Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Ocieplanie domu. Co wybrać, by oszczędzić na ogrzewaniu? Jakie materiały izolacyjne są najlepsze?

Ocieplanie domu to wiele korzyści. Najważniejsze to niższe koszty ogrzewania, niemniej równie istotny jest komfort przebywania w takim budynku. Termoizolacja w zależności od materiałów przetrwa w dobrym stanie nawet 25 lat. Ocieplanie domu warto rozpocząć od wyboru materiałów, dlatego oto kilka najczęściej wybieranych.

Ocieplanie domu. Co wybrać, by oszczędzić na ogrzewaniu? Jakie materiały izolacyjne są najlepsze?
Ocieplenie domu poprawia jego estetykę oraz wpływa na wartość nieruchomości. Fot.123RF.com

Spis treści:

Po co ocieplać dom?

Co oczywiste, odpowiednia termoizolacja budynku to spadek kosztów ogrzewania, które z każdym nadchodzącym miesiącem mają być jeszcze wyższe. Ocieplanie domu to inwestycja i niższe zapotrzebowania na paliwa, którymi musimy ogrzać dom. To nierozerwalnie łączy się z kolejną odpowiedzią na pytanie, po co ocieplać dom. Otóż niższe zużycie paliw to zmniejszenie zanieczyszczeń wypuszczanych do środowiska.

To z kolei oznacza, że ocieplanie domu ma wpływ na zdrowie nas wszystkich. Poprawia się nie tylko klimat, w którym żyjemy, bo termomodernizacja poprawia także mikroklimat w domu. Pomieszczenia są mniej narażone na przeciągi, z drugiej strony parapszepuszczalność chroni przed rozwojem grzybów i pleśni.

CZYTAJ TAKŻE: Piec na pellet do ogrzewania domu. Jak wybrać dobry kocioł?

Wśród największych zalet kotła na pellet można wymienić m.in. wydajność. Fot.123RF.com

Po co ocieplać dom? Jeżeli niższe rachunki kogoś nie przekonują, to warto wspomnieć, że ocieplenie domu poprawia jego estetykę oraz wpływa na wartość nieruchomości. Co więcej, ocieplanie domu to szansa na zgarnięcie dofinansowania z ulgi termomodernizacyjnej.

Choć ocieplanie budynku ma nas chronić przed zimnem, to termomodernizacja jest nieoceniona również w lecie. Podczas wysokich temperatur nieocieplony dom pochłania ciepło, a nagrzewając się, zaczyna emitować ciepło do wnętrza. Po co ocieplać dom? Termoizolacja działa na dom jak najlepszy parasol przeciwsłoneczny.

Czym ocieplać dom? Ocieplanie domu styropianem ekspandowanym

Ocieplanie domu styropianem to najpopularniejszy sposób na termoizolację budynku. Styropian to skrótowa nazwa na EPS, czyli polistyren ekspandowany. Ten powstaje poprzez „sklejenie” spienionych granulek, a płyty cięte są na wymagane wymiary. Popularne ocieplanie domu styropianem ekspandowanym to wybór między EPS a twardszym XPS, który różni sposób przetworzenia i twardość.

Ocieplanie domu styropianem to również wybór koloru, który nie jest bez znaczenia. Ten związany jest z izolacyjnością termiczną. Najbardziej popularny, biały styropian, charakteryzuje współczynnik przewodzenia ciepła λ od 0,038 do 0,045 W/(m.K). Ocieplanie domu styropianem o najlepszym, czyli najniższym współczynniku to wybór szarych płyt z dodatkiem grafitu. Tu wartość współczynnika przewodzenia ciepła wynosi od 0,031 do 0,033 W/(m.K).

CZYTAJ TAKŻE: Klimatyzacja do domu i mieszkania. Jaką wybrać, ile kosztuje, ile zużywa prądu?

Idealna klimatyzacja w domu do 100m2. Sprawdźmy, ile taki zakup będzie nas kosztować. Fot. 123RF/PICSEL

Ocieplanie domu styropianem ekspandowanym to prosty w obróbce i montażu sposób na termomodernizację. Standardowe wymiary płyty to 50x100 cm i produkowane są z prostymi lub frezowanymi krawędziami. Te drugie umożliwiają łączenie na zakładkę, minimalizując ryzyko wystąpienia mostków termicznych.

Czym ocieplać dom? Ocieplanie domu styropianem ekstrudowanym

Ocieplanie domu styropianem ekstrudowanym XPS to, jak wspomnieliśmy, wybór ocieplenia twardszego niż tradycyjna, biała odmiana styropianu. Choć współczynnik przenikania ciepła płyt XPS jest lepszy niż w przypadku białego styropianu, to już grafitowy EPS przewyższa pod tym względem XPS. Ocieplanie domu styropianem ekstrudowanym to wybór z szeregu kolorów – niebieskim, zielonym czy różowym, które jednak są tylko wyróżnikiem marki.

Czym różni się ocieplenie domu styropianem XPS a EPS? Na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim odporność na odkształcenia i ściskanie, w czym dominuj XPS nad EPS. Jego znikoma nasiąkliwość sprawia, że XPS jest stosowany jako ocieplanie domu ścian piwnic i fundamentów, czyli tam, gdzie budynek ma kontakt z gruntem. XPS świetnie sprawdzi się również jako termomodernizacja pod płytę fundamentową oraz jako izolacja nakrokwiowa.

Czym ocieplać dom? Pianka poliuretanowa

Ocieplanie domu pianką poliuretanową to łatwy montaż lekkiego i paroprzepuszczalnego materiału, który charakteryzuje dobre uszczelnienie. Do wyboru mamy dwa sposoby ocieplenia domu tą metodą: PUR w postaci pianki natryskowej ora PIR w postaci płyt. Czym wyróżniają się te sposoby?

Ocieplanie domu pianką natryskową polega na tym, że w agregacie wysokociśnieniowym łączy się płynne składniki, a w zależności od typu mieszaniny poliolowej powstaje pianka zamknięto lub otawrtokomórkowa.

Pierwsza ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi od 0,023-0,029 W/(m.K). Ocieplanie domu pianką zamkniętokomórkową stosuje się przy stabilnym podłożu i ta świetnie radzi sobie z wodą i wilgocią. Drugi rodzaj pianki stosuje się na niestabilnym podłożu, bo jej elastyczność przenosi naprężenia z podłoża.

CZYTAJ TAKŻE: Czy piec na ekogroszek można przerobić na pellet i czy to się opłaci?

Ekogroszek to paliwo kopalne, które powoduje powstawanie zanieczyszczenia powietrza, a przedrostek „eko” może wprowadzać klientów w błąd.Fot. 123RF/PICSEL

Ocieplanie domu pianką poliuretanową w postaci płyt opiera się o utwardzony polizocyjanuran, materiał z rodziny pianek poliuretanowych. Dzięki zamkniętej strukturze mikroporów uzyskuje najlepsze właściwości termoizolacyjne i współczynnik lambda płyt poliuretanowych wynosi od 0,022 do o,026 W/(m.K) w zależności od grubości materiału. PIR dostępny jest w formie płyt o wymiarach 1,2x2,4 m lub 0,6x1,2 m.

Czym ocieplić dom? Wełna mineralna

Wełna mineralna wykazuje się dobrą izolacyjnością cieplną, sprężystością oraz paroprzepuszczalnością. Co więcej, ocieplanie domu tym materiał to skuteczny sposób na pochłanianie dźwięków i dobra izolacja akustyczna. Niestety, wełna mineralna jest wrażliwa na zawilgocenie i należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do jej zawilgocenia. Dotyczy to również płyt o obniżonej nasiąkliwości, czyli tzw. płyt hydrofobizowanych.

Ocieplanie domu z wełny mineralnej można oprzeć o wełnę skalną lub szklaną. Pierwsza produkowana jest na bazie bazaltu, dolomitu lub kruszywa wapiennego, dlatego nazywa się ją również wapienną. Z kolei wełna szklana to produkt wytwarzany z piasku kwarcowego lub szklanej stłuczki.

Im mniejsza gęstość wełny, tym lepsza wartość współczynnika przewodzenia ciepła, która waha się od 0,030 do 0,045 W/(m.K). Producenci zalecają jednak, by ocieplanie domu z wełny mineralnej opierać również o wartość oporu cieplnego, który charakteryzuje materiał pod kątem grubości.

Czym się kierować ocieplając dom? Włókna celulozowe i wełna drzewna

Ocieplanie domu może mieć również bardziej ekologiczny charakter. Jednym z takich rozwiązań są włókna celulozowe, które powstają głównie w efekcie przerobu makulatury. Ta poddawana jest najpierw zmieleniu, a następnie wzbogaca się je środkami impregnującymi, które mają chronić włókna celulozowe przed ogniem i szkodnikami. Materiał sprzedawany jest w formie sypkiego granulatu z usługą ułożenia. Producenci zapewniają, że współczynnik przenikania wynosi od 0,037 do 0,040 W/(m.K).

CZYTAJ TAKŻE: Elewacja domu - najmodniejsze i trwałe wykończenia. Budynek będzie się wyróżniał

Zdobi, chroni i może przyciągać uwagę – elegancka, zadbana elewacja to największa dekoracja budynku. Fot.123RF.com

W budowlanych marketach można znaleźć również wełnę drzewną, która powstaje z okorowanych resztek drewna. Z tych powstają płyty, maty i granulaty. Wszystkie charakteryzuje duża paroprzepuszczalność, a współczynnik przenikania ciepła nie różni się wiele od włókien celulozowych. Aby obniżyć ich podatność na ogień, są impregnowane środkami solnymi.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.