Porady ogrodnicze

Jak dobrze przezimować oleandry uprawiane w donicach?

Oleander jest ozdobną rośliną o pachnących kwiatach, kojarzoną z klimatem śródziemnomorskim. Lubi ciepło, dlatego najczęściej uprawia się go w donicach, które możemy łatwo wnieść do pomieszczenia. Sprawdź, jak wygląda pielęgnacja oleandra w donicy oraz gdzie i w jakiej temperaturze zimujemy roślinę. 

Jak dobrze przezimować oleandry uprawiane w donicach?
Kiedy oleandra trzeba zabrać z ogrodu? Kwiat daje charakterystyczne znaki. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Uprawa oleandrów w donicach 

Oleander jest rośliną ciepłolubną, dlatego w naszym kraju uprawiamy go w donicach. Stosując się do podstawowych zasad uprawy, sprawimy, że będzie kwitł zdrowo i obficie. Jak pielęgnować oleandra?

  • Sadzenie, ziemia 

Oleandra sadzimy do donicy, która jest lekko obszerna, aby nie przesadzać go zbyt często. Ziemia powinna być torfowa z domieszką gliny i wapnia. Wymieniamy ją raz w roku.  

Sadzonki oleandra pozyskujemy z jego pędów. Następnie pozbawiamy je dolnych liści, dajemy ukorzeniacz i wysadzamy do ziemi w doniczce.  

  • Podlewanie 

Podlewanie oleandra powinno być regularne. Nawadniamy go nawet 2 razy dziennie, gleba w donicy musi być stale wilgotna. Pamiętajmy, że nawet krótkie przesuszenie rośliny powoduje opadanie i brązowienie liści, a także więdnięcie kwiatów.

Oleandra należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej, nie mocząc liści, nie zraszając całych roślin. Od sierpnia ograniczamy nawadnianie, aby pozwolić zdrewnieć pędom.  

  • Nawożenie 

Oleandra nawozimy od wiosny do jesieni. W tym celu używamy wieloskładnikowych nawozów do roślin kwitnących. Zabieg ten wykonujemy raz na tydzień.  

  • Kwitnienie 

Oleander kwitnie stale od czerwca do września przy zapewnieniu odpowiedniego zapotrzebowania na wodę, światło i napływ powietrza. Roślina osiąga od 0,5 do 1,5 m wysokości. 

  • Przycinanie 

Cięcie formujące oleandra wykonujemy zaraz po wyniesieniu go z miejsca zimowania. Z kolei po kwitnieniu nie możemy ciąć kwiatostanów, ponieważ na ich końcach znajdują się zawiązki na nowy rok.  

Oleandrom należy przycinać przekwitłe i suche kwiatostany po przekwitnięciu rośliny lub jesienią. Tym zabiegiem pobudzimy oleandra do obfitego kwitnienia.  

Jeśli chcemy zagęścić oleandra, to przycinamy jego wierzchołki. Pamiętajmy, że cięcie jesienne powinno być kosmetyczne.  

  • Choroby i szkodniki 

Oleander może mieć chorobę grzybową, przejawiającą się w białym, szarym lub żółto - brązowym nalocie. Widzimy go na wszystkich, naziemnych częściach rośliny. Oleander choruje również na plamistość liści, gdzie obserwujemy na tych częściach rośliny brązowo - żółte plamy. 

Oleander może mieć także choroby wirusowe, przy których zauważamy plamy, smugi, przebarwienia na kwiatach oraz ich zdeformowanie. Z kolei szara pleśń objawia się brązowymi plamkami na kwiatach i pąkach kwiatowych. Powodują one stopniowe brązowienie i obumieranie kwiatów.  

Szkodnikami oleandra są mszyce, tarczniki lub miseczniki. Ich obecność objawia się grzybami sadzakowymi w postaci charakterystycznego, czarnego nalotu na liściach. 

Przeczytaj również: Piękne i niebezpieczne krzewy. Jak uprawiać oleandry?

Jak zimować oleandry uprawiane w donicy – sposoby 

W połowie września przestajemy nawozić oleandry, natomiast przed zabraniem rośliny z tarasu porządnie podlewamy ją, ponieważ w okresie zimowym zabieg ten wykonujemy jedynie przy zaobserwowaniu przysychania.  

Oleandra zabieramy z dworu po przekwitnięciu i odcięciu owocników. Ustawiamy roślinę w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze od 5 do 12 stopni Celsjusza, początkowo w zacienionym miejscu. Oleander musi przyzwyczajać się do ponownego życia na wolnym powietrzu, a więc do pełnego światła. W przeciwnym wypadku może zrzucić liście przez nagłą zmianę warunków.  

Rozróżniamy dwa typy zimowania oleandra. Do pierwszego należą rośliny, które zimowały w chłodnych warunkach, w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza. W takim przypadku oleandry wynosimy na zewnątrz już w połowie kwietnia, ponieważ są zahartowane i odporne na lekkie przymrozki.  

Oleander przechowywany w mieszkaniu, w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza, zaczyna wzrost jeszcze w pomieszczeniu. Jego pędy są wrażliwe na mróz, dlatego wystawiamy go na zewnątrz dopiero w maju po tzw. "zimnych ogrodnikach".

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Kwitnie od wiosny do jesieni. Jak przedłużyć kwitnienie oleandra?

Antypka to idealny krzew na żywopłot. Jak uprawiać wiśnię wonną?

Choroby rododendronów – postaw na naturalne opryski i nawozy. Jak pobudzić rododendrona do wzrostu?

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak dobrze przezimować oleandry uprawiane w donicach?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.