Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Jak zamaskować dziury w kafelkach? Naprawiamy dziury i pęknięcia w ścianie oraz podłodze

Płytki ceramiczne to najczęściej wybierany materiał na wykończenie ścian w kuchniach i łazienkach. To rozwiązanie na lata – w rozsądnej cenie, trwałe, wodoodporne i niemal bezproblemowe. Czasem jednak, w wyniku zwyczajnej eksploatacji, ulegają uszkodzeniom. Co zrobić, gdy pojawią się pęknięcia i dziury w kafelkach? Wymieniać czy maskować? Sprawdź, jak w kilku krokach naprawić uszkodzoną płytkę podłogową. 

Jak zamaskować dziury w kafelkach? Naprawiamy dziury i pęknięcia w ścianie oraz podłodze
Czy dziury w kafelkach da się zamaskować? Fot. CanvaPro

Spis treści:

Dziury w kafelkach – wymieniać czy maskować?

Upadek ciężkiego przedmiotu lub po prostu zwykła eksploatacja i upływ czasu. Pęknięcia lub dziury w kafelkach mogą pojawić się z różnych powodów. Gdy zdarzy się nam taka usterka, zadajemy sobie pytanie: czy warto od razu brać się za wymianę płytek, czy może lepiej wadę zamaskować? W końcu gruntowny remont ściany lub podłogi wiąże się z wysokimi kosztami, a cały proces jest czasochłonny. Ukrycie uszczerbku wydaje się bardziej atrakcyjną opcją, jednak warto mieć świadomość, że naprawiona płytka ceramiczna nie będzie idealnie pasować do reszty powierzchni.

Jeśli dziura jest stosunkowo niewielka i znajduje się w mało widocznym miejscu, warto rozważyć zamaskowanie wady. Rozwiązanie to może okazać się niewystarczające w przypadku kafelków znajdujących się na wyeksponowanych obszarach lub w razie poważnych ubytków. Oceńmy, czy glazura jest w dobrym stanie i warto jeszcze ją naprawiać. Jeśli wystarczy tylko ją odnowić, przygotujmy niezbędne narzędzia do pracy i zabierzmy się za maskowanie dziur w płytkach.

Ukrycie uszczerbku na płytce to atrakcyjne rozwiązanie. Ukrycie uszczerbku na płytce to atrakcyjne rozwiązanie. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Jak wyczyścić silikon w łazience? Czarne zacieki rozpłyną się w oczach

Jak zamaskować dziury w kafelkach?

Istnieją sposoby na odświeżenie wyglądu płytek, zamaskowanie dziur i innych mankamentów, które powstały na nich przez lata użytkowania. Chociaż ogólnie bardzo trwałe, kafelki nie są zupełnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na skutek uderzeń cięższymi przedmiotami pojawiają się na nich zarysowania i drobne ubytki. Czasem nawet nieodpowiednia pielęgnacja – np. czyszczenie zbyt silnymi preparatami – może zadrapać ich gładką powierzchnię. Brzydkie dziury pozostawiają w kafelkach również haki, wkręty i wieszaki, bez których trudno wyobrazić sobie wygodne użytkowanie kuchni czy łazienki.

Wszelkie tego typu skazy są szczególnie widoczne na płytkach o gładkiej fakturze lub tych, które zdobione są wzorami. Na szczęście dziury i pęknięcia na takich kafelkach możemy zamaskować. Czego potrzebujemy, aby zrealizować to zadanie? Do naprawiania powierzchni ceramicznych przydadzą się:

  • komplet do usuwania starych fug;

  • wypełniacz do płytek: klej, pasta do powierzchni ceramicznych lub specjalny silikon;

  • zestaw naprawczy do płytek (do kupienia w sklepach budowlanych lub internetowych);

  • preparat konserwujący, np. lakier bezbarwny;

  • ocet spirytusowy;

  • opcjonalnie: farba do ceramiki.

Niektóre dziury w kafelkach można zamaskować. Niewielkie dziury w kafelkach można ukryć. Fot. CanvaPro

Jak zamaskować dziury w kafelkach? Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Prace zaczynamy od przygotowania powierzchni. Dokładnie ją czyścimy, myjemy za pomocą łagodnego detergentu i osuszamy ręcznikiem papierowym;

  2. W kolejnym kroku usuwamy wykruszenia, odłamki płytki oraz spoiny – do tego przyda się nam zestaw do usuwania starych fug, po czym całość odtłuszczamy za pomocą octu spirytusowego;

  3. Po przeschnięciu warstwa po warstwie nanosimy na ubytek masę wypełniającą, którą znajdziemy w zestawie naprawczym do płytek. Jej nadmiar usuwamy załączoną szpachelką, a następnie powierzchnię wygładzamy;

  4. Jeśli barwa masy wypełniającej znacząco odcina się od koloru płytek, można pomalować je farbą do ceramiki;

  5. Na koniec zabezpieczamy reperowane miejsce lakierem bezbarwnym lub innym preparatem konserwującym.

Czasem konieczna jest wymiana płytek na nowe, Czasem konieczna jest wymiana płytek na nowe. Fot. CanvaPro

Jak naprawić uszkodzoną płytkę podłogową?

Naprawienie ruszającej się płytki podłogowej, która odkleiła się od podłoża, jest bardziej skomplikowanym zajęciem, ponieważ trzeba usunąć ją w całości. W tym celu wycinakiem lub ostrym nożykiem będziemy musieli zeskrobać fugę – z ostrożnością, w taki sposób, by nie uszkodzić kafelków obok.

Przed rozpoczęciem naprawiania uszkodzonej płytki podłogowej pamiętajmy o zabezpieczaniu twarzy i oczu. Gdy będziemy usuwać fugę, podważane nożykiem oraz wypychane do góry resztki mogą odskakiwać i dotkliwie nas poranić. Po dokładnym usunięciu spoiny spróbujmy wyjąć płytkę, delikatnie ją podważając. Jeśli odejdzie sama – można ją przykleić z powrotem w to samo miejsce. Wcześniej trzeba jednak dobrze oczyścić jej spodnią stronę z resztek kleju (np. za pomocą dłuta).

Jeżeli nie uda się wyjąć płytki, musimy ją skuć. Następnie trzeba usunąć z podłoża starą zaprawę i wyrównać jego powierzchnię. W kolejnym kroku pacą nanosimy świeży klej na spód płytki i wygładzamy go. W kątach z sąsiadującymi kafelkami umieszczamy krzyżyki dystansowe o szerokości podobnej do obecnie posiadanych fug. Wstawiamy płytkę i z użyciem poziomnicy dopasowujemy ją do podłogi. Gdy klej stwardnieje, wolne spoiny uzupełniamy świeżą fugą.

Źródło: deccoria.pl

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 11.03.2019 roku.

Przeczytaj również:

Tak ukryjesz szpetny grzejnik. Prosty sposób na metamorfozę wnętrza

Najczęściej popełniane błędy podczas urządzania kuchni. Niby drobiazg, a potem robi różnicę

Nie masz pieniędzy na remont łazienki? Oto triki, które sprawią, że będzie wyglądała jak nowa

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.