Porady domowe

Tani specyfik na brzydki zapach ze zlewu. Na pewno masz go w kuchni!

Ze zlewu ciągle wydobywa się nieprzyjemny zapach? To najczęstsza usterka domowa. Aby uporać się z tym problemem, wcale nie potrzebujesz drogich, chemicznych środków. Wyjaśniamy, dlaczego śmierdzi ze zlewu i jak sobie z tym poradzić domowymi sposobami.

Tani specyfik na brzydki zapach ze zlewu. Na pewno masz go w kuchni!
Wsyp ją do zlewu, a "śmierdzący" problem zniknie od razu! Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego śmierdzi ze zlewu?

Nieprzyjemne zapachy mogą być wynikiem wielu czynników. Warto poznać przyczynę, aby wiedzieć, jak najefektywniej walczyć z fetorem. Co powoduje brzydki zapach z rur?

  • Resztki jedzenia. Kiedy podczas zmywania niedokładnie zbierze się resztki i pozwoli im spłynąć do odpływu, istnieje możliwość, że zaczną się one tam rozkładać i przez to zacznie wydobywać się niezwykle intensywny odór. 
  • Zalegająca woda. Kiedy zlew jest rzadko używany, woda długo stoi w rurach i zaczyna nieprzyjemnie pachnieć.
  • Ryzyko pojawienia się brzydkiego zapachu i utleniania się go z rur mogą zwiększać niektóre detergenty, które wykorzystujemy do prania czy sprzątania, jak i mydła stosowane do pielęgnacji.
  • Wilgoć i pleśń.
  • Ogrzewanie podłogowe. Brzydki zapach z odpływu prysznica lub z wanny, może być spowodowany brakiem wody w syfonie. Może się tak zdarzyć w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

Dlaczego śmierdzi z prysznica i wanny?

Smród może pojawiać się, gdy urządzenia sanitarne – ubikacja, brodzik z odpływem, umywalka, wanna  – nie były od dawna używane lub gdy mamy w łazience  system ogrzewania podłogowego, z którego intensywnie korzystamy.

Zebrana w syfonach woda wówczas odparowuje, robiąc tym samym miejsce dla gryzącego zapachu rur ściekowych. Aby pozbyć się problemu, wystarczy uzupełnić zamknięcie wodne, czyli kilkukrotnie spuścić lub odkręcić wodę i przelać syfony.

Zatory w WC i brodziku

Podobny problem występuje też z winy zatorów drenaży WC i innych urządzeń ceramicznych. Na skutek przytkania rur odpływowych, zbierające się w nich bakterie powodują pojawienie się dokuczliwego smrodu. Ta akurat usterka nie wymaga zbyt wiele pracy – brzydki zapach powinien zniknąć tuż po przetkaniu rur. Jak to zrobić? Tu opisaliśmy kilka skutecznych sposobów – najlepiej zadziałają profesjonalne preparaty do udrożniania rur lub np. gorąca woda z sodą oczyszczoną.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z odpływu - domowe sposoby

  • Gorąca woda

Być może brzydki zapach ze zlewu spowodowany jest brakiem używania go przez długi czas. W takim wypadku wystarczy wlać do środka trochę czystej wody, a przykry zapach zniknie.

  • Cytryna

Brzydki zapach ze zlewu pomoże zniwelować sok z cytryny. Wyciśnij płyn  z połówki owocu i wlej go  bezpośrednio do otworu zlewozmywaka. Po 20 minutach spłukaj go gorąca wodą. Taka mikstura doskonale pomoże zlikwidować zarazki, a jednocześnie zapewni przyjemny, świeży zapach.

  • Sok z cytryny + sól

Przekrój cytrynę na pół i każdą z części obficie obsyp solą kuchenną. Następnie wyciśnij sok z obu połówek, trzymając je tuż nad otworem zlewu. Po 20 minutach spłukaj gorąca wodą.

  • Soda oczyszczona

Gdy z brzydkim zapachem, wydobywającym się z wnętrza zlewu, dotychczas nie poradziły sobie cytryna i sól, rozwiązanie problemu może przynieść soda oczyszczona. Wsyp do odpływu pół szklanki specyfiku i zalej dwiema szklankami wrzątku. Po 20 minutach całość spłukaj bieżącą wodą.

  • Ocet + soda oczyszczona

Wymieszaj ocet i sodę oczyszczoną w proporcjach 3:1. Natychmiast wlej do odpływu, nim zacznie się „pienić”. Odczekaj 15 minut i zalej całym czajnikiem wrzącej wody.

  • Ocet

Do odpływu wlej szklankę octu, szczelnie zatkaj korkiem i odczekaj 30 minut. Następnie przelej całym czajnikiem gorącej wody.

  • Sól +soda kalcydowana

Do odpływu wsyp sól kamienną. Po około dwudziestu minutach wypłucz ją zimną wodą. Następnie do gorącej wody wsyp sodę kalcynowaną. Powstały roztwór wlej do rur.

  • Cynamon

Cynamon skutecznie niweluje nieprzyjemne zapachy ze zlewu. Zagotuj 5 łyżek cynamonu w dwóch szklankach wody i gorąca miksturę wlej do zlewu.

  • Tabletki do protez

Nieprzyjemny zapach ze zlewu usuniesz także dzięki tabletkom do czyszczenia protez dentystycznych. Wrzuć jedną z nich do opływu, odkręć kran i obficie spłucz wodą.

Dezynfekcja i czyszczenie odpływu

Przynajmniej raz do roku należy oczyścić syfon. Połóż pod zlewem sporą miskę, a następnie odkręć syfon i dokładnie wyszoruj. Do ostatecznego płukania możesz dodać odrobinę wybielacza. Czysty element dokładnie przykręć z powrotem, zanim odstawisz miskę odkręć wodę i sprawdź, czy syfon nie przecieka.

Czego nie wolno wyrzucać do zlewu?

Wyrzucanie odpadków i śmieci do zlewu czy toalety bardzo często prowadzi do zatkania rur odprowadzających ścieki. To nieprzyjemna sytuacja – utrudniony jest odpływ wody, znad ujścia zlewu czy ubikacji unosi się brzydki zapach, a my musimy poświęcać wolny czas na uporanie się z taką usterką.

Czego nigdy nie wyrzucać do zlewu? To dość oczywiste, chociaż zdaje się, że wielu z nas ma problem z odpowiedzią na to pytanie. Przede wszystkim nic co tak naprawdę, w pierwszej kolejności powinno trafić do kosza na śmieci. 

  • Tłuszcz – czy to wytopiony z mięsa, czy też taki, który w nadmiarze trafił na patelnię albo wydaje się zjełczały. Jeśli jest go niewiele, np. został na patelni po smażeniu, poleca się zebrać go papierem ręcznikowym i dopiero wtedy wyrzucić. Jeśli jest go więcej, przelać go można do jakiegoś zamkniętego pojemniczka również przeznaczonego do utylizacji lub wymieszać ze żwirkiem do kuwety czy piaskiem, by nie miał płynnej formy.
  • Odpady higieniczne – nawilżane chusteczki, waciki, pampersy, prezerwatywy, tampony, podpaski.
  • Papierosy.
  • Fusy po kawie i herbacie — o wiele lepiej wykorzystać je jako nawóz.
  • Resztki ryżu i makaronu – nawet te ugotowane stopniowo chłoną wodę, pęcznieją i bardzo długo się rozpuszczają, przez co łatwo zatykają odpływy. Podobnie jest w przypadku mąki – w połączeniu z wodą tworzy gęstą papkę niczym klej, do którego przylegają inne odpadki.
  • Leki — są toksyczne dla środowiska. Przeterminowane i niepotrzebne lekarstwa zawsze zanośmy do apteki.
  • Naklejki z owoców i warzyw, etykiety ze słoików — do odpływów trafiają umyślnie lub nie, jednak lepiej do tego nie dopuszczać wcale — przez obecność kleju, mogą przylepić się do wewnętrznych ścian rur.
  • Skorupki jajek (tak jak fusy, świetnie sprawdzą się jak odżywka dla roślin), kostki i chrząstki mięsne.

Warto pilnować, aby do odpływu nie trafiały duże resztki pokarmowe, które mogłyby go zapchać. Pomoże w tym specjalne sitko na odpadki. Osłonka zatrzymuje resztki jedzenia, wystarczy wyciągnąć ją ze zlewu i wyrzucić pozostałości.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.