Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Krzywa grzewcza w pompie ciepła. To się dzieje, gdy jest źle ustawiona

Krzywa grzewcza pompy ciepła to gwarancja niższych rachunków oraz komfortu cieplnego w mieszkaniu. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że systemy grzewcze działają bez naszej ingerencji. Jedynym zadaniem właściciela gospodarstwa jest wprowadzenie odpowiednich parametrów. Bodaj najważniejszych jest krzywa grzewcza pompy ciepła. Sprawdzamy więc, jak właściwie ustawić krzywą grzewczą oraz co się dzieje, gdy ta jest źle ustawiona.

Krzywa grzewcza w pompie ciepła. To się dzieje, gdy jest źle ustawiona
Chcąc mieć pewność, że pompa ciepła ma być maksymalnie zoptymalizowana, należy dostosować jej pracę do temperatury zewnętrznej. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest krzywa grzewcza pompy ciepła?

Najprościej zdefiniować krzywą grzewczą jako zależność pomiędzy temperaturą zasilania urządzenia a temperaturą panującą poza budynkiem. Chcąc mieć pewność, że pompa ciepła ma być maksymalnie zoptymalizowana, należy dostosować jej pracę do temperatury zewnętrznej. Można to zrobić właśnie przy odpowiednim ustawieniu krzywej grzewczej.

Działa to w prosty sposób. Czujnik temperatury, który znajduje się na zewnątrz, przesyła informację o warunkach atmosferycznych do sterownika. Na tej podstawie oraz na podstawie tego, jak ustawiona jest krzywa grzewcza pompy ciepła, grzejniki dostosowują optymalną temperaturę grzania. W ten sposób zachowywany jest komfort cieplny w pomieszczeniach. Jednocześnie do właściciela gospodarstwa trafiają niższe rachunki za ogrzewanie.

Co ma wpływ na krzywą grzewczą?

Krzywa grzewcza prezentowana jest jako wykres, gdzie oś pozioma to temperatura na zewnątrz, a pionowa to temperatura instalacji grzewczej. Zależność między nimi prezentują linie na wykresie, a wybór jednej z nich ustala krzywą grzewczą pompy ciepła. Na jej podstawie regulator pogodowy ustala później i dostosowuje temperaturę kotła na podstawie temperatury na zewnątrz.

Co ma wpływ na krzywą grzewczą? Liczą się potrzeby cieplne domowników. Ogromne znaczenie ma również to, w jakiej strefie grzewczej znajduje się budynek. Inne wartości obowiązują na południu kraju, a inne na północy. Krzywa grzewcza pompy ciepła determinowana jest również konstrukcją, materiałami budowlanymi oraz termoizolacją samego budynku. Co ma wpływ na krzywą grzewczą? Liczą się także rodzaj zastosowanej wentylacji, moc urządzenia grzewczego czy chociażby stopień izolacji termicznej przegród budynku.

Przeczytaj także: Niecały miesiąc na montaż. Ciepłomierz lub podzielnik ciepła w każdym mieszkaniu

Wpływ na krzywą grzewczą pompy ciepła ma również rodzaj instalacji grzewczej. Zupełnie inaczej będzie wyglądał prawidłowy wykres dla niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego, a inaczej dla tradycyjnych kaloryferów.

Jak właściwie ustawić krzywą grzewczą pompy ciepła?

Problem z krzywą grzewczą jest taki, że nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, jaka będzie najlepsza. W przypadku pomp ciepła to często metoda prób i błędów, niemniej celem powinien być komfort cieplny w budynku niezależnie od temperatury. Jak właściwie ustawić krzywą grzewczą pompy ciepła? Jeżeli:

  • jest zbyt ciepło lub zbyt zimno: należy przesunąć krzywą w górę lub w dół;
  • budynek jest chłodny w czasie mrozów: krzywa grzewcza w górę;
  • budynek jest przegrzany: krzywa grzewcza skorygowana w dół.

Oczywiście krzywa grzewcza po raz pierwszy jest nastawiana podczas instalacji. Mało jednak prawdopodobne, by instalator idealnie wstrzelił się w potrzeby mieszkańców. Dlatego warto zapamiętać, że aby właściwie ustawić krzywą grzewczą pompy ciepła, potrzebna jest obserwacja. Zanim wprowadzi się kolejną korektę, należy obserwować zmiany w budynku przez dzień lub dwa.

Przeczytaj także: Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe i zatrzymać ciepło? Poradnik krok po kroku

Jak właściwie ustawić krzywą grzewczą? W przypadku ogrzewania podłogowego nie wymaga się wysokich temperatur zasilania, dlatego najczęściej projektowane systemy dedykowane są temperaturom od 30 do 45°C. W podłogówkach krzywe grzewcze należy ustawić od 0.1 do 0.4. Znacznie wyższych temperatur zasilania potrzebują kaloryfery. Jak właściwie ustawić krzywą grzewczą w tym przypadku? W tych instalacjach należy wybrać krzywe większe niż 0.4.

Zbyt stroma krzywa grzewcza

Może zdarzyć się sytuacja, kiedy zimą komfort cieplny jest zapewniony, ale jesienią instalacja nie dogrzewa. To może oznaczać, że nasza krzywa grzewcza jest zbyt stroma i na przykład przy 14°C dochodzi do zbyt niskiej temperatury zasilania. W takich sytuacjach należy wybrać niższą krzywą i skorzystać z podbicia jej wartości.

Gdy zbyt stroma krzywa grzewcza nie daje efektów, należy przesunąć wszystkie jej punkty w górę, dzięki czemu zwiększy się moc odbiorników grzewczych w sezonie przejściowym. Korzystając z opcji podbicia niższej krzywej przy -20°C uzyskamy te same temperatury zasilania, co przy pierwotnych ustawieniach. Przy 20°C nie będziemy mieli na zasilaniu 20°C, ale np. 28°C.

Co się dzieje, gdy krzywa grzewcza jest źle ustawiona?

Źle ustawiona krzywa grzewcza to spore straty na kosztach ogrzewania. Dlaczego? Problem ze źle ustawioną krzywą najlepiej dostrzec podczas spadków temperatur. Załóżmy, że nasze ogrzewanie podłogowe wymaga ustawienia jej na poziomie 0.2, ale z jakiegoś powodu znajduje się na poziomie 0.3. To sprawia, że na przykład przy -20°C, gdy nasza instalacja potrzebuje 33°C, urządzenie poda 38°C. A to oznacza wyższe zapotrzebowanie na energię.

Przeczytaj także: Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Pamiętaj o tych zasadach, gdy spadnie śnieg

Szacuje się, że podniesienie temperatury w budynku o 1°C skutkuje wzrostem zużycia energii o ok. 6%. W skali roku rachunek za ogrzewanie może okazać się więc wysoki. Dlatego krzywa grzewcza źle ustawiona to odpływ pieniędzy z portfela. Problem rozwiązać mogą automatyczne regulatory, które samodzielnie potrafią dostosować krzywą na podstawie ciągłego pomiaru temperatury wewnętrznej i zewnętrznej.

Krzywa grzewcza może zostać źle ustawiona z powodu czujnika temperatury zewnętrznej. Jego nieprawidłowy montaż, na przykład na zbyt nasłonecznionej ścianie, może zaburzać odczyt, a wynikające z tego zakłamania wpływają na komfort cieplny i wyższe zużycie cennej energii.

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.