Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak wyciszyć mieszkanie?

We własnym mieszkaniu zależy nam przede wszystkim na spokoju i ciszy. Niestety, otoczenie nie zawsze nam sprzyja – w miastach zazwyczaj panuje gwar, sąsiedzi często dają w kość, a i izolacja dźwiękowa ścian w naszych domach pozostawia wiele do życzenia. Co można z tym zrobić?
Jak wyciszyć mieszkanie?

Nasłuchiwanie
Zanim zabierzemy się za wyciszanie mieszkania, w pierwszej kolejności warto namierzyć rzeczywiste źródła uciążliwych hałasów. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia „obserwacji” i wsłuchania się w nasze domowe otoczenie. Dopiero po znalezieniu przyczyny dyskomfortu,
możemy dopasować odpowiednią metodę jej zniwelowania.

Hałasy w domu
W domach mamy do czynienia z dwoma rodzajami hałasów: technicznym (dźwięki wydawane przez urządzenia mechaniczne, np. wentylację) oraz bytowym (odgłosy związane z „użytkowaniem” swojego lokum: kroku, muzyka, pogłosy).

W większości budynków na ścianach zewnętrznych znajduje się warstwa izolacyjna, której zadaniem jest nie tylko wytłumianie drgań i hałasów z zewnątrz, ale również chronienie murów przed wiatrem i zimnem. Sposób projektowania i budowania obiektów z uwzględnieniem wymogu ograniczenia hałasów, a także normy izolacyjności akustycznej zostały określone w Prawie Budowlanym (rozporządzenie z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) oraz w Polskich Normach. Prawnie regulowana jest również odporność akustyczna ścian wewnętrznych. Mimo to, mieszkańcy bloków i byudynków wielorodzinnych uskarżają się na przeszkadzające dźwięki, dochodzące z sąsiednich lokali. Pogłos szczególnie niesie się w łazienkach i kuchniach.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Przepis na wyciszone mieszkanie
Niestety, nie ma uniwersalnego sposobu na osiągnięcie upragnionej ciszy – zgiełk dociera do pomieszczeń różnymi drogami – przez np. kanały wentylacyjne i instalacyjne oraz w miejscach powstawania tzw. mostków akustycznych, czyli w punktach, w których izolacyjność akustyczna między pomieszczeniami jest obniżona. Najczęściej powstają one przy łączeniach stropu i warstw podłogowych. Co ciekawe, mostkiem akustycznym mogą być nawet gniazdka elektryczne, umieszczone blisko siebie, po obu stronach ścian.
W mieszkaniu już urządzonym z łatwością można wyeliminować kilka takich słabych punktów, m.in. tych zlokalizowanych przy ścianach, sufitach i drzwiach wejściowych.

Jak wyciszyć mieszkanie?

Sufit, ściany, podłogi
Rozprzestrzenianiu się dźwięków zapobiec może sufit podwieszany wypełniony wełną mineralną lub materiałem gipsowo-kartonowym. Takie rozwiązanie jest całkiem wygodne w utrzymaniu, estetyczne, stwarza również możliwość instalacji maty wchłaniającej dźwięki między przestrzenią sufitu a podłogą. Jego wady to dość wysoka cena montażu, powoduje również zmniejszenie wysokości pomieszczenia, w którym go umieszczono. W podobny sposób tzn. z zastosowaniem surowca mineralnego lub płyt g-k, zabezpieczymy też ściany. Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu dostępnej przestrzeni, lepiej będzie zainwestować w podobnie izolacyjny korek techniczny.

Podłogi możemy wygłuszyć, umieszczając pomiędzy warstwą konstrukcji a wykończeniem styropian akustyczny. Podobny efekt uzyskamy także przy pomocy maty wygłuszającej. Na rynku znajdziemy wiele propozycji mat dekoracyjnych w różnych kolorach. Świetnie sprawdzą się na przykład w pokoju dziecięcym.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Przeczytaj: Podłoga kontra dywan!

Wyciszające wykończenie
Stopień wyciszenia pomieszczenia warunkuje również wybrane przez nas wykończenie i aranżacja wnętrza. Szczególną rolę odgrywają tutaj grube tkaniny: dywany, wykładziny, zasłony (np. pluszowe lub aksamitne). To rozwiązanie jest tanie i proste, jednak nie sprosta naprawdę uciążliwym dźwiękom. Mimo wszystko warto się na nie zdecydować – wykładziny podłogowe dobrze się sprawdzą w mieszkaniach, w których żyją małe dzieci. Wytłumią one dźwięki związane z aktywnością pociech – tupot stóp, czy odgłosy rozrzucanych zabawek. Zapewni to komfort innym domownikom oraz naszym sąsiadom, którym często doskwierają hałasy bawiących się maluchów.
Podobnie jak tekstylne dodatki, wyciszającymi właściwościami odznaczają się tapety naścienne, szczególnie te chropowate, bawełniane. Od gładkich oklein fale akustyczne odbijają się, co może powodować powstawanie w pomieszczeniu zjawisko podobne do echa.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Okna izolacyjne i okiennice
Podczas zakupu lub wymiany okien na nowe, zwracajmy uwagę na parametr Rw, czyli wskaźnik tłumienia hałasu. Im wyższy, tym lepiej będą one izolować od dźwięków dobiegających z zewnątrz — tym więcej będą też kosztować.

Efekt wyciszenia w miejscu otworów okiennych wzmocnią również okiennice wewnętrzne. Skutecznie odcinają niepożądane dźwięki, zapewniają prywatność, a w słoneczne dni dają przyjemny cień i pomagają schłodzić mieszkanie.

Ekrany i panele akustyczne
Osoby zainteresowane bardziej profesjonalnym wyciszeniem mieszkania mogą zdecydować się na instalację paneli akustycznych. Zwykle umieszcza się je na całej płaszczyźnie ściany lub tylko jej fragmentach. Ograniczają przepływ odgłosów w kierunku z wewnątrz do zewnątrz, co znaczy, że w zatrzymują hałas w pomieszczeniu, w którym je zastosowano, nie dopuszczając, by przedostawał się do sąsiednich pokoi czy mieszkań.

Obok paneli, do wyboru mamy też ekrany akustyczne, najczęściej wykonane z płyt g-k i wełny mineralnej. Stawiane są one na specjalnych stelażach mocowanych do ścian, a pod nimi umieszcza się folię akustyczną.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Drzwi
Drzwi to jeden z newralgicznych punktów w mieszkaniu, przez które przedostaje się najwięcej uciążliwych odgłosów. Chcąc je wyciszyć, sprawdźmy na początku, czy na pewno dobrze przylegają do nich gumowe uszczelki oraz, czy ich skrzydło ściśle styka się progiem. Płaszczyznę drzwi można obłożyć też specjalną tapicerką.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia

10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś

Nietypowe zastosowania coli w twoim domu

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domuPrzeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.