Spis treści:
Uprawa oleandrów w donicach
Oleander jest rośliną ciepłolubną, dlatego w naszym kraju uprawiamy go w donicach. Stosując się do podstawowych zasad uprawy, sprawimy, że będzie kwitł zdrowo i obficie. Jak pielęgnować oleandra?
- Sadzenie, ziemia
Oleandra sadzimy do donicy, która jest lekko obszerna, aby nie przesadzać go zbyt często. Ziemia powinna być torfowa z domieszką gliny i wapnia. Wymieniamy ją raz w roku.
Sadzonki oleandra pozyskujemy z jego pędów. Następnie pozbawiamy je dolnych liści, dajemy ukorzeniacz i wysadzamy do ziemi w doniczce.
- Podlewanie
Podlewanie oleandra powinno być regularne. Nawadniamy go nawet 2 razy dziennie, gleba w donicy musi być stale wilgotna. Pamiętajmy, że nawet krótkie przesuszenie rośliny powoduje opadanie i brązowienie liści, a także więdnięcie kwiatów.
Oleandra należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej, nie mocząc liści, nie zraszając całych roślin. Od sierpnia ograniczamy nawadnianie, aby pozwolić zdrewnieć pędom.
- Nawożenie
Oleandra nawozimy od wiosny do jesieni. W tym celu używamy wieloskładnikowych nawozów do roślin kwitnących. Zabieg ten wykonujemy raz na tydzień.
- Kwitnienie
Oleander kwitnie stale od czerwca do września przy zapewnieniu odpowiedniego zapotrzebowania na wodę, światło i napływ powietrza. Roślina osiąga od 0,5 do 1,5 m wysokości.
- Przycinanie
Cięcie formujące oleandra wykonujemy zaraz po wyniesieniu go z miejsca zimowania. Z kolei po kwitnieniu nie możemy ciąć kwiatostanów, ponieważ na ich końcach znajdują się zawiązki na nowy rok.
Oleandrom należy przycinać przekwitłe i suche kwiatostany po przekwitnięciu rośliny lub jesienią. Tym zabiegiem pobudzimy oleandra do obfitego kwitnienia.
Jeśli chcemy zagęścić oleandra, to przycinamy jego wierzchołki. Pamiętajmy, że cięcie jesienne powinno być kosmetyczne.
- Choroby i szkodniki
Oleander może mieć chorobę grzybową, przejawiającą się w białym, szarym lub żółto - brązowym nalocie. Widzimy go na wszystkich, naziemnych częściach rośliny. Oleander choruje również na plamistość liści, gdzie obserwujemy na tych częściach rośliny brązowo - żółte plamy.
Oleander może mieć także choroby wirusowe, przy których zauważamy plamy, smugi, przebarwienia na kwiatach oraz ich zdeformowanie. Z kolei szara pleśń objawia się brązowymi plamkami na kwiatach i pąkach kwiatowych. Powodują one stopniowe brązowienie i obumieranie kwiatów.
Szkodnikami oleandra są mszyce, tarczniki lub miseczniki. Ich obecność objawia się grzybami sadzakowymi w postaci charakterystycznego, czarnego nalotu na liściach.
Przeczytaj również: Piękne i niebezpieczne krzewy. Jak uprawiać oleandry?
Jak zimować oleandry uprawiane w donicy – sposoby
W połowie września przestajemy nawozić oleandry, natomiast przed zabraniem rośliny z tarasu porządnie podlewamy ją, ponieważ w okresie zimowym zabieg ten wykonujemy jedynie przy zaobserwowaniu przysychania.
Oleandra zabieramy z dworu po przekwitnięciu i odcięciu owocników. Ustawiamy roślinę w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze od 5 do 12 stopni Celsjusza, początkowo w zacienionym miejscu. Oleander musi przyzwyczajać się do ponownego życia na wolnym powietrzu, a więc do pełnego światła. W przeciwnym wypadku może zrzucić liście przez nagłą zmianę warunków.
Rozróżniamy dwa typy zimowania oleandra. Do pierwszego należą rośliny, które zimowały w chłodnych warunkach, w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza. W takim przypadku oleandry wynosimy na zewnątrz już w połowie kwietnia, ponieważ są zahartowane i odporne na lekkie przymrozki.
Oleander przechowywany w mieszkaniu, w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza, zaczyna wzrost jeszcze w pomieszczeniu. Jego pędy są wrażliwe na mróz, dlatego wystawiamy go na zewnątrz dopiero w maju po tzw. "zimnych ogrodnikach".
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kwitnie od wiosny do jesieni. Jak przedłużyć kwitnienie oleandra?
Antypka to idealny krzew na żywopłot. Jak uprawiać wiśnię wonną?
Choroby rododendronów – postaw na naturalne opryski i nawozy. Jak pobudzić rododendrona do wzrostu?