Budowa i remont

Co jest najlepsze do ocieplenia poddasza – wełna, pianka czy styropian?

Ocieplenie poddasza to jeden z istotniejszych rodzajów prac przy budowie lub remoncie domu. Wiele osób zastanawia się, który materiał do ocieplenia będzie najlepszy – wełna, pianka, a może styropian? Sprawdź nasze porównanie i przekonaj się, czy lepiej ocieplić poddasze samemu, czy może zlecić to doświadczonej firmie.

Co jest najlepsze do ocieplenia poddasza – wełna, pianka czy styropian?
Ocieplasz poddasze? Porównaliśmy najpopularniejsze materiały. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co jest najlepsze do ocieplenia poddasza – porównanie

Ocieplenie poddasza przeprowadzone w odpowiedni sposób nie tylko umożliwi uzyskanie komfortu termicznego w tej części domu, ale również pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Decydując się na tego rodzaju modernizację lub wykonując ocieplenie w trakcie budowy domu, wiele osób zastanawia się, jakich materiałów użyć. Najpowszechniejszymi są: wełna mineralna, pianka poliuretanowa i styropian. Który z nich najlepiej nada się do ocieplenia poddasza?

Wełna mineralna (produkowana z włókien mineralnych, np. szklanych) to często wybierany materiał do ocieplenia poddasza. Wynika to z tego, że jest dość prosta w montażu, a także charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi (zarówno w kontekście ciepła, jak i dźwięków). Co istotne, wełnę mineralną uznaje się za materiał o dobrych właściwościach ogniowych (nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia).

Następnym popularnym materiałem do ocieplania poddasza jest pianka poliuretanowa. Jej montaż odbywa się poprzez wtryskiwanie pianki do specjalnych form usytuowanych na krokwiach bądź poprzez bezpośredni natrysk. Niewątpliwym atutem ocieplania pianką jest o wiele mniejsze ryzyko powstawania mostków termicznych powodujących straty ciepła. Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową jest nieco droższe niż w przypadku innych materiałów, jednak zabieg ten pozwala uzyskać bardzo dobrą izolację termiczną.

Jednym z tańszych sposobów na ocieplenie poddasza jest wybór styropianu. Materiał ten jest dość łatwy w montażu (trzeba jedynie uważać, by w jego trakcie nie powstawały rozszczelnienia), a ponadto charakteryzuje się dobrymi parametrami izolacyjnymi. Jednak izolacja akustyczna jest nieco gorsza niż w przypadku innych rodzajów ocieplania.

Wobec tego, który materiał do ocieplenia poddasza wybrać? Najlepszym wyborem okazuje się wełna mineralna, która ma świetne właściwości izolacyjne i dobry stosunek jakości do ceny. Nieco droższa, ale również bardzo dobra okazuje się pianka poliuretanowa. Z kolei ocieplenie styropianem można przeprowadzić przy ograniczonym budżecie.

Ocieplenie poddasza – ceny i parametry

Jeśli chodzi o ocieplenie poddasza, to koszty tego rodzaju modernizacji zależą od wielu czynników. Jednym z kluczowych jest oczywiście rodzaj materiału ociepleniowego. Ceny wełny mineralnej różnią się w zależności od jej rodzaju oraz grubości. Średnio, za 1 m2 wełny szklanej o grubości 20 cm trzeba zapłacić około 45-50 zł. W przypadku wełny skalnej o takiej samej grubości będzie to około 50-60 zł.

Pianka poliuretanowa (przy założeniu, że grubość izolacji będzie miała 20 cm, a modernizacja zostaje zlecona profesjonalistom) kosztuje około 80-120 zł za m2. Ocieplenie poddasza tym rodzajem materiału nie jest proste. Do jego przeprowadzenia trzeba posiadać specjalny sprzęt. Z tego względu w wielu przypadkach zachodzi konieczność zlecenia ocieplenia firmie.

Ocieplenie poddasza za pomocą styropianu jest prawdopodobnie jedną z najtańszych opcji. Za 1 m2 materiału trzeba zapłacić około 30-40 zł.

ocieplanie poddasza Ocieplanie poddasza zwykle wykonuje się z wykorzystaniem wełny, styropianu lub pianki. Fot.123RF.com

Jak ocieplić poddasze – zlecić firmie czy przeprowadzić samemu?

Osoby chcące ocieplić poddasze w swoim domu często rozważają powierzenie tego zadania specjalistom. Pomimo tego, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, to jednak w takiej sytuacji można liczyć na dobrą robotę fachowców. Ich doświadczenie pozwoli uniknąć ewentualnych błędów, które mogłaby popełnić osoba niemająca wcześniej styczności z pracami tego typu. W przypadku ocieplenia poddasza, koszt robocizny może sięgać nawet 100-130 zł za m2. Ceny zależą w głównej mierze od miejsca, w którym szukamy fachowców.

Z drugiej jednak strony, samodzielne ocieplenie poddasza jest tańsze, a zatem częściej wybierane przy ograniczonym budżecie. W takiej sytuacji warto pamiętać o zaopatrzeniu się nie tylko w materiały, ale również dodatkowe rzeczy takie jak zaprawa, siatka elewacyjna i akcesoria montażowe.

Źródła: deccoria.pl; termomodernizacja.pl; archon.pl.

Przeczytaj też:

Ile kosztuje ocieplenie domu jesienią 2023. Ceny materiałów i robocizny

Ocieplenie domu styropianem. Ile to kosztuje, kto może dostać dofinansowanie?

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.