Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Rodzaje pomp ciepła. Jaką pompę wybrać? - poradnik dla początkujących

Pompy ciepła to coraz popularniejsza forma ogrzewania budynków mieszkalnych i nie tylko. Dzieje się tak za sprawą oszczędności, które poczynimy, korzystając z tych urządzeń. Jest to również jedna z ekologicznych i bezemisyjnych metod ogrzewania. Jakie są rodzaje pomp ciepła i czym się od siebie różnią? Tak otrzymasz dofinansowanie na zmianę starej formy grzewczej.

Rodzaje pomp ciepła. Jaką pompę wybrać? - poradnik dla początkujących
Pompy ciepła wykorzystywane są jako alternatywa dla ogrzewania elektrycznego lub gazowego. Fot. 123RF/Piscel

Spis treści

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła służą do pobierania energii cieplnej z otoczenia, czyli z powietrza, wody lub gruntu. Jest ona następnie przekształcana w energię do ogrzewania lub ochładzania domu. To ekologiczna i tania metoda zmiany temperatur budynków, która jest coraz chętniej wykorzystywana.

Pompy ciepła wykorzystywane są jako alternatywa dla ogrzewania elektrycznego lub gazowego. Nadadzą się zarówno do starego, jak i nowego budownictwa jednorodzinnego, wielorodzinnego, komunalnego, a nawet przemysłowego.

Wybierając pompę ciepła, kierujemy się głównie parametrami samej pompy oraz parametrami instalacji grzewczej, z którą ona współpracuje. Warto jednak wiedzieć, jakie są jej rodzaje i czym się od siebie różnią.

Przeczytaj również: Czy opłaca się ogrzewać dom pompą ciepła? Porównanie z ogrzewaniem na gaz, węgiel, ekogroszek i pellet

Gruntowa pompa ciepła, jak sama nazwa wskazuje, pobiera ciepło z ziemi. Wyróżniamy dwa warianty instalacji tego rodzaju. Pierwszą metodą jest instalacja zawierająca wymiennik pionowy. Umieszczany jest on głębiej, w niskich warstwach ziemi. Drugim wariantem jest wymiennik poziomy oparty o płytkie warstwy podłoża. Zamontowany zostaje wówczas na powierzchni.

Chcąc zamontować gruntową pompę ciepła z wymiennikiem pionowym, należy wykonać odwiert. To dodatkowy koszt, jednak pozwoli to na efektywne działanie urządzenia ze względu na stabilność temperatur w niskich warstwach podłoża. Montując wymiernik poziomy, nie wykonujemy odwiertu, ale pompa będzie mniej wydajna przez niestabilność temperatur na powierzchni.

Schemat działania gruntowej pompy ciepła. Fot.123RF/Piscel

Główną zaletą gruntowej pompy ciepła jest fakt, że niezależnie od wyboru wymiennika, urządzenie jest wydajne i stabilne. Dodatkowo taką pompę można zainstalować wszędzie.

 • Wodna pompa ciepła

Wodna pompa ciepła pobiera energię ze zbiornika wodnego lub wód gruntowych. Warunkiem instalacji urządzenia będzie więc znajdowanie się w pobliżu stawu, jeziora, rzeki lub studni głębinowej. Jeśli chcemy skorzystać z ostatniej opcji, konieczne jest wykopanie dwóch studni.

Pierwsza studnia do zamontowania wodnej pompy ciepła będzie służyła do pobierania wody, z której pozyskiwane będzie ciepło. Druga studnia natomiast posłuży do odebrania wody schłodzonej.

Wodne pompy ciepła są bardzo wydajne i stabilne. Dzięki temu zapewnimy w domu odpowiednią temperaturę przez cały rok niezależnie od panującej na zewnątrz pogody.

 • Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła to najłatwiejszy w montażu i najbardziej uniwersalny rodzaj pomp grzewczych. Urządzenie pobiera energię do ogrzewania z powietrza. Wykorzystywane są do tego trzy obiegi.

Pierwszy obieg: Pierwszy obieg powietrznej pompy ciepła opiera się na wentylatorze. Ten wykonuje pobór powietrza i transportuje je do parownika. Tam odbywa się parowanie za pomocą czynnika chłodniczego. Ciepło zostaje pobrane z powietrza. Rozprężony gaz przechodzi do następnego obiegu.

Drugi obieg: Czynnik chłodniczy zamienił się gaz i następnie trafia do sprężarki. Wysokie ciśnienie doprowadza do sprężenia gazu. Później zamienia się w ciecz i zwiększa swoją temperaturę. Dzięki temu można z niego korzystać do ogrzewania wody.

Trzeci obieg: Do ponownego użycia czynnika chłodniczego należy go rozprężyć. Zostaje obniżone ciśnienie cieczy za pomocą zaworu rozprężonego. Wówczas czynnik wraca do parownika i proces w powietrznej pompie cieplnej zostaje powtórzony.

Przeczytaj również: Pompa ciepła powietrze-woda. Moc, cena i zasada działania pompy ciepła

Dofinansowanie do pompy ciepła

Dofinansowanie do pomp ciepła ma na celu wsparcie osób, które chcą dążyć do polepszenia jakości powietrza, korzystając z odnawialnych źródeł energii. Dla inwestującego oznacza to przede wszystkim nowy system i mniejsze koszty ogrzewania domu.

Jedną z ofert dofinansowania do pompy ciepła jest program Czyste Powietrze 2023. Przeznaczony jest on dla osób, które planują termomodernizację domu. W jej ramach miałyby zostać wymienione stare, nieefektywne urządzenia grzewcze na nową pompę ciepła. Po dokonaniu tej zmiany możemy udać się po dofinansowanie.

Wysokość dofinansowania do pompy ciepła z Czystego Powietrza zależy od wysokości zarobków. Są więc trzy kryteria podziału:

 • osoby, których dochód roczny nie przekracza 135 000 zł (podstawowy poziom dofinansowania);
 • osoby, których dochód miesięczny w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1894 zł netto na osobę lub 2651 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym (podwyższony poziom dofinansowania);
 • osoby, których dochód miesięczny wynosi 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym (najwyższy poziom dofinansowania).

Najwyższe dofinansowanie, jakie otrzyma ostatnia grupa, wynosi aż 135 tys. zł. Druga grupa otrzyma podwyższony poziom dofinansowania na pompę ciepła w wysokości 99 tys. zł. Podstawowy poziom dofinansowania natomiast wynosi 66 tys. zł. Pieniądze można przeznaczyć na:

 • demontaż starego źródła ciepła;
 • zakup pompy ciepła;
 • montaż nowej instalacji.

Wniosek o przyznanie dofinansowania do pompy ciepła z programu Czyste Powietrze dostarczamy do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dokumentację do wypełnienia można odnaleźć na serwisie gov.pl lub na Portalu Beneficjenta.

Poza wnioskiem musimy również dostarczyć takie dokumenty jak:

 • wypis z Księgi wieczystej lub potwierdzenie własności budynku;
 • zgoda współwłaściciela na realizację przedsięwzięcia (jeśli budynek jest współwłasnością);
 • zgoda współmałżonka na realizację przedsięwzięcia (jeśli posiadamy z małżonkiem/ą współwłasność majątkową);
 • umowa z wykonawcą przedsięwzięcia (jeśli wnioskujemy o dotację z prefinansowaniem).

Dokumenty na otrzymanie dofinansowanie do pompy ciepła dostarczamy drogą internetową lub osobiście w urzędzie. Można je również przesłać pocztą lub kurierem.

Źródło: https://czystepowietrze.gov.pl/, Deccoria.pl

Zobacz również:

Rusza wymiana liczników prądu na inteligentne. Kiedy wymienią stary licznik, zalety i wady inteligentnego licznika

Ile kosztuje fotowoltaika na balkon? Zalety i wady fotowoltaiki w bloku. Czy montaż się opłaca?

Okna możesz wymienić nawet za darmo. Dofinansowanie do wymiany okien 2023

"Ekologicznie": Zasady 5R na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.