Porady ogrodnicze

Wysoki poziom rzek. Sprawdź, jak zabezpieczyć działkę i domek letniskowy przed zalaniem

Częste susze i utrzymywanie się niskiego poziomu wód w rzekach to powody do niepokoju. Jednak susze przeplatane gwałtownymi wezbraniami wód, w wyniku szybko topniejącego śniegu i towarzyszących temu opadów deszczu, straszą jeszcze bardziej. Zmiany pogody i rosnące ryzyko podtopień to problem wielu miast w Polsce, dlatego ochrona domów i ogrodów staje się priorytetem. Jak zabezpieczyć działkę przed zalaniem? Te sposoby pomogą ci minimalizować straty.

Wysoki poziom rzek. Sprawdź, jak zabezpieczyć działkę i domek letniskowy przed zalaniem
Wysoki poziom wód – sytuacja hydrologiczna w Polsce nie jest stabilna. Czy twój domek na działce jest bezpieczny? Fot. Alicja Rabiko-Woźniak/Deccoria.pl

Spis treści: 

Wysoki poziom wód – sytuacja hydrologiczna w Polsce

Krajobrazowo położone wśród zieleni i przepływające przez centra miast rzeki stanowią ważny ekosystem. Jednak płynąca wijącymi się korytami woda to przede wszystkim niemożliwy do okiełznania żywioł, który raz na jakiś czas przypomina o swojej mocy. Nasilające się zmiany pogodowe i ekstremalne zjawiska, balansujące od skrajnej suszy do gwałtownych, obfitych deszczów, zwiększają ryzyko wysokiego poziomu wód i występowania stanów alarmowych.  

Zwłaszcza wtedy, gdy szybko topnieje śnieg, w wyniku czego wzbierają górskie potoki, a deszcze na wyżynach i nizinach dodatkowo podnoszą stan wód, robi się naprawdę niebezpiecznie. W miejscach, w których dawniej zdarzały się powodzie, można znaleźć specjalne oznakowanie, które wskazuje, do jakiego poziomu dochodziła woda. Co więcej, wszelkie odstępstwa od normy rejestrowane są od lat w specjalnych kronikach, a obecnie mapach zasięgu powodzi. Dostępne źródła pozwalają kontrolować sytuację w danym regionie i co za tym idzie, reagować dostatecznie szybko, by chronić niżej położone tereny i działki w pobliżu głównych akwenów przed poważnymi stratami w wyniku zalania.

Masz domek letniskowy niedaleko potężnego koryta Wisły lub jednego z jej dopływów? A może właśnie zbudowałeś wymarzony, wiejski dom na niezwykle malowniczo położonej działce w okolicy rwącej, górskiej rzeki? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – powódź wprawdzie nigdy nie jest niespodzianką, ale poziom wody potrafi podnosić się gwałtownie w krótkim czasie, a wylania następują nagle. Dlatego tak ważne jest, abyś był przygotowany do walki z żywiołem.

Przeczytaj również: Studnia chłonna – kiedy się przydaje, jak ją wykonać, czy potrzebne jest pozwolenie?

Jak zabezpieczyć działkę przed zalaniem? 

Śledzenie danych hydrologicznych i ich analiza to podstawowe działanie ochronne. Musisz wiedzieć, co się dzieje, aby odpowiednio reagować. Istotne zmienne, na które należy zwrócić szczególną uwagę to wykresy stanu wody dla danego rejonu oraz wykresy dobowego przepływu. Na podstawie określonego poziomu wody oraz jej dobowych zachowań, wydawane są specjalne ostrzeżenia. Poważne zmiany i zwiększone ryzyko wylania rzeki określa: 

  • stan ostrzegawczy  po jego przekroczeniu ogłaszane jest pogotowie powodziowe; 
  • stan alarmowy  ogłaszany jest wtedy, gdy poziom wody w napełnionym korycie zaczyna zagrażać obszarom zagospodarowanym i budowlom wodnym.

rzeki Niewielka rzeczka, choć niepozorna, potrafi spowodować olbrzymie straty, gdy jej koryto się przepełni. Fot. CanvaPro/123rf.com

Ukształtowanie terenu, na którym leży domek letniskowy lub zakładasz ogród i stawiasz altanę rekreacyjną, ma duży wpływ na możliwość zalania działki. Dlatego rozważ sposób ogrodzenia terenu, który stanie się barierą trudniejszą do pokonania dla wody niż zwykły płot. Sprawdzi się: 

  • wykonanie podmurówki pod ogrodzeniem, 
  • postawienie szczelnej, ale jednocześnie pracującej pod naporem wody konstrukcji muru od strony rzeki lub potoku, 
  • wykorzystanie siatki ochronnej na płocie oraz zamaskowanie jej gęstymi nasadzeniami od strony ogrodu np. liściastym żywopłotem, 
  • wykonanie na czas stanu alarmowego zabezpieczenia wokół domku i cennych dla ciebie elementów architektury np. przy użyciu wykonanego ręcznie stelaża i opartej na nim, wkopanej częściowo w ziemię folii basenowej, 
  • zapora z worków z piaskiem ułożona wokół domku. 

Pamiętaj, że wykonanie zapory z worków na działce ma sens jedynie wtedy, gdy ułożysz ją we wcześniej wykopanym, choćby płytkim rowie. Jednak ten etap to ostateczność.

worki Wał z worków z piaskiem stwarza dodatkową barierę dla wody. Fot. CanvaPro/123rf.com

Nie ma zagrożenia powodziowego w twoim regionie? To może być chwilowe, dlatego dowiedz się, jak zabezpieczyć działkę przed zalaniem. W obecnych warunkach nie tylko woda przepełniająca koryta rzek stanowi problem, lecz także nadmiar wód opadowych. Przeanalizuj dostępne metody zbierania wody deszczowej w sposób bezpieczny – to ważne szczególnie na tych terenach, gdzie grunt np. gliniasty nie jest w stanie jej przyjąć.

Ciekawą opcją jest system małej retencji, czyli wykorzystania zbiorników podziemnych do gromadzenia i rozprowadzania wody. Na niewielkiej działce rozważ też zbiorniki naziemne, nawet te najprostsze. Deszczówkę możesz w sposób kontrolowany odprowadzać do oczek wodnych przez przelew, co zmniejszy ryzyko podmywania dnia i nadmiernego mącenia wody. Jednak stan wody w oczku musisz stale monitorować, aby nie uległy przepełnieniu i nie stały się niechcianym rozlewiskiem.

woda Wodę można zbierać na wiele różnych sposobów, a następnie rozsądnie wykorzystań. Fot. Alicja Rabiko-Woźniak/Deccoria.pl

Planując zagospodarowanie działki, zwróć uwagę na możliwości wyprofilowania terenu tak, aby naturalnie stał się on barierą dla wody. Przemyśl, jak dobrze rozplanować spadki, a także, gdzie umiejscowić systemy drenażowe oraz kanały, które skierują wodę do punktów odpływowych np. okolicznych rowów. Zawsze możesz skorzystać z porady architekta krajobrazu, który podpowie najlepsze rozwiązania na danym terenie.

Jak uchronić domek letniskowy przed zalaniem? 

W sytuacjach krytycznych niewiele da się zrobić, jednak zawsze warto zadbać o to, by woda, nawet ta niewielka, pochodząca z gwałtownych opadów, nie spowodowała strat. Chcesz mieć pewność, że twój domek letniskowy jest właściwie zabezpieczony? Podczas jego budowy: 

  • zrezygnuj z podpiwniczenia, 
  • uszczelnij miejsca w ścianach i podłodze, którymi prowadzone są wszelkie przyłącza, 
  • postaw na solidną konstrukcję i klasyczny fundament, nawet jeśli góra ma być wykonana na szkielecie drewnianym, 
  • zadbaj o podwyższenie wejścia do domku, 
  • przeanalizuj opłacalność wodoodpornych paneli do czasowego zamknięcia okien i drzwi. 

Zdecydowałeś się na budowę domu na terenie narażonym na zalanie? Zastanów się, czy lepszym rozwiązaniem będzie tworzenie fortecy i walka z naporem wody, czy też zapewnienie jej swobodnego przepływu przez budynek. Brzmi zaskakująco? Niekiedy lepiej pozwolić napierającej wodzie gładko przepłynąć przez budynek. Ważne jednak, aby podłogi oraz ściany były dobrze zabezpieczone wodoodpornymi materiałami. 

Im dłużej woda wylewa się z koryta i napływa na tereny zagospodarowane, sięgając coraz wyżej i wyżej, w pewnym momencie może zacząć przenikać do zabezpieczonych, suchych pomieszczeń. W takiej sytuacji najważniejsze jest zmniejszenie zagrożenia, jakim mogłoby stać się wyposażenie domku. W altanach działkowych często przechowywane są rozmaite substancje, których niekontrolowane rozprzestrzenienie się mogłoby zagrażać środowisku. Pojawiły się alerty powodziowe? Czas zadbać o to, aby z domku zniknęły środki ochrony roślin, oleje, rozpuszczalniki, a także wszelkie znajdujące się tam urządzenia elektryczne, baterie czy akumulatory. 

Jeżeli martwisz się możliwymi zagrożeniami, dobrą formą zabezpieczenia domku letniskowego będzie jego ubezpieczenie. Warto dowiedzieć się, jakie możliwości oferują poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. To nie prawda, że nie da się w ten sposób chronić np. domku na działce ROD – możesz włączyć go do polisy mieszkaniowej w ramach jej rozszerzenia, a niekiedy też ubezpieczyć go niezależnie od domu czy mieszkania.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Możesz dostać karę za niewłaściwe wyrzucanie pojemników po środkach ochrony roślin. Sprawdź, co z nimi zrobić!

Czy warto budować dom z piwnicą? Ile kosztuje podpiwniczenie domu

Jak zbierać deszczówkę z rynny? Magazynowanie i wykorzystanie deszczówki w ogrodzie

Czego nie wolno robić na ogródkach działkowych? Sprawdź, bo możesz zapłacić karę lub nawet stracić działkę

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.