Na czym polega kredyt na budowę domu?
Kredyty mieszkaniowe, jak wskazuje sama nazwa, to zobowiązania celowe, które mają sfinansować nieruchomość mieszkalną. Nie zawsze jednak dotyczą zakupu już istniejącego domu czy mieszkania. Mogą obejmować również budowę – zarówno od podstaw, jak i od pewnego etapu. W tym celu zaciąga się kredyt na budowę domu.
Choć oferuje takie same warunki (dotyczące np. oprocentowania czy systemu spłaty), różni się od standardowych kredytów mieszkaniowych kilkoma kwestiami. Przede wszystkim w przypadku kredytu na budowę domu systemem gospodarczym środki są wypłacane w transzach uzależnionych od postępu prac budowlanych, a nie jednorazowo.
Oznacza to, że bank wypłaca kolejne części kredytu po udokumentowaniu ukończenia określonych etapów budowy. A to wymaga od kredytobiorcy lepszej organizacji i planowania. Niezbędne jest m.in. dostarczenie szczegółowego kosztorysu budowlanego, harmonogramu prac, projektu oraz innych dokumentów, które umożliwią ocenę i monitorowanie postępu inwestycji.
Kredytobiorca musi również dysponować wkładem własnym, którego wysokość będzie taka sama jak w przypadku innych kredytów. W tym przypadku może obejmować na przykład wartość działki budowlanej, co jest sporym udogodnieniem, ponieważ nie trzeba wnosić go w gotówce.
Jaki kredyt na budowę domu wybrać?
Nie da się ukryć: w zdecydowanej większości przypadków kredyty na budowę domu to duże zobowiązania, których spłata rozciąga się na wiele dekad. Zresztą już średnie dane napływające z rynku robią wrażenie. Według raportu AMRON-SARFiN w III kwartale 2023 roku wartość przeciętnego kredytu mieszkaniowego wyniosła 387 980 zł, przy tym blisko 56% kredytów zakładało okres spłaty wynoszący od 25 do 35 lat. Wybierając kredyt na budowę domu, warto więc bazować na sprawdzonej wiedzy, którą znajdziesz w serwisie Blog Kredytowy.
Dobrym rozwiązaniem będzie również konsultacja z doświadczonym doradcą kredytowym. Pomoże Ci dobrać zobowiązanie idealnie dostosowane do Twoich oczekiwań i zaoszczędzić.
Co się zmieni? Coraz więcej ofert na stałej stopie i z WIRON
Swego czasu zdecydowana większość kredytobiorców na naszym rynku wybierała kredyty ze zmienną stopą procentową. Jak wynika z przywołanego raportu, przez cały 2023 rok to kredyty z okresowo stałą stopą cieszyły się większą popularnością, a w trzecim kwartale aż 75% nowo udzielanych zobowiązań zakładało właśnie zamrożenie oprocentowania na określony czas. Oczywiście dotyczy to również kredytów na budowę domu. Wiele wskazuje na to, że w 2024 roku ta tendencja się utrzyma.
W przypadku kredytów ze zmienną stopą bez wątpienia coraz więcej ofert będzie natomiast zakładać zastosowanie nowego wskaźnika referencyjnego – wysłużony WIBOR zastępuje WIRON, który bazuje na odmiennej metodologii obliczania.
Nowy program rządowy na horyzoncie
W styczniu 2024 roku zakończył się przewidziany budżet dla bardzo popularnego bezpiecznego kredytu 2%. Obecnie trwają jednak prace nad nową propozycją adresowaną do osób, które chciałyby realizować własne potrzeby mieszkaniowe, a wcześniej nie posiadały żadnej nieruchomości mieszkalnej na własność.
Tym razem oprocentowanie kredytu może być jeszcze niższe, zwłaszcza z perspektywy rodzin posiadających większą liczbę dzieci. Bez wątpienia będzie to również atrakcyjny kredyt na budowę domu dla młodych kredytobiorców, więc warto śledzić napływające z rynku informacje.
Artykuł sponsorowany