Budowa i remont

Studnia chłonna – kiedy się przydaje, jak ją wykonać, czy potrzebne jest pozwolenie?

Masz dom z dużym dachem, z którego podczas ulewy spływa mnóstwo deszczu? Udało się kupić działkę, ale teren jest mało przepuszczalny i pojawiły się problemy z zagospodarowaniem deszczówki po intensywnych burzach? A może korzystasz z biologicznej oczyszczalni ścieków? Aby pozbyć się kłopotu z nadmiarem wody, zbuduj studnię chłonną. Dowiedz się więcej.

Studnia chłonna – kiedy się przydaje, jak ją wykonać, czy potrzebne jest pozwolenie?
Masz problem z nadmiarem wody na działce? Zastanów się nad budową studni chłonnej. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Studnia chłonna – co to jest?

Studnia chłonna to specjalnie zaprojektowany zbiornik, który służy do zbierania wody spływającej z dachu czy tej pochodzącej z oczyszczalni ścieków. Kolejnym zadaniem konstrukcji jest rozsączanie płynu do gruntu. Pozwala to na korzystne dla środowiska zagospodarowanie zgromadzonej deszczówki czy odpadów.

Studnia chłonna może mieć różne postaci. Zazwyczaj jest to rura, ale mogą to być także beczka, betonowe kręgi, a nawet specjalnie zaprojektowane skrzynki. Cała konstrukcja nie wymaga opróżniania jak np. szambo. To sprawia, że można ją zamontować nawet w głębi działki bez martwienia się o dostęp do niej.

Kiedy się przydaje?

Studnia chłonna to doskonały sposób na zagospodarowanie deszczówki, wody z przydomowej oczyszczalni ścieków czy popłuczyn (czyli substancji, które powstają podczas regenerowania filtrów wody pitnej). Warto ją zainstalować na działce, na której:

  • nie ma dostępu do rowu melioracyjnego lub do zbiornika wodnego;

  • znajdują się zbiorniki na wodę opadową – studnie mogą służyć jako przelew awaryjny;

  • jest biologiczna oczyszczalnia ścieków,

  • nie ma przyłącza do sieci kanalizacyjnej.

Studnia chłonna sprawdzi się, jeśli masz nieprzepuszczalną lub słabo przepuszczalną glebę. Na takiej działce po ulewnych deszczach często powstają duże kałuże. Studnia chłonna może pomóc nieco ograniczyć problem nadmiaru wody po burzach.

Studnia chłonna pomaga pozbyć się nadmiaru wody z działki. Fot. CanvaPro Studnia chłonna pomaga pozbyć się nadmiaru wody z działki. Fot. CanvaPro

Jak działa studnia chłonna?

Studnia chłonna ma niezwykle prosty sposób działania.

  • Woda opadowa, oczyszczony ściek z przydomowej oczyszczalni lub popłuczyny trafiają do zbiornika za pomocą rury.

  • Ciecz stopniowo przesącza się pomiędzy kamieniami i inną materią drenażową. W ten sposób następuje także jej oczyszczenie mechaniczne z różnych resztek.

  • Wszelkie nagromadzone substancje mineralne i organiczne zostają rozpuszczone w wodzie. Następnie są trawione przez bakterie glebowe, które całkowicie rozkładają wszystkie związki.

Studnia chłonna jest w stanie pochłonąć od 300 do nawet 1000 l wody. Dzięki temu, że zbiornik ma małe otwory, płyn nie trafia od razu do gruntu. Jest stopniowo uwalniany. To zapobiega podmywaniu podłoża i zapadaniu się ziemi.

Czy na studnię chłonną trzeba mieć pozwolenie?

Zamierzasz zbudować studnię chłonną na swojej działce? Zanim zaczniesz kopać otwory pod konstrukcję, czeka cię wizyta w urzędzie miasta lub w starostwie. Wynika to z przepisów prawa budowlanego i prawa wodnego.

Właściciel, który chce wybudować na swojej działce studnię chłonną i zamierza odprowadzać deszczówkę do gruntu, powinien poinformować o swoich planach właściwy urząd. Jeśli w ciągu 30 dni nikt nie zgłosi się z zastrzeżeniami ani nie zakaże inwestycji, można rozpocząć roboty budowlane.

Aby jednak mieć pewność, że nie trzeba spełnić żadnych dodatkowych wymagań, skontaktuj się z urzędem właściwym ze względu na twoje miejsce zamieszkania.

Przeczytaj również: Studnia głębinowa – wymagania, pozwolenie, cena. Jak zrobić studnię głębinową na działce?

Ile kosztuje studnia chłonna?

Koszt budowy studni chłonnej zależy od pojemności zbiornika, materiałów, z których została wykonana, a także od tego, jaką wodę będzie odbierać (tylko z rynien, czy także z przydomowej oczyszczalni). Nie bez znaczenia jest również rodzaj drenażu, a nawet miejsce wykonania robót!

Szacuje się, że sama konstrukcja studni chłonnej kosztuje od 900 do 1 000 zł. Trzeba jednak doliczyć także cenę kruszywa, gruntu do zasypania konstrukcji oraz robocizny. W rezultacie cena może wzrosnąć nawet o kilka tysięcy złotych. Zatem jeśli chcesz poznać ostateczną stawkę, skontaktuj się z lokalnymi żwirowniami, a także z wykonawcami studni chłonnej.

Jak wykonać studnię chłonną na działce?

Koszty wykonania studni chłonnej przez osoby trzecie nieco cię przerażają? Na szczęście te prace można przeprowadzić w dużej części samodzielnie. Oto jak wyglądają poszczególne etapy budowy:

  • Badania gruntu – analiza gruntowo-wodna wykonana przez specjalistów to podstawowy krok w budowie studni chłonnej. Dzięki niej będzie można określić konkretnie wysokość poziom wód gruntowych. To cenna informacja, która pozwala stwierdzić, czy zainstalowanie konstrukcji rozsączającej jest w ogóle możliwe. Ponadto po analizie podłoża będzie wiadomo, jak głęboko powinna znajdować się studnia.

  • Wybór lokalizacji – zbiornik nie może znajdować się w przypadkowym miejscu. W tym zakresie trzeba przestrzegać obowiązujących przepisów.

  • Wykopy – można je wykonać ręcznie lub za pomocą małej koparki mechanicznej. Wybór zależy od zasobności twojego portfela. Oprócz otworu pod sam zbiornik należy wykonać wykopy pod rury drenarskie (powinny znajdować się ok. 1,5-2 m od siebie i nie mogą być dłuższe niż 20 m).

  • Zabezpieczenie wykopu – gdy wszystkie otwory są gotowe, należy całość przykryć geowłókniną. Zapobiegnie przedostawaniu się piasku do zbiornika. Utrzyma drenaż w czystości, dzięki czemu będzie on w 100% spełniać swoje zadanie.

  • Wypełnienie dna – studnię należy uzupełnić kruszywem o wysokiej przepuszczalności (może to być 50 cm piasku lub 100 cm żwiru). Dodatkowo na dnie powinien znajdować się odbijacz (może to być np. płyta chodnikowa). Ograniczy powierzchnię wchłaniania deszczówki.

  • Połączenie wszystkich elementów systemu drenażowego – rynny trzeba połączyć z rurami, a te ze zbiornikiem. Następnie należy do niego doprowadzić kolejne rury, którymi woda będzie przenikać do gruntu. Wszystkie łączenia trzeba zabezpieczyć.

  • Zasypanie systemu – całą konstrukcję należy przykryć żwirem lub oczyszczoną ziemią.

Badanie gruntu to niezbędny etap budowy studni chłonnej. Badanie gruntu to niezbędny etap budowy studni chłonnej. Fot. CanvaPro

Co ważne, co 10 lat należy wymieniać warstwę drenażową. Z kolei co 3 lata trzeba usuwać z dna muł, który gromadzi się w żwirze, oraz liście i inne roślinne odpadki. W tym celu można użyć specjalnych preparatów chemicznych.

Gdzie można zrobić studnię chłonną?

Niestety studni chłonnej nie można przygotować w dowolnym miejscu na działce. Bardzo ważne jest, aby konstrukcja znajdowała się:

  • min. 1,5 m nad poziomem wód gruntowych,

  • min. 2 m od budynku,

  • w odległości nie mniejszej niż 3-5 m od granicy działki,

  • min. 30 cm od najbliżej studni wodociągowej.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że jej wylot powinien znajdować się 20-30 cm nad warstwą pierwszej ziemi, która wypełnia dolne kręgi. Natomiast rury rozsączające muszą się znajdować poniżej strefy przemarzania gruntu. Zależy ona od regionu Polski.

Studnia chłonna to świetny sposób na zagospodarowanie dużej ilości wody z oczyszczalni ścieków czy deszczówki. Dlatego koniecznie rozważ jej montaż na swojej działce.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Wysokie dotacje na deszczówkę. Śpiesz się, ruszył program Moja Woda, chętnych jest wielu

Ile kosztuje budowa dachu w 2023? Robocizna za mkw. i materiały

Fotowoltaika na balkonie. Czy opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne na balkonie i ile to kosztuje

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.