Urządzanie wnętrz

Styl loftowy — aranżacja wnętrza, kolorystyka, meble i dodatki

Z zapartym tchem zwiedzasz stare budynki przemysłowe, w których zachowały się dawne elementy wyposażenia, np. metalowe lampy czy drewniane podłogi? Uwielbiasz wnętrza o nieco surowym klimacie, w których dominuje jednolita, minimalistyczna kolorystyka? Urządź swoje mieszkanie w stylu loftowym. Dowiedz się, czym się charakteryzuje oraz jakie materiały wybrać do tego typu aranżacji.

Styl loftowy — aranżacja wnętrza, kolorystyka, meble i dodatki
Styl loftowy jest uniwersalny i można wprowadzić go do każdego pomieszczenia. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Styl loftowy — główne założenia i charakterystyka

Dawniej loftem określało się studio lub mieszkanie na poddaszu, które znajdowało się na górnym piętrze magazynu przemysłowego lub fabryki. Tego typu nieruchomości cieszyły się dużą popularnością zwłaszcza w Nowym Jorku w latach 60. XX wieku. To właśnie tam wielu artystów zaczynało swoją karierę. Nic dziwnego. W loftach panowały fenomenalne warunki do tworzenia — wewnątrz było bardzo jasno, przestrzeń nie była niczym ograniczona, a pomieszczenia były wysokie, dzięki czemu można było tworzyć fantastyczne kompozycje.

Po latach specyficzny klimat, który panował w loftach, zyskał uznanie wśród wyższych sfer. Wiele osób zapragnęło odtworzyć aranżację pofabrycznych mieszkań we własnych domach. Tak powstał styl loftowy, który charakteryzuje się:

  • surową kolorystyką — w loftowych przestrzeniach dominują szarość, biel, czerń oraz ceglana czerwień;

  • dużą ilością światła, dzięki czemu jest bardzo jasno;

  • przestronnością — we wnętrzach rodem z amerykańskich fabryk nie ma ścian, które mogłyby ograniczać przestrzeń. Całe mieszkanie jest "otwarte", dzięki czemu można się swobodnie poruszać. Jeśli jest konieczne oddzielenie np. sypialni od salonu, stosuje się ażurowe ścianki, czy zasłony;

  • minimalizmem — w loftowych mieszkaniowych nie ma zbyt dużo mebli ani dodatków. Są tylko te niezbędne, bez których nie można byłoby komfortowo mieszkać. Urządzenia, np. pralka czy lodówka, są ukryte w estetycznych szafkach.

Ponadto loftowe wnętrze musi spełniać jeszcze dwa założenia: sufity powinny być znacznie wyżej niż w standardowych mieszkaniach oraz mieć  duże okna, przez które będzie wnikać do środka dużo światła.

Przeczytaj również: Jak dobrze dobrać drzwi wewnętrzne - wszystko co musisz wiedzieć przed zakupami. Rodzaje i ceny drzwi wewnętrznych

Aranżacja wnętrza w stylu loftowym

Aby stworzyć aranżację w stylu loftowym, najpierw przygotuj bazę.

  • Ściany trzeba pomalować na jasno. Może to być biel, jednak do cegieł i czarnych elementów dobrze pasuje także szarość. Jeśli chcesz nadać wnętrzu bardziej męskiego charakteru, możesz sięgnąć po ciemną farbę. Warto jednak pamiętać, że przestrzeń nie będzie już tak jasna, jak powinna.

  • Na podłogę wybierz beton lub klasyczne drewno. Pierwsze rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ wspomniany materiał jest łatwy w utrzymaniu w czystości, a ponadto nie niszczy się zbyt szybko. Z kolei drewno nieco ociepla przestrzeń i sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne.

styl loftowy Wnętrza w stylu loftowym wypełnione są dużą ilością światła. Fot.123RF.com

Gdy baza jest gotowa, czas na wyposażenie.

  • Do salonu dobrze się sprawdzi tapicerowana kanapa na nóżkach. Taki mebel nieco ociepli przestrzeń i przełamie jego surowy charakter. Z kolei wyższe stópki dodadzą mu lekkości. Do takiej kanapy warto dobrać stolik, który nie rzuca się w oczy. Dobrze się sprawdzi model na metalowym stelażu ze szklanym lub drewnianym blatem. Okna nie powinny być niczym przysłonięte, aby do środka wpadało dużo światła. Na ścianach można zawiesić duży obraz, który będzie kolorystycznie odpowiadał całej aranżacji.

  • Do sypialni wybierz łóżko tapicerowane z miękkim, dużym zagłówkiem. Powinno robić niesamowite wrażenie, zwłaszcza że w loftowym wnętrzu będzie widoczne. Najlepiej wybrać model w stonowanym kolorze, np. ciemnografitowym, który dobrze będzie komponował się z szarością i ceglaną czerwienią.

  • W łazience w stylu loftowym nie może zabraknąć drewnianej szafki na smukłych, czarnych, metalowych nóżkach. Nad nim powinno zawisnąć okrągłe lustro na łańcuchu, które będzie świetnie nawiązywać do surowego charakteru wnętrza.

Oprócz mebli istotne są również dodatki. W loftowym wnętrzu mile widziane są elementy rodem z fabryki, np. lampy z czarnym, metalowym kloszem, które dają miękkie, ciepłe światło. Zamiast klasycznych kinkietów warto powiesić modele z oprawą kanałową rodem ze statków lub z nadmorskich domków. Możesz sięgnąć po nowe lampy, jednak warto poszukać ciekawych okazów w sklepach vintage lub na stronach internetowych z używanym wyposażeniem. Można tam znaleźć prawdziwe perełki z XX wieku, które uświetnią wnętrze.

styl loftowy W loftowych przestrzeniach dominują szarość, biel, czerń oraz ceglana czerwień. Fot.123RF.com

Jakie materiały wykończeniowe stosować w stylu loftowym?

W mieszkaniu loftowym nie może zabraknąć surowego betonu architektonicznego. Jego zimny kolor świetnie oddaje ducha fabryk, które często były budowane bardzo szybko z łatwo dostępnych materiałów. Obecnie beton można zastosować nie tylko na podłodze, ale także na ścianie. Ma wspaniałą strukturę, dzięki charakterystycznym wżerom, widocznym przetarciom oraz mikrootworom. Taki beton nie tylko świetnie wygląda, ale także jest łatwy do utrzymania w czystości.

We wnętrzu loftowym beton warto połączyć z czarnymi, metalowymi elementami. Mogą to być np. ramy okienne lub drzwiowe, klamki, ramki na zdjęcia, nóżki mebli, kwietniki, czy rury od gazu. Nie powinno być ich zbyt dużo, aby nie przytłaczały wnętrza. Jednocześnie te dodatki nie mogą być plastikowe — muszą być metalowe, ponieważ tylko ten materiał ma charakterystyczną strukturę. Co więcej, nie traci koloru mimo upływu lat.

Szarość i czerń doskonale pasuje do czerwonej cegły. To był główny materiał, z którego w połowie XX wieku budowano fabryki. Dlatego nie może go zabraknąć w loftowym wnętrzu. Cegła powinna być prawdziwa, aby oddać ducha dawnych magazynów i zakładów pracy. Najlepiej, jeśli będzie "nadgryziona" zębem czasu — taka dekoracja będzie wyglądać fantastycznie! Cegłami można pokryć ścianę, np. za kanapą lub wzdłuż korytarza. Ceglany akcent warto dodać także w łazienkach, dzięki temu całe mieszkanie będzie wyglądać bardzo spójnie.

Mieszkanie w stylu industrialnym a loftowe wnętrza — jakie różnice?

Podczas szukania inspiracji na wnętrze w stylu loftowym można się natknąć na industrialne aranżacje. Choć jest między nimi dużo podobieństw, nie są tym samym.

Industrialne przestrzenie charakteryzują się bardzo surowym charakterem. Nie ma tam miejsca na ciepłe, drewniane podłogi, przytulne tapicerowane meble czy kwiaty. Ściany są ciemne i pokryte intensywnymi kolorami. Wśród wyposażenia można znaleźć głównie dodatki z dawnych, industrialnych lat. Całość jest utrzymana w bardzo minimalistycznej kolorystyce. Nie ma zbyt dużo dekoracji, a nowoczesne urządzenia (w miarę możliwości) są zabudowane.

Z kolei loftowe przestrzenie są bardziej ciepłe. Z powodzeniem odnajdują się w nich tapicerowane meble w różnych szalonych kolorach, np. żółtym czy czerwonym. Ściany mogą być jasne, a na nich mogą zawisnąć barwne obrazy. W loftowym wnętrzu można też spotkać dodatki, które wprowadzają nieco "życia" w te przestrzenie, np. dużych roślin doniczkowych.

Urządzanie wnętrza w stylu loftowym wymaga nieco pracy i uważnego dobierania dekoracji. Jednak warto poświęcić na to nieco czasu, ponieważ efekt jest tego warty. 

Źródło: deccoria.pl      

Przeczytaj również: Nigdy nie jest za późno, aby uwolnić się od ograniczeń. Heidi Marler stworzyła zachwycające wnętrze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.