Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Krzewinka o oryginalnych kwiatach i powleczonych srebrem liściach. Ciekawe odmiany i uprawa modrzewnicy pospolitej (Andromeda polifolia)

Szukasz zimozielonej krzewinki, która będzie zdobić twój ogród przez cały sezon? Świetnie sprawdzi się modrzewnica pospolita zachwycająca nie tylko efektownym pokrojem i obfitym kwitnieniem, ale również prostotą pielęgnacji. To całkowicie mrozoodporna roślina, która doda uroku przydomowym wrzosowiskom. Gdzie sadzić modrzewnicę pospolitą? Na co zwrócić uwagę podczas jej uprawy? Podpowiadamy w artykule.

Krzewinka o oryginalnych kwiatach i powleczonych srebrem liściach. Ciekawe odmiany i uprawa modrzewnicy pospolitej (Andromeda polifolia)
Modrzewnica pospolita (Andromeda polifolia) to idealna roślina na przydomowe wrzosowisko. Fot. Grigorii_Pisotckii/CanvaPro

Spis treści:

Modrzewnica pospolita (Andromeda polifolia) – mrozoodporna krzewinka

Modrzewnica pospolita (Andromeda polifolia) to bylina, czyli roślina wieloletnia, która jest jednym z przedstawicieli rodziny wrzosowatych. W naszym kraju możemy łatwo spotkać ją w naturze, szczególnie na torfowiskach występujących na terenach nizinnych. Uważajmy jednak, ponieważ dziko rosnąca modrzewnica pospolita poza okresem kwitnienia do złudzenia przypomina rozmaryn, a w odróżnieniu od niego jest rośliną trującą.

Modrzewnicę pospolitą można spotkać w naturze. Modrzewnicę pospolitą można spotkać w naturze. Fot. Grigorii_Pisotckii/CanvaPro

Gatunek ten mamy okazję podziwiać na łonie natury, a także w ogrodach, ponieważ doskonale nadaje się do całorocznej uprawy w gruncie w naszym klimacie. Modrzewnica pospolita jest rośliną całkowicie odporną na mróz, która wymaga dodatkowego okrycia na zimę tylko w najzimniejszych regionach kraju. W pozostałej części Polski jest w stanie przetrwać chłody bez zabezpieczenia w postaci agrowłókniny czy gałązek iglaków.

Modrzewnica pospolita jest niezwykle urokliwą krzewinką, która pozostaje dekoracyjna przez cały rok. Jak już wspominaliśmy, jej zimozielone liście o lancetowatym kształcie przypominają ziele rozmarynu. Przyglądając się im z bliska, zauważymy, że górna część blaszki ma kolor zielony, dolna natomiast powleczona jest srebrzystym nalotem. Charakterystyczne liście gęsto porastają cienkie i kruche pędy, które częściowo płożą się po ziemi. Dzięki nim roślina może osiągnąć ok. 40 cm szerokości oraz 20-40 cm wysokości.

Krzewinka ta jest niepozorna, lecz wyjątkowo piękna. Zwłaszcza wiosną, gdy od maja do czerwca obsypuje się drobniutkimi kwiatkami w kształcie beczułkowatych dzwonków, które zebrane są w baldachgrona. Delikatne kwiaty modrzewnicy pospolitej w zależności od odmiany mają biały lub różowy kolor. Z czasem przeobrażają się w kuliste owoce, które długo utrzymują się na roślinie. Zdobią modrzewnicę od pierwszych dni lata aż do zimy.

Beczułkowate kwiaty modrzewnicy pospolitej są niezwykle urokliwe. Beczułkowate kwiaty modrzewnicy pospolitej są niezwykle urokliwe. Fot. Grigorii_Pisotckii/CanvaPro

Przeczytaj również: Przycinanie przekwitłych host. Co daje usuwanie suchych kwiatów z funkii?

Ciekawe odmiany modrzewnicy pospolitej

Modrzewnica pospolita jest piękną rośliną, która zachowuje walory ozdobne przez cały rok. Do uprawy w ogrodzie poleca się kilka wyselekcjonowanych, wyjątkowo atrakcyjnych odmian tej rośliny. Różnią się między sobą przede wszystkim wysokością i barwą kwiatów lub liści. Na jakie odmiany modrzewnicy pospolitej warto się zdecydować? Przedstawiamy najciekawsze z nich.

  • Modrzewnica pospolita 'Blue Ice' (Andromeda polifolia 'Blue Ice') – ma jasnoróżowe kwiaty oraz wąskie liście, które pokrywa niebieskawy nalot. Osiąga ok. 20 cm wysokości.

  • Modrzewnica pospolita 'Compacta' (Andromeda polifolia 'Compacta') – wyróżnia się zwartym pokrojem i dorasta do 20-30 cm wysokości. Wiosną obsypuje się różowymi kwiatami.

  • Modrzewnica pospolita 'Nikko' (Andromeda polifolia 'Nikko') – osiąga 15-20 cm i ma ciemnoróżowe kwiaty. Ze względu na kompaktowy rozmiar nadaje się do uprawy pojemnikowej.

  • Modrzewnica pospolita 'Blue Lagoon' (Andromeda polifolia 'Blue Lagoon') – zdobią ją niebiesko-szare liście. Dekoracyjne są także jej jasnoróżowe kwiaty. Krzewinka ta dorasta do ok. 20 cm wysokości.

Modrzewnica pospolita jest niską krzewinką. Modrzewnica pospolita jest niską krzewinką. Fot. Grigorii_Pisotckii/CanvaPro

Uprawa modrzewnicy pospolitej

Uprawa modrzewnicy pospolitej nie jest kłopotliwa, dzięki czemu mogą zdecydować się na nią zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy. Jeśli jednak chcemy, aby krzewinka ta przez lata była piękną ozdobą rabaty, musimy zaspokoić minimum jej wymagań. O czym trzeba pamiętać podczas uprawy modrzewnicy pospolitej? W dalszej części artykułu przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

  • Sadzenie – modrzewnicę pospolitą możemy sadzić wiosną lub jesienią. Aby to zrobić, wykopujemy na wybranym stanowisku dołek, który jest dwa razy szerszy niż średnica bryły korzeniowej sadzonki. Na dno zagłębienia możemy wsypać warstwę drenażu, np. keramzytu, kamieni lub żwiru. Roślinę sadzimy na takiej samej głębokości, na jakiej rosła w donicy. Przysypujemy podłożem, ugniatamy i obficie podlewamy. Jeśli chcemy posadzić kilka roślin w grupie, zachowajmy rozstaw 30 × 30 cm.

  • Ziemia – modrzewnica pospolita, podobnie jak inne rośliny wrzosowate, lubi rosnąć w kwaśnej glebie. Warto wybrać dla niej mieszankę torfu z ziemią ogrodową. Jeśli chcemy, możemy dodać do niej również mieloną korę sosnową, która zagwarantuje odpowiedni odczyn podłoża.

  • Stanowisko – bylina ta może rosnąć w słońcu lub półcieniu.

  • Podlewanie – krzewinka ta najlepiej rośnie w wilgotnym podłożu, dlatego trzeba ją systematycznie podlewać.

  • Nawożenie – modrzewnica pospolita wymaga nawożenia wczesną wiosną. Wtedy warto podać jej odżywkę o zrównoważonym składzie, bogatą w azot, potas i fosfor. Najlepiej skorzystać z nawozów dla roślin kwasolubnych, np. różaneczników. Warto je stosować przez cały okres kwitnienia. Pod koniec sezonu wybierzmy natomiast jesienny nawóz uniwersalny, który pomoże bylinom w dobrej kondycji przetrwać zimę.

  • Ściółkowanie – roślina ta dobrze reaguje na ściółkowanie korą ogrodową. Taka ściółka nie tylko chroni przed nadmiernym odparowywaniem wody z gleby, ale również obniża odczyn gleby, co modrzewnica lubi.

  • Przycinanie – modrzewnica pospolita nie musi być radykalnie przycinana. Warto jedynie usuwać z niej uszkodzone gałązki, co robimy na przedwiośniu.

  • Mrozoodporność i zimowanie – bylina ta potrzebuje zabezpieczenia przed zimą tylko w najchłodniejszych regionach kraju. Wystarczy okryć ją gałązkami iglaków albo agrowłókniną.

  • Choroby i szkodniki – choć roślina ta jest odporna na szkodniki, bywa atakowana przez mszyce. Zaszkodzić jej może również taka choroba jak mączniak.

Gdzie sadzić modrzewnicę?

Niezwykle urokliwa modrzewnica pospolita ma wiele zastosowań w ogrodzie. Z powodzeniem możemy uprawiać ją zarówno bezpośrednio w gruncie, jak i w donicy, by upiększała nasz balkon i taras. Na działce modrzewnicę pospolitą możemy sadzić na przydomowym wrzosowisku w towarzystwie innych roślin o podobnych wymaganiach. Dobrym sąsiadem dla niej będą wrzosy, wrzośce, jasieniec trwały, ukwap dwupienny czy azalie. Warto ją sadzić także w pobliżu ozdobnej turzycy włosowej, kostrzewy oraz ostnic.

Modrzewnica pospolita sprawdzi się na wrzosowiskach, ale nie tylko. Możemy wykorzystać ją jako roślinę okrywową, która zasłoni mniej estetyczne miejsca w ogrodzie. Sprawdzi się też jako dekoracja skalniaka, choć musimy pamiętać o zapewnieniu jej kwaśnego podłoża.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co zrobić, żeby żywopłot z ligustru był gęsty? Sadzenie i pielęgnacja ligustru zimozielonego

Zapomniany i bardzo niedoceniany owoc. Sadzenie i uprawa nieszpułki w ogrodzie

Cudowny zapach tej rośliny zwabi do ogrodu nie tylko motyle. Uprawa i pielęgnacja laku

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.