- Skąd się bierze osad na dnie garnka?
- Co to są tęczowe plamy na dnie garnka?
- Jak pozbyć się osadu i tęczowych plam na dnie garnka – domowe sposoby
- Czy garnek z tęczowymi plamami nadaje się do użycia?
Skąd się bierze osad na dnie garnka?
Garnki używane są w naszych domach prawie codziennie. To jeden z elementów wyposażenia kuchni, który stosowany jest z największą częstotliwością. Jednak zdarza się, że po upływie pewnego czasu, zauważamy na dnie garnka osad i zastanawiamy się, skąd on się bierze.
Zazwyczaj jest to efektem połączenia dwóch czynników – twardej wody i wysokiej temperatury. Jeżeli w naszym garnku postanawiamy zagotować wodę, która nie jest wodą miękką, to reaguje ona na zwiększającą się temperaturę. Ich wspólny wpływ na siebie powoduje powstawanie białego nalotu na dnie garnka.
Co to są tęczowe plamy na dnie garnka?
Zdarza się również, że na dnie garnka pojawiają się tęczowe plamy. Wpływ na to ma między innymi to z czego stworzone zostały same garnki. Większość z nich składa się w 18 proc. chromu oraz zawiera 10 proc. niklu. Dzięki dodatkowi niklu garnki ładnie się prezentują i błyszczą, natomiast chrom ma celu ochraniać je przed rdzewieniem.
Tęczowe plamy powstają wtedy, gdy tak stworzona powierzchnia garnka ma długotrwały kontakt z pewnymi substancjami. Należą do nich m.in.:
- ocet,
- kwasek cytrynowy,
- sól,
- twarda woda.
Wchodzą one w reakcje z powierzchnią, gdy połączymy je z wysoką temperaturą. Tego typu zanieczyszczenia powstają najczęściej podczas gotowania lub czyszczenia garnków.
Jednak należy podkreślić, że w taki sposób tęczowe plamy powstają tylko i wyłącznie przy stałym i długim kontakcie z powyższymi substancjami. Stosowane w małych ilościach i odpowiednich warunkach, mogą nawet same w sobie służyć do usunięcia niektórych zanieczyszczeń i plam.
Jak pozbyć się osadu i tęczowych plam na dnie garnka – domowe sposoby
Usuwanie osadu i tęczowych plam na dnie garnka nie wymaga od nas stosowania środków chemicznych. Co więcej, wspomniane wcześniej substancje, mogą pomóc nam pozbyć się zanieczyszczeń, jeśli odpowiednio je zastosujemy i użyjemy w zdecydowanie krótszym czasie.
Do najlepszych domowych sposób na pozbycie się osadu i tęczowych plam na dnie garnka, zalicza się:
- Ocet
Nadaje się on zarówno do usuwania nalotu z kamienia w garnku, jak i do usuwania przebarwień. W celu pozbycia się zanieczyszczeń należy wlać do garnka pół litra zimnej wody, a następnie pół szklanki octu. Bardzo ważne jest zachowanie dokładnie takiej kolejności. Następnie mieszankę gotujemy przez pół godziny na małym ogniu.
Inną metodą jest nałożenie octu na gąbkę i dokładne wyczyszczenie nią dnia. Następnie dokładnie opłukujemy garnek i wycieramy do sucha. W tym przypadku, zamiast octu może być również zastosowany kwasek cytrynowy.
- Sok z cytryny
Sok z cytryny świetnie upora się z osadem. Wystarczy przekroić cytrynę na pół i miąższem przecierać zabrudzenie przez kilka minut. Na koniec należy dokładnie wycisnąć cytrynę i powstałym sokiem zwilżyć gąbkę, a następnie pocierać nią powierzchnię garnka. Ostatnim krokiem będzie umycie naczynia wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
- Sól i ziemniak
Ten duet bardzo dobrze sprawdza się, gdy chcemy pozbyć się tęczowych plam z dna garnka. W pierwszej kolejności musimy polać zabrudzoną powierzchnię garnka wrzątkiem. Następnie przecieramy do sucha i obficie posypujemy docelowe miejsce solą. Używając świeżo przeciętej połówki surowego ziemniaka trzemy zanieczyszczenia. Powinno się to robić okrężnymi ruchami i szorować aż do momentu usunięcia zabrudzenia.
Można również stworzyć papkę z soli i ziemniaka i pozostawić ją na dnie garnka na 15 minut. Po upływie tego czasu zmywamy mieszankę wodą.
- Keczup
Mało kto wie, że keczup to nie tylko uniwersalny sos, ale również świetny pomocnik w usuwaniu zabrudzeń i osadu z garnka. Wystarczy nanieść go na brudną powierzchnię i następnie przez kilka minut pocierać dane miejsce przy użyciu ręcznika papierowego. Całość odstawia się na 15 minut i po upływie tego czasu garnek myje się wodą z płynem do naczyń i osusza.
Oprócz stosowania powyższych sposobów warto także dbać o profilaktykę podczas używania garnków. Przede wszystkim po każdym umyciu ich, należy wycierać je do sucha, zamiast czekać, aż same wyschną. Dodatkowo chcąc uniknąć plam od soli, powinno się solić wodę dopiero po jej zagotowaniu.
Czy garnek z tęczowymi plamami nadaje się do użycia?
Na szczęście tęczowe plamy na dnie garnka nie są niebezpieczne i nadal można przyrządzać w nim potrawy. Mimo, że zabarwienia nie są szkodliwe dla zdrowia, to warto wyczyścić swoje garnki, aby dłużej nam służyły.
Szczególnie, że powyższe, domowe sposoby są proste i nie wymagają od nas dużych nakładów finansowych, ponieważ wszystkie potrzebne produkty do tego, można kupić już za kilka złotych. Co więcej, czyszczenie ich również nie jest czasochłonne ani skomplikowane.
Przeczytaj również:
Jak pozbyć się czarnego osadu z garnków? Niezawodne sposoby
Jak doczyścić przypalone spody naczyń? Jest prosty sposób!