Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Jak zrobić remont domu w kryzysie? Czy da się tanio wyremontować kuchnię i łazienkę?

Remont domu czy mieszkania od lat wiąże się po prostu z dużym wydatkiem. W czasie kryzysu jego przeprowadzenie wydaje się więc jeszcze trudniejsze niż wcześniej. Czy jest tak faktycznie? A może, pomimo rosnących cen materiałów, wciąż można tanio wyremontować mieszkanie?

Jak zrobić remont domu w kryzysie? Czy da się tanio wyremontować kuchnię i łazienkę?
Koszt materiałów i usług fachowców (czyli tzw. „robocizny”) na przestrzeni ostatnich 2 lat znacząco wzrósł. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czy tani remont domu jest w ogóle możliwy?

Przedłużające się okresy lockdownu w czasie pandemii sprawiły, że zmiany zachowań konsumentów odnotowano w niemal każdej branży. Nie inaczej było w dziedzinie aranżacji i remontów mieszkań. Wielu ludzi, dopiero teraz zmuszonych do dłuższego przebywania we własnych domach, zaczęło odczuwać konieczność wprowadzania zmian w wystroju czterech ścian. Część tych zmian wynikała ze zmiany stylu życia – np. trzeba było wydzielić przestrzeń do pracy. Część z kolei z potrzeb czysto estetycznych.

Ten trend zmienił się jednak wraz z rozwojem światowego kryzysu i podwyżkami cen, które stały się zauważalne już w 2021 roku. Tylko w maju 2022 roku ceny materiałów takich jak panele podłogowe czy farby, wzrosły o ponad 30% w porównaniu do początku roku. A to nie oznaczało końca podwyżek!

Czy więc obecnie można w ogóle rozważać tani remont domu? Na pewno warto zastanowić się, na jakich pracach i materiałach można oszczędzić, aby całościowy koszt remontu nie okazał się kwotą zaporową.

Remont domu – realne koszty 2022

Jak zrobić tani remont domu? Koszt materiałów i usług fachowców (czyli tzw. „robocizny”) na przestrzeni ostatnich 2 lat znacząco wzrósł. Najlepiej widać to, kiedy porówna się ceny z 2020 i 2022 roku.

W 2020 roku koszt całościowy za remont mieszkania z rynku wtórnego przeprowadzony średniej jakości materiałami (wraz z wynajęciem fachowców, których ceny nie należały do najwyższych), szacowano na 1200–1300 zł/m3. Rozpoczynając więc generalny remont mieszkania o powierzchni 50 mkw, trzeba było liczyć się z kosztami rzędu 60–65 tys. zł.

W 2022 roku za taki sam remont trzeba już zapłacić ok. 1900 zł za mkw. A to oznacza, że wyremontowanie 50-metrowego mieszkania wyniesie obecnie ok. 95 tys. zł. Oczywiście podany koszt nie jest ostateczny – wszystko zależy od wybranych materiałów oraz ewentualnych prac dodatkowych, które trzeba będzie przeprowadzić.

Z czego wynikają poszczególne kwoty, które składają się na szacunkowy remont domu? Realne koszty materiałów są przede wszystkim sumowane z cenami, jakie trzeba zapłacić za usługi fachowców. To jednak nie wszystko. W kosztorysie trzeba też uwzględnić stan techniczny remontowanej nieruchomości – wszystkie prace takie jak odgrzybianie ścian czy skuwanie starych płytek to dodatkowe koszty. Na cenę ma wpływ także metraż mieszkania oraz to, czy w trakcie remontu zechcesz również wymienić meble i sprzęt AGD. Jeśli dodatkowo postanowisz zatrudnić architekta wnętrz, ostateczny koszt remontu będzie znacznie wyższy!

Zwykle eksperci zalecali, aby do oszacowanych przed rozpoczęciem prac kosztów doliczyć ok. 30% wyliczonej kwoty. Jednak w 2022 roku, kiedy ceny zmieniają się w sposób dużo mniej przewidywalny, do wyliczeń warto dodać minimum 50%.

Przeczytaj również: Prawo budowlane 2023. Czeka nas rewolucja w przepisach! Co się zmieni?

Na czym można zaoszczędzić w czasie remontu?

Jak zrobić tani remont domu? Koszt, jaki ostatecznie przyjdzie ci ponieść, będzie niższy, jeśli część prac wykonasz samodzielnie.

Jednym z zadań, których możesz się podjąć nawet bez doświadczenia, jest malowanie ścian. Dlaczego warto to rozważyć? Wydajność puszki farby lateksowej wylicza się na ok. 10–15 mkw. Oznacza to, że jeśli zajmiesz się tym samodzielnie, za pomalowanie 1 mkw zapłacisz ok. 5,5 zł. Jeśli z kolei malowanie zlecisz fachowcom, koszt ten wzrośnie nawet do 14 zł za mkw. Pamiętaj, że rozważamy jedynie 2-krotne pomalowanie ścian farbą – bez ich wcześniejszego przygotowania, czyli wyrównywania czy usunięcia starej farby.

Jak cena malowania ścian zmieniła się w ciągu ostatnich lat? W 2020 roku za tę usługę należało zapłacić prawie o ⅓ mniej, bo ok. 10 zł za mkw.

Na czym można zaoszczędzić, remontując dom? Dobrym sposobem może okazać się również samodzielne ułożenie paneli podłogowych. Koszt ułożenia mkw paneli przez fachowców to zwykle ok. 25–35 zł. Co ciekawe, jest to jeden z niewielu kosztów związanych z remontem, który na przestrzeni lat utrzymuje się na względnie stałym poziomie. Do kosztów robocizny musisz przy tym doliczyć cenę materiału. Najtańsze panele w 2022 roku kupisz za ok. 20 zł/mkw (a więc o ok. ¼ drożej niż jeszcze 2 lata temu).

Na remoncie zaoszczędzisz też, jeśli zamiast wymiany wszystkich mebli, zdecydujesz się pozbyć jedynie tych elementów wyposażenia, które są naprawdę zniszczone.

Postaraj się przemyśleć, kiedy warto zaoszczędzić na materiałach. O ile niezbyt dobrym pomysłem będzie np. zakup słabego, najtańszego kleju do płytek, to już zakup tańszej farby do ścian jest często lepszym wyborem. Porównuj ceny i właściwości produktów, staraj się bazować na wiedzy, a nie hasłach reklamowych producentów.

Jeśli zastanawiasz się, na czym można zaoszczędzić, remontując dom, pamiętaj też, że czasem oszczędności mogą okazać się jedynie pozorne. Jeśli nie masz doświadczenia, niektóre prace po prostu zleć fachowcom. Choć ich usługi to dodatkowe koszty, to i tak opłaci ci się je ponieść!

Remont z fachowcem czy samodzielnie?

Jak lepiej wykonać tani remont domu – z fachowcem czy bez? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli masz już doświadczenie w remontowaniu poszczególnych pomieszczeń i wiesz, że poradzisz sobie z założonymi pracami, śmiało wykonaj je sam! Dotyczy to zwłaszcza tak prostych zadań, jak malowanie ścian czy montaż lamp.

Jeśli jednak jesteś kompletnym laikiem, zbierz oferty fachowców z twojej okolicy, przeanalizuj je i wynajmij ekspertów. W ten sposób zaoszczędzisz swój czas, a także dodatkowe kwoty, które wydałbyś na kolejne materiały i naprawę ewentualnych zniszczeń. Dotyczy to zwłaszcza takich prac jak np. układanie płytek.

Remont łazienki i kuchni – to tu koszty będą najwyższe!

Jak lepiej wykonać tani remont domu – z fachowcem czy bez? Jeśli kwestia dotyczy kuchni i łazienki, sprawa jest prosta – dużo lepiej pracować z fachowcem! O ile malowanie ścian i sufitów czy układanie paneli może nie stanowić dla ciebie wielkiego wyzwania, to już równe ułożenie płytek łazienkowych i montaż baterii bywają bardziej skomplikowane.

Z jakimi kosztami trzeba liczyć się przy remoncie łazienki i kuchni? Na początek warto wspomnieć, że to właśnie remont tych dwóch pomieszczeń generuje zawsze najwyższe sumy – które znacząco wzrosły w ciągu ostatnich lat!

W 2020 roku szacunkowy, średni koszt remontu łazienki wynosił od 10 tys. zł (dla łazienki o metrażu 4 mkw) do 30 tys. zł (dla łazienki o metrażu od 6 mkw). Wysokość cen zależała od zakresu prac, cen robocizny oraz jakości zastosowanych materiałów. W 2022 roku minimalny koszt remontu łazienki o metrażu 4 mkw przy podobnych założeniach przekraczał już 14 tys. zł. Koszty remontu większych łazienek przekroczyły 50 tys. zł.

Podobnie wygląda kwestia remontu kuchni. W 2020 roku koszt remontu kuchni o powierzchni 10 mkw szacowano na ok. 36 tys. zł. W tej cenie znalazło się zaprojektowanie pomieszczenia, przygotowanie go (a więc wyniesienie starych mebli i skucie płytek), całkowity remont pomieszczenia oraz koszty mebli kuchennych. Wliczono także koszt AGD oraz oświetlenia kuchni – wszystko w średnim standardzie.

W 2022 roku za całościowy remont o podobnym zakresie prac trzeba już zapłacić od 30 do 45 tys. zł. Z czego wynika zmiana cen? Na przestrzeni ostatnich dwóch lat zanotowano wzrost cen zarówno samych produktów, jak i usług fachowców. Dla przykładu – w 2020 roku za skucie starych płytek trzeba było zapłacić ok. 15–30 zł za mkw. W 2022 roku koszt ten wzrósł do ok. 40–60 zł za mkw.

Na to uważaj! Pułapki przy remoncie domu

Jeśli zależy ci na oszczędnościach, uważaj na możliwe pułapki przy remoncie domu. Co to takiego?

Do pułapek należą:

  • zatrudnienie najtańszej, niesprawdzonej ekipy, co sprawia, że prace mogą zostać wykonane poniżej oczekiwanych standardów;
  • zakup najtańszych materiałów, które mogą okazać się niewystarczające;
  • nieznajomość stanu technicznego domu, który zamierza się wyremontować (Po zerwaniu płytek możesz odkryć grzyb na ścianach, a po bliższym przyjrzeniu się instalacji elektrycznej – dostrzec nieprawidłowości związane z jej montażem. Takie sytuacje generują dodatkowe koszty i prace, na które mogłeś nie być przygotowany.).

Generalny remont domu to duża inwestycja. W 2022 roku jej przeprowadzenie wiąże się ze sporym ryzykiem. Oszacowane pierwotnie koszty remontu mogą niespodziewanie wzrosnąć – czasem w ciągu miesiąca lub dwóch zmienia się np. cena wybranych przez ciebie płytek albo paneli podłogowych.

Czy to oznacza, że z remontem trzeba się wstrzymać? Niekoniecznie. Warto natomiast, byś był świadomy tego, jak szybko zmienia się rynek oraz jakie pułapki przy remoncie domu mogą na ciebie czekać. Wówczas łatwiej będzie ci przygotować się na ewentualne niespodziewane zdarzenia i odpowiednio zmodyfikować budżet.

Przeczytaj również: Sprawdź, jak dobrze zaplanować remont mieszkania. Unikniesz błędów i zaoszczędzisz

Nazywany cichym zabójcą. Uważajcie także latem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.