Budowa i remont

Czy warto budować dom w 2023 roku. Czy materiały budowlane stanieją?

Budowa domu to marzenie wielu osób. Jednak w czasach kryzysu może pociągnąć za sobą również duże koszty. Czy warto budować dom w momencie, gdy ceny materiałów budowlanych przebijają kolejne rekordy? Sprawdź, czy budowa domu w 2023 roku jest opłacalna z punktu widzenia cen materiałów budowlanych.

Czy warto budować dom w 2023 roku. Czy materiały budowlane stanieją?
Decyzja co do budowy domu w 2023 roku, musi być indywidualna i przeanalizowana. Fot.123RF.com

Spis treści:

Budowa domu w 2023 — czy materiały stanieją?

W połowie 2022 roku ceny materiałów budowlanych osiągnęły szczyt, który pod znakiem zapytania postawił opłacalność wielu inwestycji budowlanych. Zarówno tych indywidualnych, jak i dużych, deweloperskich. Jednak w październiku ceny niektórych materiałów budowlanych przestały rosnąć i choć nadal daleko im do poziomu z ubiegłych lat, zostały ustabilizowane. Co to oznacza dla osób, które są w trakcie budowy domu lub planują takie przedsięwzięcie? Czy nadal muszą liczyć się z niepewnością co do cen materiałów budowlanych w następnych miesiącach? Według ekspertów z branży budowlanej w kolejnych miesiącach nie powinniśmy zauważać stale rosnących cen materiałów, jednak nie dotyczy to wszystkich półproduktów, a jedynie niektórych. Koszt zakupu takich materiałów jak cement czy wapno nadal może wzrosnąć.

Aktualne ceny materiałów budowlanych

Zgodnie z cenami obowiązującymi w listopadzie 2022 roku przygotowaliśmy tabelkę, w której zostały uwzględnione koszty zakupu poszczególnych materiałów. Rozpiętość cenowa w niektórych przypadkach wynika przede wszystkim z województwa, w którym zamierzamy dokonać zakupu.

tabela z cenami

W porównaniu do lat ubiegłych ceny są znacznie wyższe, jednak przy planowaniu budżetu na budowę domu w 2023 roku, należy zwrócić uwagę jedynie na prognozowane koszty i na tej podstawie podejmować decyzję.

Prognozy cen materiałów budowlanych na 2023 rok

Przede wszystkim warto przeanalizować czynniki, które mogą mieć wpływ na wzrost cen materiałów budowlanych w 2023 roku. Są to:

  • poziom inflacji,
  • kursy walut,
  • cena stali,
  • kryzys energetyczny.

Szczególnie pierwsze dwie zmienne i ich wzrost negatywnie wpływają na ceny materiałów budowlanych, a ich oszacowanie w tym momencie może być niemożliwe.

Według analityków wzrost ceny materiałów budowlanych w Polsce w 2023 roku ma oscylować w okolicach 8%. Jest to uśredniony wynik dla całej branży, więc wliczają się w niego również te materiały, których koszt zakupu może spaść. Warto również wziąć pod uwagę, że kryzys energetyczny, a szczególnie jego intensyfikacja w sezonie grzewczym, może spowodować wzrost kosztów produkcji i prowadzenia działalności, co przełoży się również na ceny materiałów budowlanych.

Koszty robocizny w 2022 roku

W przeciwieństwie do cen materiałów budowlanych w drugiej połowie 2022 roku koszty robocizny urosły w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zarówno we wrześniu, jak i w październiku, ceny usług budowlanych wzrosły o ponad 1,5% miesiąc do miesiąca. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są większe koszty, jakie muszą ponosić firmy oferujące usługi budowlane, takie jak koszty pracy, paliwa czy sprzętu.

Powyższy wynik jest uśredniony dla całej branży, a to oznacza, że w niektórych jej gałęziach, takich jak usługi brukarskie czy ociepleniowe, wzrost jest wyższy nawet niż 2%. W przypadku kosztów robocizny równie ważne jest wzięcie pod uwagę marż, jakie nakładają na swoje usługi firmy z poszczególnych województw. Najwyższe koszty robocizny będą dotyczyć mieszkańców Mazowsza, Małopolski i Śląska. Z kolei na drugim biegunie znajdują się województwa: opolskie i świętokrzyskie.

Zobacz także: Podwójny dodatek do węgla – kiedy przysługuje? [PORADNIK]

Prognozowane koszty robocizny na 2023 rok

Spowolnienie na rynku budownictwa mieszkaniowego, niesie za sobą zawieszanie wielu projektów budowlanych. W połączeniu z rosnącymi kosztami pracy (m.in. wzrost wynagrodzenia minimalnego) będzie to przyczyną upadku wielu firm zajmujących się usługami budowlanymi, szczególnie tymi wykończeniowymi. Z dużym prawdopodobieństwem na rynku utrzymają się przedsiębiorstwa z dużym stażem i doświadczeniem.

Co to oznacza dla klientów, którzy będą budować, a następnie wykańczać dom w 2023 roku? Przede wszystkim to firmy będą się starały o zlecenia i nie powinny mieć tak dużego obłożenia, by rezygnować z podejmowania nowych prac. Według wielu analityków taka sytuacja nie powinna przynieść wzrostu kosztów robocizny w 2023 roku. Przynajmniej na początku tego okresu kwoty powinny pozostać na poziomie z 2022 roku, który jednak nadal nie jest niski.

Czy opłaca się budować dom w 2023 roku?

Według analityków 77% osób budujących dom w 2022 roku przekroczyło swój zakładany budżet. Czy jednak to oznacza, że w przyszłym roku ceny będą niższe? Wielu specjalistów uważa, że każdy, kto planuje budowę domu lub jest w jej trakcie, powinien próbować dokończyć prace jeszcze w 2022 roku. Wynika to przede wszystkim z faktu, że trudne do przewidzenia są skutki kryzysu energetycznego, który może dotknąć nie tylko wielu odbiorców indywidualnych, ale także przedsiębiorców.

Warto jednak pamiętać, że decyzja co do budowy domu w 2023 roku, musi być indywidualna i przeanalizowana pod kątem własnych potrzeb i zobowiązań. Z drugiej strony kupno działki czy budowa domu to jedna z najbezpieczniejszych inwestycji finansowych w czasach kryzysu i szalejącej inflacji, które zjada odłożone oszczędności. W przypadku wyższych kosztów budowy należy także pamiętać, że finansowanie budowy poprzez kredyt może być niekorzystne z punktu widzenia finansowego, gdy Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniesie stopy procentowe.

Czytaj również:

Spór z sąsiadem o granice działki. Sprawdź, jak ustalić granice działki

Listopad w ogrodzie i sad jesienią. Kalendarz ogrodnika na listopad

Jak ozdobić dom na Halloween? Wycinanie dyni krok po kroku

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.