Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wysokie dotacje na deszczówkę. Śpiesz się, ruszył program Moja Woda, chętnych jest wielu

Ruszył nabór wniosków do trzeciej edycji programu „Moja Woda”. W ramach programu właściciele domów mogą uzyskać dotacje na utworzenie systemów zatrzymywania wód opadowych, czyli deszczówki. Jakie są warunki w 2023 roku? Kto może dostać dofinansowanie? Ile wynosi dotacja z programu „Moja Woda”? Sprawdź.

Wysokie dotacje na deszczówkę. Śpiesz się, ruszył program Moja Woda, chętnych jest wielu
Co zrobić, żeby dostać dotację na zbieranie deszczówki? Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Program „Moja Woda” - kto może dostać dotację?

Program „Moja Woda” został ogłoszony 2 czerwca 2020 r. przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest zwiększenie ochrony przed skutkami zmian klimatu oraz zagrożeń naturalnych.

O dotacje z programu „Moja Woda” mogą ubiegać się osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się dom jednorodzinny. Beneficjenci programu mają zrealizować instalację zatrzymania i zagospodarowania wody deszczowej lub roztopowej (zakup, montaż, budowa i uruchomienie).

Jeśli nieruchomość posiada wielu właścicieli, wnioskodawca musi uzyskać zgodę ich wszystkich. W takiej sytuacji wniosek jest składany przez jednego ze współwłaścicieli za pisemną zgodą pozostałych. Należy pamiętać, że dofinansowanie z programu „Moja Woda” można dostać tylko raz.

Program „Moja Woda”. Ile wynosi dotacja?

Kwota dotacji w ramach programu "Moja woda" wynosi maksymalnie 6000 złotych i może pokryć nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na zakup, montaż i uruchomienie instalacji. Do kosztów kwalifikowalnych nie zalicza się między innymi uzyskanie pozwoleń oraz opracowanie dokumentacji niezbędnej do wykonania prac instalacyjnych.

Czytaj też: Zbiornik na deszczówkę. Jaki wybrać? Ile kosztuje i czy możliwe jak otrzymać dofinansowanie?

Program „Moja Woda”. Jak dostać dofinansowanie? Wniosek i wymagane dokumenty

Złożenie wniosku to pierwszy krok do uzyskania dotacji z programu „Moja Woda”. W tym celu należy zalogować się (lub zarejestrować, jeśli nie mamy konta) na portalu beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedniego dla województwa, w którym mieszka wnioskodawca. Po zalogowaniu można pobrać wniosek i go wypełnić. Wypełniony wniosek w formacie PDF należy wysłać do WFOŚiGW za pomocą „Skrzynki podawczej – PDF” w portalu beneficjenta.

To jednak nie wszystko. Wniosek należy złożyć również w wersji papierowej do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z wymaganymi podpisami. Szczegółowa lista dokumentów, które należy dostarczyć znajduje się we wniosku w ramach programu "Moja Woda".

Program „Moja Woda”. Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Dotacje z programu „Moja Woda” służą na zakup dostawę, montaż, budowę, rozbudowę, uruchomienie instalacji, którą można wykorzystać do:

  • zbierania wód opadowych i roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych na posesji;
  • retencjonowania deszczówki i wód roztopowych w zbiornikach np. nadziemnych, podziemnych, otwartych, zamkniętych czy w oczach wodnych;
  • retencjonowania tych wód w gruncie, np. poprzez rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, drenaż, studnie chłonne;
  • retencjonowania wód na dachach np. zielone dachy (warstwa drenażowa);
  • wykorzystywania retencjonowanych wód za pomocą m.in. pomp, filtrów, przewodów, zraszaczy, sterowników.

Sprawdź: Jak zbierać deszczówkę z rynny? Magazynowanie i wykorzystanie deszczówki w ogrodzie

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego warto zbierać deszczówkę, jest prosta. Woda deszczowa w domu przydaje się przede wszystkim do podlewania roślin. Jest mniej twarda niż woda wodociągowa oraz pozbawiona związków wykorzystywanych w procesie uzdatniania, takich jak chlor lub fluor.

 Wodę z deszczówki można wykorzystać nie tylko do podlewania ogrodu. For. 123RF/Piscel

Na tym wykorzystanie deszczówki się nie kończy. Zbieranie i magazynowanie deszczówki to przede wszystkim realne oszczędności w domowym budżecie. W zależności od wielkości i nasilenia opadów przeciętny właściciel domku jednorodzinnego może zebrać od 40 do 80 litrów wody opadowej w ciągu zaledwie kilku minut. Zaledwie 10 minut pozwoli na zebranie nawet 180 litrów deszczówki.

Zbieranie deszczówki ma więc wiele zalet i zyskuje coraz więcej zwolenników. Stanowi doskonałe zabezpieczenie na wypadek suszy, pomaga oszczędzić pieniądze i jest ekologiczne.

Źródło: gov.pl, mojawoda.info, Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak zbierać deszczówkę z rynny? Magazynowanie i wykorzystanie deszczówki w ogrodzie

Jak zbierać deszczówkę z dachu i rynny. Czy można zbierać deszczówkę bez rynny?

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.