Spis treści:
- Czym charakteryzuje się loftowe wnętrze?
- Na czym polega styl vintage?
- Loft i vintage – ekstrawaganckie połączenie
- Salon w stylu loft i vintage – jak urządzić?
Czym charakteryzuje się loftowe wnętrze?
Styl loftowy jest inspirowany przemysłową architekturą. Nawiązuje do epoki industrialnej i ówczesnego, ściśle określonego sposobu budowania fabryk. Czym charakteryzuje się loftowe wnętrze? Przestrzeń urządzona w tej estetyce jest minimalistyczna i surowa, a jednocześnie dobrze oświetlona. Prym wiodą przestronne, otwarte pomieszczenia.
Osoby, które decydują się na styl loftowy w swoim mieszkaniu, ograniczają często liczbę ścianek działowych i nie ukrywają elementów konstrukcyjnych, takich jak rury czy tradycyjne kaloryfery, np. malując je na czarno specjalnymi farbami. Ściany w stylu loftowym może ozdabiać prosty beton lub cegła. Dominują odcienie bieli, szarości, czerni i brązów. Meble są wykonane przede wszystkim z metalu i drewna, a lampy – ciężkie i wieszane na belkach stropowych (jeśli jest taka możliwość). Całość ma tworzyć wrażenie surowości.
Niekiedy dodanie do wnętrza paru charakterystycznych dodatków wystarczy, by osiągnąć efekt balansu na granicy stylów. Fot. BarbaraMachalska/deccoria.pl
Jeśli chcesz urządzić w stylu loftowym salon, oczywiście nie wprowadzisz do niego wszystkich opisanych rozwiązań. W mniejszych pokojach odchodzi się nieco od tradycyjnych punktów i przemyca charakterystyczne elementy w meblach, dodatkach i odcieniach farb.
Przeczytaj również: Salon w stylu loft. Jak zaaranżować salon w stylu loftowym?
Na czym polega styl vintage?
Styl vintage to z kolei aranżacje w stylu klasycznym. Stawia się w nim na przedmioty z historią, a w czasie wyboru mebli czy dodatków perełek szuka się na pchlich targach. Aby mówić o wyposażeniu vintage, musi upłynąć co najmniej 20 lat od wyprodukowania danej rzeczy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby we wnętrzu postawić na styl vintage, do którego wyposażenie i dodatki będą pochodzić z obecnej oferty oryginalnych sklepów meblarskich. Coraz więcej z nich przygotowuje propozycje inspirowane oryginałami sprzed wielu lat. W ten sposób możesz zaoszczędzić czas na szukaniu mebli z drugiej ręki.
Dawna estetyka wymaga czasem odświeżenia, ale zachowując charakter mebli lub dodatków jednocześnie w naturalny sposób wprowadzamy do wnętrz styl vintage. Fot. margit/witekhagel/deccoria.pl
Na czym polega styl vintage w aranżacji wnętrz? Bazę powinny stanowić rzeczy nawiązujące do tradycji. Stara szafa, niski stolik z ubiegłego wieku, fotel z czasów PRL czy tapeta w starodawny wzór to tylko niektóre z inspiracji. Jeśli masz dostęp do starych sprzętów lub obrazów, koniecznie uwzględnij je w aranżacji w stylu vintage. Gramofon, płyty winylowe czy stary telefon będą przypominać o minionej epoce i nadadzą wnętrzu niezwykłego charakteru. Meble oraz dodatki vintage szczególnie dobrze prezentują się w jasnych wnętrzach, w których ściany są proste i gładkie. Kolorystyka jest stonowana, ale utrzymana w ciepłej tonacji. Przestrzeń można ożywić, uzupełniając ją o dodatki w intensywnych barwach.
Loft i vintage – ekstrawaganckie połączenie
Wiesz już, na czym polega styl vintage i loftowy. Co ciekawe, nie musisz wybierać między nimi. Ciekawy efekt aranżacji uzyskasz, łącząc oba style. Jest to możliwe, ponieważ takie klimaty świetnie do siebie pasują. Do staromodnych stołów, krzeseł oraz szaf doskonale pasują surowe lampy i metalowe stoliki. W obu stylach świetnie sprawdzą się materiały takie jak drewno czy metal. Nie musisz martwić się o kolorystykę – odcienie szarości, czerni, bieli i brązu świetnie wypadną w połączeniu z prostymi fakturami, takimi jak betonowe ściany.
Nowe meble w starym stylu, metalowe dodatki i rozwiązania stosowane przed laty - to wszystko tworzy ciekawe połączenie surowego loftu z tradycyjnym vintage. Fot. stangroom/deccoria.pl
Zarówno w stylu loft, jak i vintage charakteru aranżacji dodają drobne niedoskonałości. Niewykończona ściana, wystające rury czy subtelne przetarcia na meblach sprawiają, że całość wnętrza wypadnie bardzo stylowo i oryginalnie. Salon urządzony w połączeniu tych nurtów będzie wyglądał jak z innej epoki, jednak dzięki subtelnym dodatkom zachowa świeżość.
Salon w stylu loft i vintage – jak urządzić?
Jeśli chcesz urządzić salon w stylu loft i vintage zgodnie z tymi nurtami, uzupełnij wykończenie wnętrza o oryginalne meble. Najbardziej popularne są te wykonane z drewna i metalu. Dobrze sprawdzą się duże szafy czy komody ustawione na metalowych podstawkach w brązowym kolorze z widocznymi słojami.
W przypadku salonu w stylu loft i vintage nie musisz przejmować się tym, że wybrane elementy aranżacji nie są idealne. Rysy czy drobne pęknięcia stworzą niepowtarzalny klimat. Miłośnicy takiej estetyki często szukają mebli z czasów PRL i odnawiają je na własną rękę. Do swoich wnętrz dobierz masywne krzesła i kanapę. Dobrze sprawdzą się zarówno surowe wzory, jak i eleganckie podłokietniki czy ozdobne guziki. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.
Nie zapominaj, że w salonie w stylu loft i vintage kluczowe są dodatki. W tym zakresie świetnie sprawdzą się minimalistyczne metalowe lampy – zarówno stojące, jak i zwisające z sufitu na długich linach. Na ścianach umieść duże fotografie nawiązujące do tematyki industrialnej albo plakaty – amerykańskie lub polskie – najlepiej z połowy XX wieku. Całość uzupełnij oryginalnymi przedmiotami. Figurka automobilu czy duży, analogowy zegar na ścianie to tylko niektóre z możliwości.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Styl vintage we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?
Kuchnia w stylu vintage, czyli wnętrza jak u Julii Child
Urządzamy dom w stylu eklektycznym. Poczuj radość z łączenia, pożegnaj nieład