Spis treści:
Hortensja ogrodowa przekwitła – co robić?
W ogrodach chętnie uprawiamy różne gatunki hortensji. Wszystkie wyglądają spektakularnie podczas długiego kwitnienia i tracą nieco uroku, gdy okazałe kwiatostany zaczynają usychać. Czy możemy po prostu chwycić za sekator i ściąć je z krzewu? Lepiej zachować ostrożność. Warto pamiętać, że poszczególne gatunki hortensji wymagają przycinania w różnych terminach. Niektóre natomiast nie potrzebują tego zabiegu wcale, czego przykładem jest hortensja pnąca.
Najwięcej wątpliwości wzbudza hortensja ogrodowa, która kwitnie na pędach zeszłorocznych. Oznacza to, że zawiązuje pąki kwiatowe latem poprzedniego roku, które możemy łatwo uszkodzić, wykonując cięcie w nieodpowiednim terminie lub w niewłaściwy sposób. Taki błąd odbywa się kosztem kwitnienia w kolejnym sezonie, musimy więc za wszelką cenę go unikać. Co zatem powinniśmy zrobić, gdy hortensja ogrodowa przekwitła?
Wielu ogrodników zostawia suche kwiaty hortensji ogrodowej na krzewie na całą zimę, uznając, że są ładną dekoracją i zabezpieczą roślinę przed przemarzaniem. Przekwitłych kwiatostanów pozbywają się dopiero wiosną kolejnego roku, wykonując bardzo delikatne cięcie i usuwając je z krótkim fragmentem przemarzniętego pędu. Można tak postąpić, jednak w przypadku dużych, mocno rozrośniętych krzewów, istnieje ryzyko, że obciążone śniegiem pędy z kwiatami się połamią. Taka hortensja może zostać uszkodzona przez mróz i wcale nie zakwitnie. Z tego powodu wolę ostrożnie przyciąć krzew od razu, gdy tylko kwiaty uschną.
Podczas usuwania suchych kwiatów hortensji ogrodowej trzeba zachować ostrożność. Fot. wjarek/123RF.com
Przeczytaj również: Przycinanie przekwitłych host. Co daje usuwanie suchych kwiatów z funkii?
Jak przycinać hortensje ogrodowe, gdy przekwitną?
Cięcie hortensji ogrodowej po kwitnieniu jest proste, musimy jednak pamiętać, aby nie uszkodzić tegorocznych, wiosennych przyrostów. To na nich, w kątach liści, już w sierpniu zawiązują się pąki kwiatowe na kolejny sezon. Najważniejsze jest, aby cięcie nie było zbyt mocne i ograniczyło się tylko do suchych kwiatostanów wraz z krótkimi fragmentami pędów. Jak przycinać hortensje ogrodowe, gdy przekwitną? Poniżej przedstawiam technikę, którą stosuję w przypadku własnych krzewów:
- Sięgamy po ostry sekator lub nożyce ogrodowe. Narzędzia powinny być zdezynfekowane;
- Wszystkie suche kwiatostany ścinamy tuż nad pierwszą parą liści. Nie tniemy niżej, bo moglibyśmy uszkodzić pąki kwiatowe na kolejny rok.
To wszystko, co musimy zrobić. Nie formujemy krzewu i nie skracamy jego pędów, ponieważ w ten sposób narazimy roślinę na przemarznięcie zimą. Jesienią hortensję ogrodową warto dodatkowo zabezpieczyć przed chłodem, okrywając ją gałązkami i obsypując wokół korą ogrodową. Dzięki temu zwiększymy szansę na obfite kwitnienie w kolejnym sezonie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Begonie marnieją i słabo kwitną? Podlej je odżywczą miksturą, a wytworzą nowe liście i pąki
Ładnie pachnie i pięknie wygląda, ale jej uprawa jest zakazana. Grozi za nią gigantyczna kara