Od czego zacząć?
- załóż gumowe rękawiczki,
- opóźnij zlew lub wannę,
- uprzedź domowników, żeby nie korzystali ze zlewu lub wanny przez godzinę.
Sposoby na zatkany zlew:
Przetykacz gumowy
Spróbuj odetkać go za pomocą zwykłego, gumowego przetykacza. Podczas pompowania wytwarzane jest ciśnienie, które wypycha zator. Przed użyciem przetykacza nasmaruj odpływ tłustą substancją, np. kremem czy wazeliną. Umieść przepychacz na odpływie i dociśnij. Następnie nalej wody do poziomu powyżej gumowej nasady, a odpływ zabezpieczający przed przelaniem zatkaj drugą dłonią. Teraz możesz już mocno pompować. Ciśnienie powinno przepchać zator.
Soda oczyszczona
Poszukaj w kuchni sody oczyszczonej. Osusz odpływ i wsyp do niego szklankę sody oczyszczonej. Odczekaj 15 minut i zalej całym czajnikiem gorącej wody.
Ocet + soda oczyszczona
Wymieszaj ocet i sodę oczyszczoną w proporcjach 3:1. Natychmiast wlej do odpływu, nim zacznie się „pienić”. Odczekaj 15 minut i zalej całym czajnikiem wrzącej wody.
Ocet + soda oczyszczona (II pomysł)
Wsyp do odpływu 3 łyżki sody oczyszczonej. Następnie wlej pół szklanki octu. Odczekaj 15 minut i zalej całym czajnikiem gorącej wody.
Ocet
Do odpływu wlej szklankę octu, szczelnie zatkaj korkiem i odczekaj 30 minut. Następnie przelej całym czajnikiem gorącej wody.
Co robić, by zlew się nie zatykał?
- nie wyrzucaj fusów z kawy i herbaty do zlewu,
- kup sitko, które nakłada się na zlew. Najtańsze, plastikowe sitka kosztują kilka złotych, ale możesz też kupić ozdobne, wykonane z silikonu lub chromu. Można je nabyć w różnych kolorach i kształtach, więc będą pasować do każdego zlewu. Ceny ozdobnych, silikonowych sitek wahają się w granicach 30 zł,
- nie wlewaj roztopionego tłuszczu do zlewu,
- rzadko używaj chemicznych środków czyszczących, zwłaszcza jeżeli masz stare, żeliwne rury kanalizacyjne,
- kup rozdrabniacz zlewozmywakowy. Jest to młynek, który służy do mielenia wszelkiego rodzaju odpadów organicznych takich jak obierki z warzyw, kawałki mięs, drobne kości i inne. Odpadki natychmiast po zmieleniu spływają do kanalizacji. Rozdrabniacz zapobiega również powstawaniu procesów gnilnych w kuchni i łazience, bo pamiętaj, że resztki jedzenia zalegające w odpływie prędzej czy później zaczynają gnić. Rozdrabnianie odpadków eliminuje resztki jedzenia ze śmietników co przeciwdziała rozprzestrzenianiu się gryzoni i insektów. Rozdrabniacz montuje się bezpośrednio do otworu zlewu (między zlewem a syfonem).
Przeczytaj również: Czego nie wolno wyrzucać do zlewu i dlaczego, to takie ważne?