Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Obrywanie kwiatów czosnku. Jak i kiedy należy usuwać kwiatostany czosnku?

Samodzielna uprawa czosnku w ogródku pozwala cieszyć się własnymi, aromatycznymi przyprawami. Decydując się na nią, trzeba jednak pamiętać o ważnym zabiegu, nazywanym ogławianiem czosnku, którym standardowo zajmujemy się latem. Dzięki temu ząbki czosnku będą nawet dwa razy większe!

Obrywanie kwiatów czosnku. Jak i kiedy należy usuwać kwiatostany czosnku?
Wyjaśniamy, kiedy obrywać kwiatostany czosnku i po co to robić? Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy kwitnie czosnek?

Standardową porą roku, kiedy kwitnie czosnek, jest oczywiście lato. Wytwarza on wówczas kwiatostany, które na przełomie czerwca i lipca wymagają od nas ogławiania, aby przekierować energię rośliny na wzrost cebulek.

Nie powinniśmy usuwać całego pędu, a jedynie jego część, analogicznie jak w przypadku innych roślin, np. tulipanów lub irysów. Wyrywanie mogłoby bowiem doprowadzić do ruiny system korzeniowy czosnku.

Kiedy obrywać kwiatostany czosnku i jak to robić?

Jeśli chodzi o to, kiedy obrywać kwiatostany czosnku, zdania ogrodników są podzielone. Część specjalistów uważa, że należy pozbyć się ich od razu, aby wzrastając, nie wpłynęły negatywnie na rozwój liści i główki czosnku. Niewykluczone jednak, że pędy rośliny w przyszłości ponownie wytworzą problematyczne kwiatostany.

Aby tego uniknąć, dobrą opcją wydaje się więc wstrzymać z ogławianiem czosnku do momentu, w którym jego pędy zaczną się subtelnie wykręcać (na wzór świńskich ogonków). Gdy ukrócimy je, gdy osiągną około 10-15 cm długości, szanse, że odrosną, będą minimalne.

Sposoby na ogławianie czosnku zimowego są zasadniczo dwa. Kwiatostany możemy po prostu odłamać, jednak nie jest to metoda zalecana z uwagi na poszarpane końcówki i ryzyko wystąpienia infekcji.

Najlepiej ogławiać czosnek poprzez obcięcie ostrymi nożycami lub sekatorem na wysokości 1 cm od podstawy. Zabieg ten wykonujemy rano, na większej części plantacji. Kilka nieogłowionych czosnków można pozostawić, aby wyhodować świeże rośliny i tym samym odmłodzić swoje uprawy.

obrywanie kwiatów czosnku Przycinanie kwiatów czosnku latem to najistotniejsza czynność w opiece nad tą rośliną. Fot.123RF.com

Po co obrywać kwiatostany czosnku?

Po co obrywać kwiatostany czosnku? Przede wszystkim dlatego, aby pędy nie czerpały dla siebie tylu składników pokarmowych, osłabiając inne części rośliny.

Zasadniczym celem ogławiania czosnku jest przekierowanie energii rośliny na rozwój cebulek, czyli ząbków czosnku, które po tym zabiegu mogą wyrosnąć nawet dwa razy większe.

Zabieg ma pozytywny wpływ na jakość upraw w ogródkach. Ostateczna wielkość główki zależy jednak od gatunku i odmiany, z którą mamy do czynienia.

Przeczytaj również: Naturalne nawożenie czosnku. Czym nawozić czosnek, by mieć zdrowy i duży plon?

Co można zrobić z kwiatostanów czosnku?

Po ogławianiu czosnku niektórzy po prostu pozbywają się obciętych kwiatostanów, a to wielki błąd. Możemy przecież przygotować z nich kompost, napary do zwalczania szkodników, takich jak: mszyce czy przędziorki. Na tym jednak nie koniec.

Części czosnku po ogławianiu nie tracą witamin i cennych składników odżywczych. Pięknie pachną i są jadalne, więc możemy wykorzystać je w kuchni. Ich smak nie jest tak ostry jak samych ząbków czosnku, ale drobno pokrojone lub zblanszowane pędy będą świetnym dodatkiem do sałatek, ziemniaków, mięs czy past jajecznych. Obgotowane w osolonej wodzie, mogą również stanowić ciekawą alternatywę dla fasolki szparagowej.

Źródło: Porady Ogrodnika, opracowanie własne

Przeczytaj również: Jak wykorzystać oberwane liście pomidorów? Dzięki tym sposobom ogród będzie pełen pięknych i zdrowych roślin

Chiński czosnek. Fakty i mity na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.