Spis treści:
Jakość gleby w ogrodzie ma znaczenie
Na jakość i wysokość plonów ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest jakość gleby w ogrodzie. Ważnym parametrem, który wpływa na zdrowy wzrost i prawidłowy rozwój naszych roślin, jest żyzność. Żyzna ziemia dostarcza uprawom niezbędne składniki odżywcze, a także stwarza optymalne warunki glebowo-powietrzne dla rozwoju systemu korzeniowego. To z kolei przekłada się na uzyskanie satysfakcjonujących plonów, które wyróżniać się będą odpowiednią jakością.
Warto jednak mieć na uwadze, że z roku na rok gleba traci swoją strukturę i żyzność, przez co uniemożliwia roślinom efektywne pobieranie składników odżywczych, a także swobodną cyrkulację powietrza. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu ogrodniczego należy poprawić jej strukturę i jakość. Pomoże to zapewnić roślinom niezbędne do ich rozwoju składniki odżywcze. Zapewnienie odpowiedniego podłoża pomoże w uzyskaniu zdrowych i obfitych plonów.
Przed rozpoczęciem sezonu ogrodniczego należy zadbać o jakość gleby. Fot.123RF.com
Jak poprawić jakość gleby w ogrodzie? 2 sposoby
Istnieje wiele sposobów, które pomogą poprawić jakość gleby w ogrodzie (co najważniejsze bez użycia chemii). W tym celu doskonale sprawdzą się m.in. kwasy humusowe, nawozy zielone, obornik, kompost czy gnojówki z chwastów. Warto też poznać inne sposoby na dokarmianie gleby, dzięki którym nasze uprawy będą rosły zdrowo i obficie plonowały.
- Biowęgiel
Jest to ulepszona wersja powszechnie znanego węgla drzewnego, która powstaje w wyniku poddania biomasy wpływowi wysokiej temperatury. Biowęgiel wpływa na fizyczne, chemiczne i biologiczne właściwości gleb, a także poprawia ich strukturę. Aby poprawić jakość podłoża w ogrodzie, produkt ten należy zalać gnojówką z pokrzywy, a następnie wszystko dokładnie wymieszać. Roztwór odstawiamy na kilka dni. Po tym czasie tak przygotowaną mieszanką polewamy glebę na grządkach. Stosujemy ją dwa razy w miesiącu, dopóki nie wysadzimy rośliny.
- Dżdżownice kalifornijskie
Dżdżownice są bardzo pożytecznymi stworzeniami, które poprawiają jakość gleby. Żywią się organicznymi resztkami, trawią je, po czym wydają niezwykle cenny naturalny nawóz. Poprzez tworzenie tuneli pomagają również w utrzymywaniu właściwej struktury gleby, gdyż umożliwiają przepływ powietrza i wody. Warto jednak mieć na uwadze, że dżdżownice są dość kapryśne. Aby nie uciekły, należy im stworzyć odpowiednie warunki. W tym celu w różnych miejscach na grządce warto rozłożyć kawałki mokrego kartonu, który będzie im służyć za pokarm. Następnie należy wziąć garść lub dwie dżdżownic kalifornijskich i porozrzucać je w kilku miejscach na grządce. Na koniec glebę warto przykryć niewielką warstwą ściółki (słomą lub sianem). Dzięki temu w bardzo krótkim czasie jakość gleby znacznie się polepszy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Obowiązkowe przed wiosennym sadzeniem roślin. Jak zbadać odczyn gleby w ogrodzie i na działce?
Wiosenne dokarmianie porzeczek. Podlej tym krzaki, a będziesz zbierać owoce miskami
Moczenie nasion warzyw przed wysiewem. Wypróbuj metody z wodą i cukrem oraz miodem