Spis treści:
- Piwnica w domu – dawniej i dziś
- Dom z piwnicą czy bez – zalety i wady
- Czy podpiwniczenie podnosi koszt budowy domu?
- Co zamiast piwnicy?
Piwnica w domu – dawniej i dziś
Kiedyś piwnica była niezbędną częścią domu – przechowywało się w niej drewno na opał, przetwory, czy zebrane z ogrodu warzywa. Była również miejscem, w którym mieścił się kocioł grzewczy. To dodatkowe „piętro” było także izolacją domu od ziemi, czyli w pewnym sensie docieplało dom.
Dzisiaj ocieplanie domu poprzez dobudowywanie piwnicy nie jest konieczne – systemy ogrzewania i materiały wykorzystywane do budowy są na tyle efektywne, że ten dodatkowy poziom nie wpływa na ciepłotę budynku. Nowoczesne kotły grzewcze nie wymagają chowania ich w dużej piwnicy – są na tyle małe, że spokojnie zmieszczą się w dobudowanej na parterze domu kotłowni. Współczesne systemy ogrzewania, takie jak na przykład pompy ciepła, nie pracują również na tyle głośno, aby przeszkadzać domownikom – swobodnie mogą więc mieścić się na tym samym piętrze, co salon czy kuchnia. Piwnica nie jest więc dzisiaj niezbędna, choć wiele osób wciąż nie wyobraża sobie bez niej budowy domu.
Dom z piwnicą czy bez – zalety i wady
Rozważając budowę domu z piwnicą lub bez niej, warto zastanowić się przede wszystkim, co będzie najlepsze i najwygodniejsze dla twojej rodziny. Jakie są zalety piwnicy?
- Domy z piwnicą nie wymagają stawiania dodatkowych pomieszczeń na działce (np. szopki na narzędzia), więcej miejsca zostaje więc na ogród czy plac zabaw dla dzieci. To ważne szczególnie wtedy, gdy twoja nieruchomość jest niewielka.
- Piwnica pozwala zmieścić i „ukryć” sporo rzeczy, na które w domu szkoda miejsca: zapas chemii do sprzątania, karmy dla zwierząt, ozdoby choinkowe czy sprzęty sportowe. Dzięki temu nie trzeba w domu budować pawlaczy czy przeznaczać na takie rzeczy dodatkowego pomieszczenia.
- Aby pójść po narzędzia czy słoik z ogórkami kiszonymi, nie trzeba wychodzić z domu – piwnica jest z nim bezpośrednio połączona. Tę zaletę docenia się szczególnie zimą!
- Piwnica podnosi również wartość domu – zdecydowanie łatwiej jest taki budynek sprzedać.
Ale – tak jak wszystkie rozwiązania budowlane – piwnica ma pewne wady. Przede wszystkim podnosi koszty budowy domu – i to całkiem znacznie. Dodatkowe miejsce do przechowywania to także spore ryzyko gromadzenia rzeczy, które „może kiedyś się przydadzą”. A, jak to często bywa, schowane gdzieś na dole przedmioty często są latami nieużywane, robią niepotrzebny bałagan, a w konsekwencji i tak są często wyrzucane.
Przeczytaj również: Czego nie wolno trzymać w piwnicy? Za przechowywanie niektórych rzeczy grozi nawet 5 tys. zł mandatu
Czy podpiwniczenie podnosi koszt budowy domu?
Domy z piwnicą buduje się obecnie coraz rzadziej. Główną przyczyną są duże koszty takiego rozwiązania. A jeśli policzyć wysoki koszt kupienia działki, projekt domu, materiały i samą budowę okazuje się, że każda możliwa oszczędność jest na wagę złota! Jak dużo można zaoszczędzić, rezygnując z piwnicy, czyli ile kosztuje podpiwniczenie domu? To zależy. Szacuje się, że dobudowanie piwnicy podnosi koszt budowy o 12-30%. Co wpływa na te koszty?
- Wyższy jest koszt robót związanych z fundamentami oraz ścianami piwnicznymi.
- Dodatkowe wykopy, które są niezbędne, aby powstała piwnica.
- Budowa piwnicy wymaga solidnej izolacji przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej, często drenażu opaskowego czy dodatkowej termoizolacja.
- Koszty generują także prace związane z zasypaniem i stabilizacją gruntu wokół domu.
- Piwnica wymaga przynajmniej otynkowania, a także położenia instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej.
- Jeśli piwnica ma być używana jako pomieszczenie do przechowywania, dobrze jest ułożyć też coś na podłodze, na przykład płytki ceramiczne.
Koszt podpiwniczenia będzie na pewno spory w domach parterowych – wynika to po prostu z dużej powierzchni, którą zajmie piwnica. W tego typu projektach nie do końca jest jednak sens dobudowywać piwnicę – zwykle domy parterowe są na tyle duże, że mieści się w nich zarówno pomieszczenie gospodarcze, jak i kotłownia.
Co zamiast piwnicy?
Zrezygnowałeś z podpiwniczania domu, ale rowery, sprzęty ogrodnicze czy przetwory trzeba gdzieś umieścić. Jakie rozwiązania zamiast piwnicy się sprawdzą?
- Kotłownia jako wydzielone pomieszczenie na parterze domu. Wystarczy już powierzchnia 7-8m2, aby zmieścić pompę ciepła czy kocioł grzewczy.
- Większość domów jednorodzinnych ma strych, na którym można przechowywać rzeczy – jeśli więc piwnica miałaby służyć za przestrzeń do trzymania nienoszonych ubrań czy świątecznych dekoracji, równie dobrze można wykorzystać do tego poddasze.
- Zaadaptowanie przestrzeni pod schodami na miejsce do przechowywania. Jeśli potrzebujesz miejsca do schowania wiadra, mopa czy odkurzacza, miejsce pod schodami sprawdzi się idealnie.
- Pomieszczenie gospodarcze w domu. Niewielki „pokoik”, w którym zmieścisz zapasy środków czystości czy sprzęty do sprzątania to dobra alternatywa dla piwnicy.
- Domek narzędziowy, wiata albo altana na zewnątrz. W takich budynkach możesz przechowywać narzędzia, sprzęty ogrodnicze czy rowery.
- Piwniczka ogrodowa, czyli stara, dobra ziemianka. Takie rozwiązanie wraca do łask – szczególnie chętnie korzystają z niego wielbiciele wina. Można w takiej ziemiance przechowywać również warzywa i owoce, ponieważ panująca tam temperatura to zaledwie kilka stopni Celsjusza.
Zamiast piwnicy możesz wybudować również garaż i wydzielić w nim miejsce do przechowywania różnych rzeczy – jest to jednak rozwiązanie droższe.
Piwnica pozwala zmieścić i „ukryć” sporo rzeczy, na które w domu szkoda miejsca. Fot.123RF.com
Chcesz mieć piwniczkę na wino, miejsce na przechowywanie choinkowych ozdób, sportowych sprzętów albo własną siłownię? Piwnica to idealne rozwiązanie! Musisz się jednak liczyć z wysokimi kosztami takiej dodatkowej kondygnacji – podpiwniczenie podnosi koszt budowy domu nawet o 30%. Jeśli nie chcesz ponosić takich kosztów, alternatywą jest wykorzystanie powierzchni wewnątrz domu albo wydzielenie miejsca na przechowywanie w garażu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co jest najlepsze do ocieplenia poddasza – wełna, pianka czy styropian?
Wykwity z komina – tego problemu nie wolno maskować. Jak pozbyć się groźnych plam na ścianach?
Ile kosztuje ocieplenie domu jesienią 2023. Ceny materiałów i robocizny