Spis treści:
- Kiedy kwitnie czosnek?
- Kiedy obrywać kwiatostany czosnku i jak to robić?
- Po co obrywać kwiatostany czosnku?
- Co można zrobić z kwiatostanów czosnku?
Kiedy kwitnie czosnek?
Standardową porą roku, kiedy kwitnie czosnek, jest oczywiście lato. Wytwarza on wówczas kwiatostany, które na przełomie czerwca i lipca wymagają od nas ogławiania, aby przekierować energię rośliny na wzrost cebulek.
Nie powinniśmy usuwać całego pędu, a jedynie jego część, analogicznie jak w przypadku innych roślin, np. tulipanów lub irysów. Wyrywanie mogłoby bowiem doprowadzić do ruiny system korzeniowy czosnku.
Kiedy obrywać kwiatostany czosnku i jak to robić?
Jeśli chodzi o to, kiedy obrywać kwiatostany czosnku, zdania ogrodników są podzielone. Część specjalistów uważa, że należy pozbyć się ich od razu, aby wzrastając, nie wpłynęły negatywnie na rozwój liści i główki czosnku. Niewykluczone jednak, że pędy rośliny w przyszłości ponownie wytworzą problematyczne kwiatostany.
Aby tego uniknąć, dobrą opcją wydaje się więc wstrzymać z ogławianiem czosnku do momentu, w którym jego pędy zaczną się subtelnie wykręcać (na wzór świńskich ogonków). Gdy ukrócimy je, gdy osiągną około 10-15 cm długości, szanse, że odrosną, będą minimalne.
Sposoby na ogławianie czosnku zimowego są zasadniczo dwa. Kwiatostany możemy po prostu odłamać, jednak nie jest to metoda zalecana z uwagi na poszarpane końcówki i ryzyko wystąpienia infekcji.
Najlepiej ogławiać czosnek poprzez obcięcie ostrymi nożycami lub sekatorem na wysokości 1 cm od podstawy. Zabieg ten wykonujemy rano, na większej części plantacji. Kilka nieogłowionych czosnków można pozostawić, aby wyhodować świeże rośliny i tym samym odmłodzić swoje uprawy.
Przycinanie kwiatów czosnku latem to najistotniejsza czynność w opiece nad tą rośliną. Fot.123RF.com
Po co obrywać kwiatostany czosnku?
Po co obrywać kwiatostany czosnku? Przede wszystkim dlatego, aby pędy nie czerpały dla siebie tylu składników pokarmowych, osłabiając inne części rośliny.
Zasadniczym celem ogławiania czosnku jest przekierowanie energii rośliny na rozwój cebulek, czyli ząbków czosnku, które po tym zabiegu mogą wyrosnąć nawet dwa razy większe.
Zabieg ma pozytywny wpływ na jakość upraw w ogródkach. Ostateczna wielkość główki zależy jednak od gatunku i odmiany, z którą mamy do czynienia.
Przeczytaj również: Naturalne nawożenie czosnku. Czym nawozić czosnek, by mieć zdrowy i duży plon?
Co można zrobić z kwiatostanów czosnku?
Po ogławianiu czosnku niektórzy po prostu pozbywają się obciętych kwiatostanów, a to wielki błąd. Możemy przecież przygotować z nich kompost, napary do zwalczania szkodników, takich jak: mszyce czy przędziorki. Na tym jednak nie koniec.
Części czosnku po ogławianiu nie tracą witamin i cennych składników odżywczych. Pięknie pachną i są jadalne, więc możemy wykorzystać je w kuchni. Ich smak nie jest tak ostry jak samych ząbków czosnku, ale drobno pokrojone lub zblanszowane pędy będą świetnym dodatkiem do sałatek, ziemniaków, mięs czy past jajecznych. Obgotowane w osolonej wodzie, mogą również stanowić ciekawą alternatywę dla fasolki szparagowej.
Źródło: Porady Ogrodnika, opracowanie własne
Przeczytaj również: Jak wykorzystać oberwane liście pomidorów? Dzięki tym sposobom ogród będzie pełen pięknych i zdrowych roślin