Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Najlepsze grzejniki do pompy ciepła. Wszystko o grzejnikach niskotemperaturowych

Nowoczesne i ekologiczne sposoby ogrzewania budynków, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne, wymagają innowacyjnych rozwiązań w kwestii dystrybucji energii. Jedną z takich metod jest wykorzystywanie kaloryferów działających na niskich parametrach wody. Poznaj, jak działa takie urządzenie i dowiedz się, jakie możliwości oferują grzejniki niskotemperaturowe.

Najlepsze grzejniki do pompy ciepła. Wszystko o grzejnikach niskotemperaturowych
Sprawdź, czy warto zainwestować w grzejniki niskotemperaturowe. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Grzejnik niskotemperaturowy — co to znaczy?

Początkowo za niskotemperaturowe uważano tylko tak zwane układy panelowe, których najczęstszymi przedstawicielami są systemy ogrzewania podłogowego. Charakteryzują się znaczną powierzchnią wymiany ciepła, co umożliwia jednocześnie zapewnienie wysokiej jakości ogrzewania w niskiej temperaturze płynu chłodzącego. Dziś rozwój technologii przyczynił się do tego, że stało się możliwe stosowanie grzejników niskotemperaturowych. Jednocześnie radiatory muszą spełniać zwiększone wymagania dotyczące efektywności energetycznej:

 • wysoka przewodność cieplna metalu,
 • znaczna powierzchnia wymiany termicznej.

Zastosowanie kaloryferów aluminiowych podczas tworzenia systemów niskotemperaturowych daje ważną przewagę w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym. Optymalne wskaźniki ekonomii i komfortu są zapewnione we wszystkich przypadkach, gdyż system grzewczy szybko reaguje na zmiany temperatury zewnętrznej (gdy wzrasta, temperatura płynu chłodzącego spada, a gdy maleje — wzrasta). Systemy grzejników niskotemperaturowych są w stanie niemal natychmiast reagować na zmiany zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Przeczytaj również: Pompa ciepła czy piec indukcyjny? Jak wybrać oszczędne ogrzewanie domu

Jak działa grzejnik niskotemperaturowy?

To, co wyróżnia grzejniki niskotemperaturowe od innych radiatorów jest sposób, w jaki przemieszczają ciepło wzdłuż pomieszczenia. Grzejniki niskotemperaturowe posiadają miedziany układ wodny, który ogrzewa powietrze przepływające wokół niego. Jest ono uwalniane przez aluminiowy układ oddawania ciepła. W przypadku grzejników konwencjonalnych 80% wymiany ciepła następuje przez konwekcję, a 20% przez promieniowanie. Grzejniki niskotemperaturowe równomiernie rozkładają stosunek konwekcji i radiacji, co zapewnia wysoki komfort cieplny w pomieszczeniu.

Idealnie przekłada się to na moment, gdy grzejnik zaczyna się nagrzewać — otaczające go powietrze staje się cieplejsze, a jego gęstość się zmniejsza, więc temperatura w pomieszczeniu się zwiększa. Ponieważ powietrze w pomieszczeniu jest lżejsze, naturalnie ma tendencję do podnoszenia się, podczas gdy zimne schodzi w dół, wypełniając pozostawione szczeliny.

Grzejniki niskotemperaturowe — zalety

Główne zalety grzejnika niskotemperaturowego można zawrzeć w 4 punktach:

 • Mniejsze zużycie i większy komfort — dzięki niskiej bezwładności cieplnej mogą szybciej i dokładniej dostosowywać się do zmian temperatury powietrza na zewnątrz.

 • Przyjazny dla środowiska — wszystkie materiały użyte do budowy tych grzejników nadają się w 100% do recyklingu.

 • Tania i łatwa instalacja — są godne polecenia zarówno do nowych budynków, jak i istniejących pomieszczeń, ponieważ są niedrogim produktem.

 • Bezpieczeństwo — te grzejniki nigdy nie są zbyt gorące przy dotknięciu.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że grzejniki niskotemperaturowe potrzebują większego obszaru, aby wymiana temperatury zapewniała takie samo ciepło jak konwencjonalny grzejnik. Oznacza to, że kaloryfery te powinny być większe, a ich montaż nie zawsze byłby możliwy ze względu na ich gabaryty.

Aby przezwyciężyć problem wielkości, wielu producentów wprowadziło do środka wentylator, który ułatwia konwekcję i osiąga wyższą moc cieplną. W zależności od tego, gdzie grzejnik niskotemperaturowy zostanie zainstalowany, wentylator pozostaje bardzo ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę.

Wydajność energetyczna to coś, o czym zawsze należy pamiętać w przypadku tego typu instalacji. Zastosowanie grzejników niskotemperaturowych wpływa pozytywnie na ten czynnik, ponieważ pracują w obniżonym cieple, wycieki są mniejsze, a sprawność generatorów — wyższa, co powoduje niższe zużycie energii.

Przeczytaj również: Jak działa powietrzna pompa ciepła i czy opłaca się ją zainstalować? Fakty i mity

Zainstalowanie pompy ciepła to sposób na oszczędności. Fot. 123RF.com

Czym różni się grzejnik niskotemperaturowy od tradycyjnych grzejników?

System grzejników nisko- i wysokotemperaturowych jest dokładnie taki sam: to woda krążąca wewnątrz kaloryfera wytwarza ciepło. Główną różnicą między tymi dwoma typami grzejników jest temperatura wody. W przeciwieństwie do tradycyjnych radiatorów, które mają temperaturę wahającą się od 70 do 90 stopni, grzejniki niskotemperaturowe generują ciepło maksymalnie od 40 do 50 stopni. Ważne jest, aby pamiętać, że w celu zapewnienia optymalnego komfortu cieplnego, grzejniki niskotemperaturowe są większe niż tradycyjne grzejniki.

Ponadto grzejnik niskotemperaturowy musi być połączony z jednym z następujących systemów grzewczych:

 • pompa ciepła,
 • kocioł kondensacyjny (gazowy),
 • kocioł niskotemperaturowy,
 • słoneczny system grzewczy.

W przypadku instalacji pompy ciepła możliwe jest skorzystanie z dotacji z programu Czyste Powietrze lub Ciepłe Mieszkanie, która wynosi 4 000 zł. Instalacja grzejnika niskotemperaturowego jest częścią ekologicznego podejścia do problemów klimatycznych.

Ważne jest, aby wiedzieć, że do instalacji grzejnika niskotemperaturowego konieczne jest, aby Twój dom posiadał efektywną izolację. Ponadto nie jest możliwe stosowanie grzejników niskotemperaturowych z kotłem wysokotemperaturowym. W związku z tym nie jest możliwe częściowe zastąpienie grzejników wysokotemperaturowych grzejnikami niskotemperaturowymi. Instalacja tego typu systemu grzewczego wymaga nowego domu lub całkowitej modernizacji wszystkich urządzeń grzewczych w domu.

Które grzejniki są wydajniejsze — niskotemperaturowe czy tradycyjne?

System niskotemperaturowy zasilany jest wodą poniżej 50°C. Niższa temperatura zasilania dotyczy zarówno kotłów kondensacyjnych, jak i agregatów pomp ciepła. Technologie te osiągają maksymalną wydajność w niskich temperaturach. Należy zauważyć, że w celu obniżenia temperatury dostarczanej wody konieczne jest zwiększenie powierzchni grzejnika lub zamontowanie ogrzewania podłogowego, które oferuje największą powierzchnię grzewczą. Niestety nie zawsze jest to możliwe: brak dodatkowej przestrzeni lub powierzchnia pomieszczenia jest ograniczona.

Jednostki o temperaturze powyżej 50°C są uważane za jednostki wysokotemperaturowe. Przy ogrzewaniu kotłem na paliwo stałe temperatura dostarczanej wody nie powinna być niższa niż 70°C. Urządzenia te ogólnie rzecz biorąc bazują na wysokich parametrach pracy 90/70 stopni Celsjusza. Kotły gazowe i na paliwa płynne mogą pracować w szerokim zakresie temperatur. Sprzęt, z którym pracują, jest przystosowany do standardu 70/50°C stopni Celsjusza.

Biorąc pod uwagę fakt, że w instalacjach niskotemperaturowych bez problemu można zamontować nowoczesne kaloryfery aluminiowe, a temperatura wykorzystywanej przez nie wody nie musi być aż tak wysoka, by uzyskać pożądany efekt cieplny, można ocenić, że wydajność grzejników niskotemperaturowych jest wyższa, niż w przypadku ich tradycyjnych odpowiedników.

Przeczytaj również: Pompa ciepła do mieszkania. Jaką pompę wybrać do mieszkania 50 i 80 m kw.? Czy to się opłaca?

Grzejniki niskotemperaturowe są większe niż tradycyjne grzejniki. Fot. 123RF.com

Jaki grzejnik niskotemperaturowy wybrać do pompy ciepła?

Zaprojektowane do pracy w niskiej temperaturze wody — nowe grzejniki niskotemperaturowe są idealne do stosowania z technologią pomp ciepła i mogą być stosowane wraz z ogrzewaniem podłogowym w systemie dzielonym. Niska temperatura wody oznacza zwiększoną wydajność, zmniejszoną pracę pompy ciepła, szybki czas nagrzewania i mniejszą objętość wody w obiegu, dzięki czemu pomieszczenie nagrzewa się i dłużej pozostaje ciepłe. Innowacyjny estetyczny kształt grzejnika wynika z potrzeby poprawy przepływu gorącego powietrza i docelowo zwiększenia wydajności cieplnej. Nowe zakrzywione przegrody przednie ułatwiają uwalnianie gorącego powietrza z trzech okien i umożliwiają ich szybkie przejście do najcieplejszej części grzejnika.

Grzejnik niskotemperaturowy — cena

Na ostateczną cenę grzejnika niskotemperaturowego wpływa 5 czynników:

 • producent,
 • wielkość,
 • moc cieplna,
 • parametry,
 • wyposażenie dodatkowe.

Wybierając radiator do domu, należy przede wszystkim dopasować produkt do swoich potrzeb i wymagań. Warto także zwrócić uwagę na zalecenia producenta systemu grzewczego czy specjalisty, który prowadził montaż instalacji. Ceny dostępnych na rynku produktów rozpoczynają się od 150, a kończą na 2 000 złotych. Natomiast najistotniejszym czynnikiem, który wpływa na koszt zakupu grzejnika niskotemperaturowego, jest jego wielkość oraz renoma producenta urządzenia.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.