Artykuły

Pompa ciepła powietrze-woda. Moc, cena i zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła powietrze – woda to sposób na uzyskanie ciepła z powietrza. Urządzenie pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania domu i pozyskania ciepłej wody użytkowej. Czy to oznacza, że nie ma wad? Sprawdzamy, jak działa pompa ciepła powietrze – woda, ile kosztuje i ile prądu zużywa ta pompa.

Pompa ciepła powietrze-woda. Moc, cena i zasada działania pompy ciepła
Ile kosztuje pompa ciepła powietrze woda? Jak działa i czy warto kupić. Fot.Adam Wysocki/East News/

Spis treści:

Pompa ciepła powietrze – woda: działanie i funkcje

Jak działa pompa ciepła powietrze – woda? Oczywiście źródłem ciepła jest tutaj powietrze, które ogrzewa wodny czynnik grzewczy. Co ważne, ten rodzaj ogrzewania jest bezpośrednio skierowany do ogrzewania podłogowego czy innej instalacji grzewczej. Pompa ciepła powietrze – woda może być używana do zasilania kranów i pryszniców w ciepłą wodę użytkową.

Pompa ciepła powietrze – woda posiada czynnik chłodniczy, który przepływa do parownika w jednostce zewnętrznej. Jak działa pompa ciepła powietrze – woda? Tu odparowuje, odbierając ciepło z powietrza. Za parownikiem znajduje się chłodny gaz o niskim ciśnieniu, który trafia z kolei do sprężarki. W tej podnosi jego ciśnienie, co prowadzi do wzrostu temperatury.   

CZYTAJ TAKŻE: Czy pompa ciepła się psuje? Jaka jest żywotność i czy opłaca się instalować pompę ciepła?

pompa ciepła koszt Żywotność pompy ciepła zależy przede wszystkim od jej kluczowego elementu, czyli sprężarki. Fot.123RF.com

Jak działa pompa ciepła powietrze – woda? Wychodzący ze sprężarki gaz jest już gorący. Pod wysokim ciśnieniem trafia do skraplacza, gdzie ciepło oddawane jest już do wody grzewczej. Natomiast sam czynnik roboczy ulega ponownemu skropleniu.

Jaką moc ma pompa ciepła powietrze – woda?

Przed wyborem tego typu rodzaju ogrzewania warto sobie uświadomić, że moc pompy ciepła powietrze – woda spada przy bardzo niskich temperaturach. Urządzenia można wykorzystywać w zakresie temperatur od 40 stopni powyżej zera do -25°C. Niestety im niższa temperatura, tym ekonomia pracy pompy jest gorsza. Dlatego w czasie bardzo niskich temperatur pompa ciepła powietrze – woda musi być wspomagana przez dodatkowe urządzenie grzewcze.

Gdy moc pompy ciepła powietrze – woda spada, aktywuje się często stosowana wbudowana grzałka elektryczna. Ta jest uruchamiana w momencie, kiedy przekroczony zostaje tzw. punkt biwalentny, w którym pompa ciepła powietrze – woda nie jest w stanie zapewnić zapotrzebowania na ciepło. Taki punkt to na przykład moment, kiedy temperatury spadają do -10°C.

CZYTAJ TAKŻE: Pompa ciepła czy piec indukcyjny? Jak wybrać oszczędne ogrzewanie domu

kominek  Kominek z płaszczem wodnym jako jedyne źródło ogrzewania to nie do końca dobry pomysł. Fot.123RF.com

Jaką moc ma pompa ciepła powietrze – woda? Moc tych urządzeń podawana jest zwykle dla parametrów A2/W35 lub A7/ W35, gdzie temperatury powietrza zewnętrznego to odpowiednio +2°C lub +7°C przy temperaturze instalacji c.o. +35°C. Efektywność pompy ciepła powietrze – woda jest tym wyższa, im mniejsza występuje różnica temperatury pomiędzy górnym a dolnym źródłem ciepła.

Dlatego trudno jednoznacznie ocenić, czy przy temperaturze spadającej poniżej minus 20°C, moc pompy ciepła powietrze – woda wystarczy do ogrzania całego domu. Znając zależność mocy urządzenia od temperatury dolnego źródła ciepła można wywnioskować, że na przykład w momencie, kiedy pompa zapewnia moc 9 kW przy +2°C, to przy -20°C zapewni już tylko 5 kW.

Pompa ciepła powietrze - woda ceny

Ile kosztuje pompa ciepła powietrze – woda? Zakładając, że będzie to na przykład tylko jedno ze źródeł ciepła i wystarczy nam moc 2.8 kW, za pompę z dodatkową grzałką elektryczną trzeba wydać ok. 13 tysięcy zł. Im wyższa moc, tym więcej trzeba zapłacić.

Cena niskotemperaturowej pompy ciepła powietrze – woda o mocy 6 kW to wydatek minimum 20 tys. zł. Za te cenę na rynku znajdziemy pompy ze zbiornikiem 260 litrów i awaryjną grzałką, która ma moc nawet 9 kW.

To, ile kosztuje pompa ciepła powietrze – woda zależy również od klasy energetycznej urządzeń. Na przykład za pompę ciepła z klasą energetyczną A+++ o mocy 7 kW o budowie monoblokowej to minimum 31 tys. zł.

Jeżeli inwestorowi zależy na pompie ciepła powietrze – woda, która będzie działać w miejscu bez zewnętrznego kotła i które wymaga utrzymania wysokiej wydajności, przyda się trójfazowa pompa o mocy 9 kW. Cena? Samo urządzenie to wydatek minimum 37 tys. zł.

Czym różni się pompa ciepła powietrze - woda od pompy powietrze – powietrze?

Lepsza jest pompa ciepła powietrze-powietrze czy pompa powietrze-woda? W odpowiedzi pomoże wypunktowanie różnic, dzięki czemu inwestor, opierając się o własne potrzeby, sam zdecyduje. Na początek warto podkreślić, że czerpana z powietrza energia jest różnie wykorzystywana. Pompa powietrze – powietrze opiera się o wentylator, z którego powietrze o odpowiedniej temperaturze doprowadzane jest do pomieszczeń.

Z kolei pompa ciepła powietrze – woda bazuje na ogrzanej wodzie, która tłoczona jest do instalacji z rurek, a następnie dostarcza ciepło do wybranych pomieszczeń domu. Ta różnica zmienia możliwości, układ czy aranżacje wnętrza budynku

Pompa ciepła powietrze-woda, jako niskotemperaturowe źródło, wymaga instalacji odbiorników ciepła w domu. To najczęściej ogrzewanie podłogowe, chociaż nie jest to bezwzględna reguła. A jak wiadomo, ogrzewanie podłogowe determinuje rodzaj podłogi, brak wykładzin dywanowych czy meble na nogach, które nie zakłócą cyrkulacji powietrza.

CZYTAJ TAKŻE: Ogrzewanie sufitowe. Czy to się opłaca? Zalety i wady ogrzewania sufitowego

Z kolei pompa ciepła powietrze – powietrze może działać jako ogrzewanie nadmuchowe, które nie wymaga odbiorników ciepła, co pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń. Z drugiej jednak strony, konieczność instalacji odbiorników ciepła w przypadku pompy ciepła powietrze – woda sprawia, że mamy możliwość niezależnego ustawiania różnych temperatur dla konkretnych miejsc w domu, a co komplikuje się w przypadku ogrzewania nadmuchowego. A to duża strata na niezależności.

Czym różni się pompa ciepła powietrze - woda od pompy powietrze – powietrze? Warto mieć na uwadze, że nie każda pompa ciepła powietrze – woda to model jednocześnie chłodzący. Tu przewagę mają pompy powietrze – powietrze, które pełnią funkcję klimatyzacji.

W przypadku produkcji ciepłej wody użytkowej bez dodatkowych modułów, tu oczywiście przewagę ma pompa powietrze – woda, bo powietrze - powietrze nie ma możliwości przygotowania ciepłej wody użytkowej bez dodatkowego modułu. Ceny obu urządzeń to nieco większy wydatek za pompę powietrze – woda. Warto pamiętać, że pompa powietrze – powietrze to dodatkowa oszczędność na klimatyzacji.

Czytaj również: ​Węgiel i ekogroszek w sklepie PGG znów podrożał. O ile wzrosły ceny?

Ile prądu zużywa pompa ciepła powietrze – woda?

To, ile prądu zużywa pompa ciepła powietrze – woda, zależy jak zwykle od dwóch współczynników. Pierwszy to COP. Ten to stosunek dostarczonej energii cieplnej do zużytej energii elektrycznej w danym momencie. Ta w dostępnych na rynku pompach waha się od 3.5 do 5.5. Wybierając na przykład pompę ciepła powietrze – woda o współczynniku COP 4, oznacza to, że pobierająca 1 kWh energii elektrycznej pompa ciepła dostarczy 4 kWh energii cieplnej.

To jednak nie wystarczy, by odpowiedzieć, ile prądu zużywa pompa ciepła powietrze – woda. Musimy również poznać współczynnik SCOP, czyli średnioroczną efektywność pompy ciepła, który wynosi od 2,4 do 5,5. Wartość SCOP można oszacować korzystając z kalkulatorów online. SCOP zależy od pożądanej temperatury w pomieszczeniach, sposobu wykorzystania ciepła z pompy czy dolnego źródła ciepła.

CZYTAJ TAKŻE: Energooszczędny grzejnik elektryczny. Jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Do tego trzeba znać zapotrzebowanie budynku na ciepło. Średnie zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na energię wynosi w 40-50 W/m2. Jak sprawdzić, ile prądu zużywa pompa ciepła powietrze – woda? Wystarczy podzielić zapotrzebowanie przez wartość współczynnika SCOP, a następnie pomnożyć przez cenę 1 kWh energii.

Zakładając, że, pomijając wiele zmiennych i mocno upraszczając, średnie roczne zużycie prądu w domu wynosi 4000 kWh, a kilowatogodzina prądu w taryfie G11 to ok. 0,68 zł, za ten rodzaj ogrzewania zapłacimy 2720 zł.

Reklama

 

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.