Spis treści:
Naturalny sposób na pleśń na ścianie
Grzyby pleśniowe mają minimalne potrzeby do wzrostu i szybkiego rozwoju, dlatego z łatwością zajmują powierzchnie w pomieszczeniach, w których choć przez chwilę panują korzystne do tego warunki. Największy problem tworzy się zwykle tam, gdzie dominuje wilgoć i na ścianach, podłogach, elementach stolarki lub wyposażenia wnętrza znajdują się jakiekolwiek substancje organiczne, mogące stanowić pożywkę dla szkodliwych organizmów.
Mogłeś tego nie wiedzieć, ale specjaliści oszacowali, że w pomieszczeniach mieszkalnych, czyli w naszych domach lub mieszkaniach żyje nawet ponad 400 różnych gatunków grzybów. Na wykwity pleśni zapewne nie raz natknąłeś się w łazience, gdzie króluje wilgoć, często też brakuje przewiewności, a temperatura jest dość wysoka. Jednak to nie jedyne miejsce zanieczyszczane zarodnikami pleśni – jej ogniska można znaleźć również w przedpokoju, kuchni i jadalni, salonach, w których pielęgnowane są kwiaty tropikalne, w szafach czy innych zamkniętych przestrzeniach, gdzie zaburzona jest cyrkulacja powietrza, a także w skrajnie suchych środowiskach na powierzchni np. tworzyw sztucznych.
Pleśń potrafi pojawiać się nie tylko w łazience, lecz także w pomieszczeniach suchych, gdzie brakuje przewiewu, za to nie brakuje substancji organicznych jako pożywki dla grzybów. Fot. gettyimages/cegliphotos/CanvaPro
Największym naturalnym wrogiem pleśni w twoim domu jest wietrzenie, które powtarzane regularnie pozwala zrównoważyć poziom wilgoci, obniżać temperaturę, a co za tym idzie pozbywać się powłoki stanowiącej wprost idealne środowisko do jej rozwoju. Jeśli jednak na ścianach już pojawiły się ciemne, nieestetyczne plamy, a w pomieszczeniu unosi się ciężkawy, zatęchły zapach, musisz działać. Im szybciej spróbujesz uporać się z problemem grzybów pleśniowych, tym lepiej dla ciebie, gdyż długotrwała ekspozycja na grzyby to częsta przyczyna alergii, AZPP, czyli alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych oraz ciężkich infekcji z szeregiem groźnych dla zdrowia powikłań.
Jeśli w miarę szybko dostrzegłeś ogniska pleśni, nie musisz jeszcze sięgać po ostrą chemię. Istnieje pewien naturalny sposób na pleśń na ścianie, który stosuję za radą mamy już od kilku lat, bo doskonale radzi sobie z usuwaniem groźnych zarodników, a przy tym roztacza wokół przyjemny, świeży zapach.
Przeczytaj również: Pozbądź się grzyba ze ściany raz a dobrze. Domowy środek zadziała w 5 minut
Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na ścianie?
Przestrzeganie zasad higieny, regularne sprzątanie i działania profilaktyczne zwykle wystarczą, aby grzyby nie rozwijały się na ścianach, w narożnikach czy innych, domowych zakamarkach. Najważniejsze jest eliminowanie czynników pobudzających rozwój pleśni, czyli:
- prawidłowa instalacja systemów wentylacyjnych oraz ich regularna konserwacja;
- utrzymanie równowagi termicznej i stałego, stosunkowo niskiego progu wilgotności, poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń;
- regularne porządki tj. odkurzanie powierzchni płaskich oraz trudno dostępnych zakamarków.
Jednak, gdy czarne wykwity występują na rozmaitych powierzchniach, wykorzystaj naturalną metodę ich zwalczania, zdziwisz się, jak bardzo jest skuteczna. Gdy inni stosują chemiczne odgrzybiacze, eksperymentują z wybielaczem czy tworzą mieszaniny przeciwgrzybowe na bazie boraksu, jak od lat wykorzystuję w walce z pleśnią ekstrakt z grejpfruta.
Nałóż preparat na ścianę za pomocą butelki z atomizerem, rozpylając go na ogniska pleśni, a po upływie określonego czasu zetrzyj gąbką lub starym ręcznikiem do rąk. Fot. brand442473247/CanvaPro
Ten naturalny środek warto mieć w domu, ponieważ doskonale sprawdza się przy produkcji domowych kosmetyków, a także zastępuje wieloskładnikowe suplementy, mające wspierać układ odpornościowy. Polecany przy leczeniu bólu gardła, problemów trawiennych czy infekcji pęcherza moczowego ekstrakt z pestek grejpfruta ma silne działanie przeciwbakteryjne i hamuje rozwój grzybów. Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na ścianie za pomocą preparatu na bazie tego ekstraktu? To naprawdę proste:
- przygotuj butelkę z atomizerem,
- odmierz szklankę wody i wlej ją do butelki,
- uzupełnij wodę 10-12 kroplami ekstraktu z pestek grejpfruta,
- zakręć butelkę i dobrze wstrząśnij, aby składniki połączyły się ze sobą,
- przygotowany preparat rozpyl w miejscu występowania czarnych śladów na ścianach,
- gotowy, rozpylony roztwór pozostaw w zainfekowanych miejscach na ok. 30-45 minut.
Do usunięcia grzybów użyj starego ręcznika. Delikatnie zetrzyj warstwę rozpylonego roztworu, którego składniki aktywne zdążyły już zadziałać na zauważone skupiska pleśni. W ten sposób powinieneś uporać się z problemem, zanim poważnie się on zaogni.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zmieszaj z wodą i spryskaj ścianę. Po pleśni i grzybie nie będzie śladu
Jak zamaskować dziury w kafelkach? Naprawiamy dziury i pęknięcia w ścianie oraz podłodze