Porady domowe

Jak pozbyć się czarnego osadu z garnków? Niezawodne sposoby

Czarny osad na garnkach pojawia się przez tłuszcz i parę wodną spływające po ściankach naczyń podczas gotowania. Pod wpływem wysokiej temperatury brud utwardza się na spodzie rondli lub patelni. Podpowiadamy, jak wyczyścić garnki i patelnie z zewnątrz. 

Jak pozbyć się czarnego osadu z garnków? Niezawodne sposoby
Czarny osad na garnkach - jak się go pozbyć domowymi sposobami? fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Czarny osad na garnkach — jak się go pozbyć i skąd się bierze? 

Tłuszcz i resztki jedzenia zbierają się na zewnętrznych ściankach garnków i patelni podczas gotowania. Jeśli niedokładnie myjemy naczynia, tego typu zanieczyszczenia będą się nawarstwiać. Nagromadzony brud pod wpływem wysokiej temperatury lub płomieni kuchenki gazowej zapieka się i utwardza. W efekcie na spodach naczyń powstaje trudny do usunięcia czarny nalot.

Chcąc uniknąć powstawania osadu oraz czyszczenia garnków z sadzy przede wszystkim należy pamiętać o:

  • dokładnym myciu patelni i garnków,
  • regularnym czyszczeniu płyty kuchenki, jej rusztu oraz palników,
  • zapobieganiu kipienia gotowanych potraw. 

Czyszczenie garnków emaliowanych i ze stali nierdzewnej 

Zewnętrzne ścianki garnków stalowych i emaliowanych z powodzeniem wyczyścimy magicznymi gąbkami lub gąbkami-skrobakami. W drugim przypadku warto wyposażyć się w dwa rodzaje skrobaków: mocniej ścierający, który przyda się do bardziej zaniedbanych naczyń oraz miększy, elastyczny, który nie zarysuje delikatnych powierzchni. 

Czyszczenie garnków — soda oczyszczona 

Do czyszczenia spodów patelni lub garnków należy przygotować:

  • pół szklanki sody oczyszczonej;
  • wrzątek – taka ilość, jaka wypełni zlew lub inne naczynie, w którym zabrudzone garnki będą odmakać.

Czyszczenie garnków emaliowanych z sadzy i tłuszczu zaczynamy od przesypania sody do zlewu lub dużej miski i zalania jej wrzątkiem. Do tak przygotowanej „kąpieli” przekładamy zabrudzone rondle i namaczamy je przez minimum 15 minut. Czas ten warto wydłużyć, jeśli zmagamy się z naprawdę starymi zabrudzeniami. Myte naczynia można też namaczać kilkukrotnie, np. po zdjęciu pierwszej warstwy brudu, ponownie zanurzamy garnek w wodzie, tym razem na ok. 5-10 minut.

src: Jak wyczyścić garnki i patelnie z zewnątrz / How to clean outer side of your pots and pans, Kanał: Uporządkowana 

Aby usunąć czarny osad na garnkach, po namakaniu przecieramy każdy z nich magiczną gąbką lub skrobakiem. Do wyczyszczenia mniejszych elementów, np. wytłoczeń w garnkach stalowych możemy użyć miękkiej szczoteczki do zębów lub małej szczotki typu żelazko. Roztwór wody i sody rozmiękcza sadzę na garnkach i odkleja ją od powierzchni naczyń, tak więc ich szorowanie nie powinno sprawiać większych problemów. Czyszczenie garnków ze stali nierdzewnej i patelni przeprowadzamy w podobny sposób — namaczamy je w we wrzątku z sodą i szorujemy skrobakiem lub gąbką. 

Czyszczenie garnków — domowe sposoby z kwaskiem cytrynowym

Oczyszczenie garnków z zewnątrz umożliwia również kwasek cytrynowy. Używa się go podobnie jak sody. Należy rozpuścić go w ciepłej wodzie, a następnie zanurzyć w niej brudne naczynia. Po kilkunastominutowym namaczaniu gąbką lub szczotką zdejmujemy rozmokłe zabrudzenia.

Rada: Jeśli szukasz sposobu na czyszczenie garnków miedzianych, do roztworu dodaj jeszcze garść soli kuchennej. Trzeba je myć bardzo delikatnie — najlepiej miękką ścierką. 

Czyszczenie garnków sodą i octem 

Do czyszczenia garnków i patelni od spodu można użyć też octu, który ma kwaśny odczyn, dzięki czemu dobrze rozpuszcza rdzę oraz tłuszcz. Nie używajmy go jednak do czyszczenia garnków emaliowanych i patelni ceramicznych, ponieważ mogą się uszkodzić. Brudne naczynia należy namaczać w roztworze ciepłej wody i octu (proporcja 1:1) przez ok. 30 minut. Po upływie tego czasu, gdy osad namięknie, łatwo usuniemy go gąbką lub szczotką. 

Uwaga! Nie należy łączyć sody i octu — obie te substancje w wyniku reakcji chemicznej zobojętniają się, co oznacza, że tracą swoje czyszczące właściwości.  

Czyszczenie garnków z zewnątrz ułatwia soda oczyszczona, kwasek cytrynowi i ocet Fot. 123RF/PICSEL

Czyszczenie garnków Coca-colą

Popularny, słodki napój ma w składzie kwasy, które również pomogą w czyszczeniu patelni na spodzie i zewnętrznych części garnków. Wystarczy go podgrzać, a później namaczać w nim brudne naczynia przez ok. godzinę. Po upływie tego czasu przecieramy je gąbką i myjemy jak zwykle — płynem do mycia naczyń.  

Czyszczenie patelni pastą do zębów

Do czyszczenia garnków i patelni z zewnątrz użyć można także pasty do mycia zębów. Należy nałożyć ją na zabrudzenia i zwilżyć wodą. Aby pozbyć się czarnego osadu, dokładnie szorujemy zabrudzone powierzchnie. Nie zaleca się jednak czyszczenia patelni ceramicznej i teflonowej w ten sposób. Pasty do zębów zawierają drobinki, które mogą je uszkodzić. W ich przypadku lepiej użyć roztworu sody oczyszczonej lub zwykłego płynu do mycia naczyń. 

Przeczytaj również: Jak doczyścić przypalone spody naczyń? Jest prosty sposób!

Redakcja Deccoria.pl

Najszybszy sposób na wyczyszczenie przypalonego garnka na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się czarnego osadu z garnków? Niezawodne sposoby"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.