeniu. Naturalnie porasta on obszary Azji, zwłaszcza Chin, Wietnamu, Tajwanu, Laos i Kambodży, gdzie występuje powszechnie. Aby zachwycać się urodą tej rośliny, wcale nie musimy jednak pokonywać tysięcy kilometrów. Europejscy ogrodnicy znaleźli bowiem sposób, aby uprawiać lagerstremię indyjską w naszym klimacie.

Jeżeli chodzi o to, jak wygląda lagerstremia indyjska, to na pierwszy rzut oka wielu osobom kojarzy się ona z popularnym bzem. Z tego powodu roślinę potocznie określa się jako „bez południa”. Ten majestatyczny krzew w krajach pochodzenia osiąga do 8 metrów wysokości, natomiast w Polsce może mieć on maksymalnie 4-5 metrów. W sklepach ogrodniczych spotyka się również odmiany karłowate lagerstremii, takie jak: „Royal Red”, która dorasta do 2 metrów.

Lagerstremia charakteryzuje się rozłożystą koroną o kulistym układzie. Liście są drobne i mają owalny kształt. Ich kolor latem jest zielony, ale jesienią przebarwiają się na żółto. Kora pnia drzew ma specyficzny wygląd z uwagi na łuszczenie, z którym mamy do czynienia przez cały rok. Najbardziej widowiskowe są jednak pięciopłatkowe kwiaty, które u nasady są rurkowate, a na brzegach pofałdowane. Składają się na efektowne wiechy o długości do nawet 20 cm. Ich kolor zależy od odmiany lagerstremii indyjskiej, z którą mamy do czynienia.

 • purpurowy – odmiana lagerstremii indyjskiej  Tuscarora;
 • fioletowo-różowy – odmiana lagerstremii indyjskiej  Petite Orchid;
 • ciemnoczerwony – odmiana lagerstremii indyjskiej  Ruby Lace;
 • jasnoróżowy – odmiana lagerstremii indyjskiej  Eavesii;
 • biały – odmiana lagerstremii indyjskiej  Petite Snow;

Jak długo kwitnie lagerstremia indyjska?

Odpowiedź na pytanie, jak długo kwietnie lagerstremia indyjska, powinna ucieszyć wszystkich tych, którzy pragną spełnić marzenie o bujnym, kolorowym ogrodzie. To dlatego, że jest to jeden z najdłużej kwitnących krzewów (lub drzew).

Kwiaty lagerstremii indyjskiej możemy podziwiać nieustannie przez cztery miesiące w roku – od lipca do października. Tworzą one efektowne, długie wiechy o długości do 20 cm.

Jakie wymagania ma lagerstremia?

Zanim zdecydujemy się na uprawę „bzu południa”, powinniśmy zaznajomić się z tematem uprawy tej rośliny. Jakie wymagania ma lagerstremia?

 • Stanowisko 

Stanowisko lagerstremii powinno być dobrze nasłonecznione i ciepłe. Idealnie, jeżeli będzie również zaciszne i osłonięte od wiatru np. żywopłotem.

Przeczytaj również: Piękna i wyjątkowo wytrzymała na upały. Jak pielęgnować smagliczkę, by długo kwitła?

 • Ziemia 

Ziemia lagerstremii musi być żyzna i przepuszczalna. Gleba powinna mieć umiarkowane pH – od lekko kwaśnego do obojętnego. Podłoże dla lagerstremii może być również cięższe, jednak wtedy przed sadzeniem rośliny, koniecznie wykonać należy drenaż. Zminimalizuje to bowiem ryzyko przemarzania korzeni.

 • Sadzenie 

Lagerstremię zaleca się sadzić wiosną tak, by zdążyła zaaklimatyzować się w ogrodzie. Pomiędzy poszczególnymi sadzonkami powinny znaleźć się przynajmniej 3 metry wolnego miejsca, a w przypadku odmian karłowatych odległość ta powinna wynosić minimum 1,5 metra.

lagerstremia indyjska Lagerstremia indyjska uważana jest za jedno z najdłużej kwitnących drzew. Fot.123RF.com

Pielegnacja lagerstremii indyjskiej

Jednym z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji lagerstremii indyjskiej jest ochrona tej rośliny przed mrozem. W tym celu jesienią osłania się drzewa słomą lub agrowłókniną, a podłoże przy pniu okrywa się grubą warstwą ściółki (około 10-20 cm).

 • Podlewanie 

Lagerstremie podlewa się, gdy drzewa są młode, albo występuje susza. Stopień nawadniania zależy już od miejsca, w którym posadzimy krzew. Zawsze jednak zabieg ten należy wykonać w taki sposób, aby nie przelewać podłoża.

 • Nawożenie 

Nawożenie lagerstremii indyjskiej również jest istotne. Musimy pamiętać, aby roślinę zasilać azotem wiosną, a środkami potasowo-fosforowymi – latem. W tym okresie możemy również podawać lagerstremii nawozy wieloskładnikowe. W celu dostarczenia „bzu południa” niezbędnych składników odżywczych dobrze sprawdzi się również kompost i obornik.  

 • Przycinanie 

Regularne przycinanie lagerstremii indyjskiej ma wpływ na obfite kwitnienie tej rośliny. Zabieg ten standardowo zaleca się wykonać w kwietniu. Natomiast latem, aby pobudzić kwitnienie, z lagerstremii usuwamy jedynie starsze pędy. Robimy to ostrożnie tak, aby nie zniszczyć widowiskowego pokroju rośliny.

Zastosowanie lagerstremii indyjskiej w ogrodzie

Lagerstemia indyjska doda szczypty egzotyki każdej polskiej działce. Jest na tyle pokaźną rośliną, że w ogrodzie najpiękniej prezentuje się jako soliter. Warto wysadzać ją w eksponowanym miejscu. Karłowate odmiany „bzu południa” mogą także stanowić wspaniałą ozdobę balkonu lub tarasu. Latem wystarczy wystawić je w dużym pojemniku na zewnątrz, a zimą przenieść do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia.

Przeczytaj również: Jak dbać o aksamitki? Zrób prosty nawóz, który sprawi, że kwiatów będzie dużo więcej

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.