Budowa domu to niezwykle skomplikowany proces, co oznacza, że warto go drobiazgowo i precyzyjnie zaplanować. Przede wszystkim należy zapoznać się z różnego rodzaju uwarunkowaniami prawnymi oraz spełnić zawarte w nich wymogi. Dopełnienie formalności, zgromadzenie niezbędnej dokumentacji oraz otrzymanie zgody na budowę to jednak dopiero początek. Kolejnym etapem jest przygotowanie specyfikacji domu oraz opracowanie projektu. I to jest odpowiedni moment, kiedy powinniśmy zacząć myśleć o bezpieczeństwie.
„Podaj cegłę, podaj cegłę, zbudujemy nowy dom”
Podstawowym aspektem, który wpływa na bezpieczeństwo domowników, pozostaje wybór odpowiedniego miejsca. Unikać należy obszarów zalewowych, osuwisk oraz podatnych na katastrofy naturalne. Nie mniej ważne są solidne fundamenty, kluczowe dla stabilności domu – warto więc uważnie przyjrzeć się uwarunkowaniom gruntowym. Już po postawieniu ścian, schodów oraz dachu, przejść można do wykonania instalacji elektrycznej, gazowej, wodnej oraz kanalizacyjnej. Tutaj najważniejsze pozostają kwestie bezpieczeństwa związane z odpowiednim projektem przeciwpożarowym oraz instalacją elektryczną.
Dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania instalacji elektrycznej poleconym profesjonalistom. Wysokiej jakości kable i bezpieczniki to coś, na czym zdecydowanie nie warto oszczędzać – zabezpieczają nas one przed przeciążeniami. Równie istotne jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Systemy alarmowe czy detektory dymu to zawsze dobra inwestycja, która może ostrzec nas przed pożarem. Zwłaszcza że często pojawiają się z błahych powodów, takich jak choćby nieuwaga czy roztargnienie (pozostawienie na noc zapalonej świeczki czy włączonej kuchenki). Ale też np. zwarcie w gniazdku, na które nie mamy wpływu.
Przykłady te pokazują, iż nawet największa przezorność i roztropność przy budowie domu mogą okazać się niewystarczające. Tym bardziej że wszystkich scenariuszy nie sposób przewidzieć. Najlepszym wyjściem z tej potencjalnie stresogennej sytuacji pozostaje więc ubezpieczenie.
Wszędzie dobrze, ale w ubezpieczonym domu najlepiej
Ubezpieczenie domu to zabezpieczenie się przed skutkami niespodziewanych wydarzeń. A jak szeroki jest zakres ochrony, widać choćby na przykładzie ubezpieczenia LINK4 Dom. Do wyboru otrzymujemy dwie opcje: ubezpieczenie od konkretnych sytuacji bądź też od wszystkiego. Jeśli chodzi o pierwsze rozwiązanie, polisa obejmuje 23 zdarzenia losowe. To m.in. pożar, uderzenie pioruna, zalanie (w tym również przez osoby trzecie), napór śniegu, przepięcie, powódź, upadek drzewa, obsunięcie ziemi czy wandalizm.
Ubezpieczenie LINK4 Dom od wszystkiego (czyli All Risk) przewiduje z kolei ochronę od niemal dowolnego zdarzenia losowego (poza nielicznymi wyjątkami, z którymi można się zapoznać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia LINK4 Dom), w tym np. od szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta.
Ubezpieczenie LINK4 Dom: dodatkowe korzyści
LINK4 zakłada elastyczne podejście do potrzeb klienta, dając mu możliwość wskazania, co chce ubezpieczyć, a także możliwość określenia sumy ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że kwota ta będzie stanowiła maksymalną wysokość wypłaconego odszkodowania. Dlatego – w przypadku jej ustalenia – należy pamiętać, że suma ubezpieczenia domu powinna odpowiadać jego wartości odtworzeniowej, a w przypadku mieszkania – jego wartości rynkowej. Szczegóły dotyczące tej i wielu innych kwestii opisane są w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Co więcej, po zawarciu umowy ubezpieczenia domu/mieszkania i wypełnieniu formularza znajdującego się pod tym adresem, otrzymamy dodatkowo czujnik dymu. - To urządzenie jest tak proste w montażu, że poradzi sobie z nim każdy bez dodatkowej pomocy, a może ochronić nie tylko majątek, ale przede wszystkim zdrowie i życie domowników. Aby skorzystać z promocji, składka za ubezpieczenie powinna wynosić minimum 250 zł. Składka może być opłacona jednorazowo lub w ratach – mówi Joanna Talaśka, dyrektor Departamentu Komunikacji Marketingowej LINK4.
Inne warte rozważenia dodatki do polisy LINK4 Dom to OC w życiu prywatnym. - OC w życiu prywatnym chroni Ubezpieczonego od skutków finansowych szkód, które wyrządzi innym osobom. Takie OC może się okazać pomocne w całym szeregu zdarzeń – od nieumyślnego zalania sąsiada po przypadkowe uszkodzenie czyjegoś mienia, np. przez dzieci grające w piłkę - podkreśla Agata Ambroziak-Rogulska, dyrektor Departamentu Produktu LINK4.
W ramach pakietu DOM - LINK4 oferuje również assistance mieszkaniowy. To ubezpieczenie pozwala na skorzystanie w nagłych zdarzeniach losowych z pomocy fachowców, np. na skutek włamania zostały uszkodzone zamki w drzwiach wejściowych czy okna lub chcemy skorzystać z pomocy hydraulika, bo z pękniętej rury wypływa woda.
Życie pisze najróżniejsze scenariusze – nie zawsze takie, jakich byśmy sobie życzyli. Przebywając w domu, często o tym zapominamy, ponieważ gdzie indziej mamy czuć się bezpiecznie, jeśli nie we własnych czterech kątach? Tak będzie jednak tylko wówczas, gdy wcześniej zabezpieczymy się przed skutkami przykrych zdarzeń. Takich, których nie sposób przewidzieć.