Spis treści:
- Budowa domu bez pozwolenia. Od kiedy?
- Budowa domu bez pozwolenia 2023 – warunki
- Jak ma wyglądać budowa domu bez pozwolenia 2023
Budowa domu bez pozwolenia. Od kiedy?
Budowa domu bez pozwolenia miała być możliwa już od początku 2023 roku. Minister rozwoju i technologii w publicznych mediach zapowiadał, że pozwolenie nie będzie potrzebne do budowy nawet 200-metrowego domu. Rzeczywistość przerosła jednak te zapowiedzi. Od kiedy budowa domu bez pozwolenia?
Budowa domu bez pozwolenia napotyka problemy legislacyjne. Prace nad wprowadzeniem nowych rozwiązań ciągle są w toku. Pierwsze posiedzenie Sejmu zaplanowano dopiero na 11 stycznia. A to oznacza, że budowa domu bez pozwolenia czeka jeszcze długa ścieżka prawna, zanim trafi do podpisu prezydenta. Jeśli projekt ustawy zostanie uchwalony w styczniu, prawdopodobnie budowa domu bez pozwolenia wejdzie w życie wiosną.
Przeczytaj także: 10 najgorszych przykładów polskiej patodeweloperki w 2022 roku
Dlatego odpowiedź na pytanie, kiedy budowa domu bez pozwolenia będzie możliwa, nie zadowoli inwestorów planujących prace na początku 2023. Obecnie, już od roku, obowiązuje budowa domów do 70m². Ta opcja, głównie ze względu na duże ryzyko i odpowiedzialność, które spada na inwestora, nie cieszy się popularnością. Według danych ministerstwa rozwoju w 2022 roku w tym trybie zgłoszono jedynie 1058 domów.
Budowa domu bez pozwolenia ma zdjąć z barków inwestora obciążenia związane z uzyskiwaniem pozwolenia na budowę, dokonywania zgłoszenia oraz oddawania jej do użytkowania. Postępowania związane z budową mają się skrócić, a praca ma być znacznie łatwiejsza dla organów administracyjnych. To ma się udać chociażby dzięki elektronicznej dokumentacji.
Budowa domu bez pozwolenia 2023 – warunki
Oczywiście budowa domu bez pozwolenia będzie możliwa po spełnieniu konkretnych wymagań. Jak wspominaliśmy, możliwe będzie budowanie domów o dowolnym metrażu. Tak będzie pod warunkiem, że budynek jednorodzinny posłuży zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora. Kolejny immanentny warunek, który musi zostać spełniony, mówi o tym, że konstrukcja może mieć maksymalnie dwie kondygnacje.
Budowa domu bez pozwolenia 2023 dedykowana jest do osób indywidualnych, jak i małżeństw i rodzin z dziećmi. Co zrozumiałe, należy posiadać odpowiednią działkę. Warto jednak podkreślić różnice pomiędzy budową domu bez pozwolenia do i powyżej 70m². Po wejściu w życie ustawy w tym drugim przypadku trzeba będzie:
- zatrudnić kierownika budowy;
- prowadzić dziennik budowy.
To spora różnica w porównaniu z obecnymi przepisami. Jak wiadomo, przy budowie domu bez pozwolenia do 70m² kierownik nie jest wymagany.
Jak ma wyglądać budowa domu bez pozwolenia 2023?
Po wejściu w życie budowlanej rewolucji zniknie konieczność zatwierdzania projektu architektoniczno-budowlanego. Urzędnicy nie będą również musieli legalizować projektu zagospodarowania działki lub terenu. Budowa domu bez pozwolenia zakłada bowiem, że urzędnicy nie sprzeciwią się pracom, jeśli inwestor prawidłowo dokona zgłoszenia.
Jak ma wyglądać budowa domu bez pozwolenia 2023? Znacznie uproszczona ma zostać również kwestia odbioru budynku. Biurokracja znacznie się zmniejszy, ponieważ do jego uzyskania potrzebne ma być tylko złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy przez inwestora. To jednak nie wszystkie zmiany, które zakładają budowę domu bez pozwolenia.
Zgodnie z zapowiedzią rządu całkowicie dobrowolne będzie uzyskiwanie pozwolenia na użytkowanie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy użytkowanie obiektu ma nastąpić przed zakończeniem wszystkich robót budowlanych. W projekcie zmian znalazły się również zapisy rewolucjonizujące OZE. Inwestor będzie mógł instalować urządzenia do wytwarzania energii wiatrowej wraz z masztami. Pod warunkiem, że znajdą się w projekcie. Ich maksymalna wytwarzana moc nie może przekraczać mocy mikroinstalacji.
Zmiana prawa budowalnego 2023 a baza projektów
Budowa domu bez pozwolenia będzie prosta dzięki Bazie Projektów Budowlanych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Ten ma pozwolić organom nadzoru budowlanego na dostęp do projektów budowlanych w formie elektronicznej. Co to oznacza? W praktyce inwestor będzie potrzebował tylko indywidualnego numeru w rejestrze. Zniknie konieczność drukowania i przedkładania papierowej wersji projektu do zgłoszeń, zawiadomień czy ewentualnych pozwoleń.
Na ten moment próżno szukać projektów domów jednorodzinnych o dużym metrażu. W bazie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego znajdują się darmowe projekty domów jednorodzinnych wyłącznie do 70 m². W 2023 roku w bazie pojawią się projekty dla większych budowli.
Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.