Artykuły

Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Pamiętaj o tych zasadach, gdy spadnie śnieg

Gdy nadchodzi zima i zaczynają pojawiać się opady śniegu, wielu właścicieli domów z instalacją fotowoltaiczną zastanawia się, czy trzeba odśnieżać panele zamontowane na dachu lub balkonach. Wyjaśniamy, czy pokrywa śnieżna wpływa na działanie fotowoltaiki i jak odśnieżyć panele.

Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Pamiętaj o tych zasadach, gdy spadnie śnieg
Usuwanie śniegu z instalacji fotowoltaicznej wymaga szczególnej staranności. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Panele fotowoltaiczne w zimie

Osoby planujące zainwestowanie w fotowoltaikę często zadają sobie pytanie, czy pogoda, a szczególnie śnieg, ma wpływ na działanie paneli i ile prądu dostarcza fotowoltaika zimą. Obawiają się również, że pozostaną bez prądu, gdy śnieżny puch pokryje panele. Otóż fotowoltaika w okresie zimowym wytwarza mniej energii ze względu na charakterystyczne dla tej pory roku niskie promieniowanie słoneczne. Dla porównania w ciągu roku z modułów fotowoltaicznych aż 2/3 energii elektrycznej pozyskiwanej jest latem, a tylko 1/3 w zimie. Gdy dodatkowo na panelach PV zalega warstwa śniegu lub lodu, wydajność pracy instalacji znacznie spada.

Jeżeli opady śniegu są niewielkie, a biały puch szybko się topi, to nie będzie miało to wielkiego znaczenia dla działania naszej instalacji. Gdy natomiast panele pokryje gruba warstwa śniegu, to ich działanie będzie wtedy ograniczone.

W takiej sytuacji nie musimy się jednak martwić, że w naszym domu zabraknie prądu. Dzięki możliwości bilansowania nadwyżkę prądu wyprodukowaną przez instalację latem możemy wykorzystać zimą, gdy do instalacji dociera niewystarczająca ilość słońca.

W sytuacji, gdy nasze gospodarstwo domowe ma duże zapotrzebowanie energetyczne, może się zdarzyć, że zabraknie nawet nadwyżek. W takiej sytuacji również nie zostaniemy bez prądu, bo brakującą energię kupimy wówczas z sieci, tak, jak zrobilibyśmy to nie posiadając instalacji fotowoltaicznej.

Dlatego, jeśli okaże się, że nasza domowa elektrownia nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania, automatycznie zaczniemy pobierać energię w tradycyjny sposób, z elektrowni.

Panele fotowoltaiczne można odśnieżać jedynie miękką szczotką. Fot. 123RF.com

Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Samodzielne odśnieżanie paneli PV nie jest wskazane przez producentów. Przede wszystkim wychodzenie zimą na oblodzony dach jest niebezpieczne, a usuwanie śniegu nieodpowiednim narzędziem może doprowadzić do porysowania lub uszkodzenia instalacji. W większości przypadków gwarancja producenta nie obejmuje szkód powstałych drogą mechaniczną, dlatego poniesienie kosztów naprawy będzie leżało po naszej stronie.

Warto wiedzieć, że panele są zainstalowane w taki sposób (pod kątem około 30-45 stopni), że pokrywa śnieżna pod wpływem działania grawitacji powinna sama zsunąć się na ziemię. Dodatkowo moduły podczas pracy delikatnie się nagrzewają i topią zalegający na nich śnieg. Dlatego odśnieżanie paneli fotowoltaicznych zainstalowanych pod odpowiednim kątem często nie jest w ogóle konieczne.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku długiego zalegania pokrywy śnieżnej na panelach. Jeśli gruba warstwa śniegu utrzymuje się na modułach dłużej niż kilka dni i stanowi znaczne obciążenie dla instalacji, warto rozważyć jej usunięcie.

Jak odśnieżać panele fotowoltaiczne — instrukcja

Jeśli chcesz zrzucić grubą warstwę śniegu z paneli zainstalowanych na dachu swojego domu, zadbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo i skorzystaj z przyrządów asekuracyjnych, które uchronią cię przed upadkiem z dużej wysokości.

Czym odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Do usuwania śniegu z modułów wykorzystaj miękką i lekką szczotkę, która nie naruszy delikatnej konstrukcji paneli wykonanych ze szkła hartowanego. Pamiętaj, żeby odśnieżać panele tylko wtedy, gdy śnieg jest lekki i sypki. Odrywające się kawałki lodu również mogą być niebezpieczne dla delikatnych modułów. W żadnym wypadku nie korzystaj z łopaty do śniegu! Ostre i twarde krawędzie łopaty bardzo łatwo mogą uszkodzić moduły i przysporzyć nam dodatkowych kosztów. W sklepach i marketach budowlanych możesz również zakupić specjalne szczotki z teleskopowymi rączkami lub specjalne zgarniacze śniegu do paneli fotowoltaicznych, które ułatwią ci pracę.

Przeczytaj również: Jak zwiększyć wydajność paneli słonecznych? Ten sposób jest mało znany

Wyjaśniamy, co wpływa na wydajność paneli słonecznych. Fot. East News: Piotr Dziurman/Reporter

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

akulowe

Jeśli mamy dobry, pojemny akumulator to nie ma co się martwić :)

marekklops

W tym roku zimą tylko raz była u mnie potrzeba odśnieżania paneli :) Na szczęście mam je w ogrodzie i nie stanowi to żadnego problemu.

REKLAMA
leszken

Konkretnie o wydajności: Cień (grube chmury lub mgła) 10-15% Przypruszenie śniegiem: 1-2% Śnieżna pokrywa: 0% Ciekawostka: po szkle solarnym można pisać aluminium jak ołówkiem, ale nie da się rys zgumować. Gdyby ktoś chciał użyć aluminiowej lub podkutej aluminium łopaty do śniegu.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Pamiętaj o tych zasadach, gdy spadnie śnieg"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.