Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Tyle kosztuje budowa domu w 2023. Czy opłaca się budować dom?

Marzenie o budowie domu w 2023 roku może być trudne do spełnienia. Niestety wysokie i nieustająco rosnące ceny materiałów nie pozwalają odetchnąć inwestorom. Sprawdzamy więc, ile kosztuje budowa domu oraz czy w ogóle się to opłaca. 

Tyle kosztuje budowa domu w 2023. Czy opłaca się budować dom?
Ile kosztuje budowa domu w 2023? Fot. East News Wojciech Stróżyk/123RF.com

Ile kosztuje budowa domu? Tyle według GUS

Szukając informacji o tym, ile kosztuje budowa domu, warto oprzeć rachunki na konkretnych danych. Te gwarantuje Główny Urząd Statystyczny, który zbiera informacje na temat dynamicznie zmieniających się cen. Co mówią te najbardziej aktualne o kosztach budowy domu?

Jak czytamy w statystykach GUS-u, twarde dane mówią o rosnących kosztach. Zgodnie z danymi jeszcze w I kwartale 2021 roku 1 m² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego wynosił 4944 zł. Nie minął nawet rok, a w IV kwartale 2021 ceny wzrosły do 5134 zł za 1 m².

Przeczytaj także: Kolejna rewolucja w budowie domów i mieszkań. Na czym polega kooperatywa mieszkaniowa i jak na niej zaoszczędzić?

Ile kosztuje budowa domu? Ceny z każdym miesiącem rosły i już III kwartale 2022 roku m² powierzchni to 5295 złWedług danych Głównego Urzędu Statystycznego sama robocizna podrożała rok do roku nawet o 20%! Najczęściej jednak były to podwyżki rzędu od 10 od 14%. Na dane za I kwartał 2023 roku trzeba jeszcze poczekać. 

Ile kosztuje budowa domu w 2023? Tyle z firmą

Odpowiadając na to pytanie, trudno nie wziąć pod uwagę sporą liczbę zmiennych. Na to, ile kosztuje budowa domu z firmą, ma wpływ bryła budynku, konstrukcja dachu, rodzaj stropu, powierzchnia fundamentów czy to, czy w projekcie znajduje się garaż. 

Załóżmy, że planowany dom będzie mieć 100 m² powierzchni oraz prostą bryłę. Za stan surowy, który obejmuje wykonanie chociażby wykopów, postawienie ścian fundamentowych, drenaż oraz izolację trzeba zapłacić minimum 350 zł/m² budowanej powierzchni. Wiele zależy, jak to zwykle bywa, od lokalizacji czy nawet trudności z dojazdem do działki budowlanej. 

Ile kosztuje budowa domu w 2023 z firmą? Stan zerowy to minimum 350 zł/m² budowy. Fot.123RF.com

Ile kosztuje budowa domu w 2023 roku? Do stanu surowego otwartego trzeba przygotować, przy założeniu tej samej powierzchni, od 1200 do nawet 1700 zł/m² budowy. Tu na wysokość tej kwoty wpływa postawienie ścian, budowa schodów, konstrukcji dachu oraz stropu. Z kolei wstawienie okien i drzwi oraz postawienie ścian działowych, czyli stworzenie stanu surowego zamkniętego to minimum 500 zł/m² budowy.

Koszt budowy z firmą w przypadku instalacji zaczyna się od 200 zł/m² budowy. Cena zawiera instalację kanalizacyjną, gazową czy wodociągową. Tynkowanie, instalacja elektryczna, posadzki, wylewki, instalacja centralnego ogrzewania i roboty malarskie, czyli ogólnie stan deweloperski to w 2023 roku wydatek od 1100 do 1400 zł/ budowy.

Ile kosztuje budowa domu w 2023 roku z firmą? W naszym przykładzie budowa domu, który ma 100 m² powierzchni, o średnim poziomie skomplikowania, prostej bryle i dwuspadowym dachu to wydatek dla stanu deweloperskiego ponad 300 tys. zł. To przy standardowych rozwiązaniach, ponieważ lwia część firm za stan deweloperski żąda ok. 4000 zł/m² i więcej, czyli znacznie ponad 400 tys. zł.

Ile kosztuje budowa domu w 2023? Tyle za wykończenie 

Oczywiście doprowadzenie budowli do stanu deweloperskiego to nie wszystko. To, ile kosztuje budowa domu, musi uwzględniać wcale nie tanie wykończenie. Tu znów zmuszeni jesteśmy konfabulować, ponieważ wiele zależy od standardu, gustu czy indywidualnych potrzeb inwestora. Ile kosztuje wykończenie domu? 

Do wykończenia domu zalicza się wyposażenie kuchni i łazienki, oświetlenie i urządzenia grzewcze czy wykonanie schodów. Za to wszystko trzeba wydać kilkaset zł za 1 m². Najczęściej jednak koszt wykończenia zaczyna się od 350 zł/m² powierzchni i kończy na 700 zł/m². To oznacza, że w naszym przykładzie wykończenie wnętrza to od 35 tys. do 70 tys. zł.

Ile kosztuje budowa domu? Koszty materiałów i robocizny

Dla inwestorów planujących budowę domu mamy złe informacje. Materiały budowlane warto było kupować przed 2021 rokiem. Z dany Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2022 roku ich ceny od stycznia do grudnia wzrosły średnio o 25% w porównaniu z tym samym okresem w 2021. Najwięcej, bo o ponad 42%, wzrosły ceny izolacji termicznych.

Czy ceny materiałów budowlanych będą rosnąć? Trudno postawić jednoznaczną diagnozę. Z jednej strony, pomimo spowolnienia w branży budowlanej ceny nie przestają rosnąć. Z drugiej, dynamika cen materiałów budowlanych spadła, co widać na przykładzie płyt OSB. Oczywiście nie na tyle, by mówić o przełomie. Wiele zależy od inflacji, popytu, a nawet zablokowania inwestycji finansowanych z Krajowego Planu odbudowy. Nie bez znaczenia pozostają koszty transportu.

Przeczytaj także: Odpady budowlane. Jakie są rodzaje gruzu i gdzie je wyrzucać?

Ile kosztuje budowa domu? Liczy się również robocizna. Wielu inwestorów liczyło na to, że spowolnienie na rynku budowlanym będzie wiązało się z obniżeniem cen przez pracowników budowlanych. Niestety, z powodu wysokiej inflacji wzrosły oczekiwania płacowe pracowników budowlanych i według różnych szacunków w IV kwartale 2022 roku koszty robocizny wzrosły o kilka procent

Ile kosztuje robocizna? Tu znów padnie relatywna odpowiedź, bo wiele zależy od regionu, czy jest to wieś, czy miasto. Cennik usług jest bardzo zróżnicowany i tak na przykład szukając internetowych ofert dotyczących murowania ścian, dostajemy koszt w przedziale od 60 do 90 zł/m². Wykonanie tynków bez gładzi to 40-55/m² zł, układanie średniego formatu płytek na podłodze od 90 do 110 zł/m², a na przykład montaż kabiny prysznicowej od 350 do 450 zł.

Czy w 2023 roku opłaca się budować dom?

Powyższe wyliczenia nie uwzględniają kosztów zakupu działki ani zakupu projektu budowlanego i dokumentacji dodatkowych. To również wysokie koszty, które mogą mieć wpływ na odpowiedź, czy opłaca się budować dom. To, co się nie zmienia to fakt, że koszty budowy domu ulegają stałym podwyżkom.

Czy w 2023 roku opłaca się budować dom? Niezmiennie wiele zależy od budżetu. Niestety pośród niezliczonych ilości analiz oraz wypowiedzi ekspertów trudno szukać pewnej odpowiedzi, jak kształotować będą się ceny w kolejnych misiącach. Na pewno, jak co roku, ceny będą rosnąć wraz z rozpoczęciem prac na wiosnę i rozpoczęciem sezonu budowlanego.

Uwzględniając koszty, obecnie budowa domu może być nieopłacalna. Z drugiej jednak strony nie ma pewności co do przyszłych cen energii, materiałów oraz sytuacji geopolitycznej, która determinuje rynek budowlany. Można natomiast próbować obniżyć koszty budowy domu.

Przeczytaj także:

Ulgi i dofinansowania dla właścicieli domów. O co wnioskować w 2023 roku, czy każdemu należy się pomoc?

Zakaz palenia w kominkach 2023. Kiedy nie wolno palić i co nam za to grozi?

Piekarnik na gaz czy elektryczny? Jakie są koszty użytkowania? Co bardziej się opłaca?

Jak oszczędzać zimą na rachunkach? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.