Spis treści:
- Moskitiera – z czego jest wykonana?
- Rodzaje moskitier
- Moskitiery – cena
- Jaki kolor moskitier wybrać?
- Wielkość oczek moskitiery
Moskitiera – z czego jest wykonana?
Moskitiera to specjalna zasłona z gęstej siatki, która zwykle jest zawieszana nad łóżkiem, ale można też ją umieścić w otworach okiennych czy drzwiach. Jej celem jest ochrona przed owadami – zwłaszcza komarami. Świadczy o tym nawet nazwa „moskitiera”, bowiem w języku hiszpańskim „mosquito” to „komar”. Tego typu zasłony były stosowane jeszcze w czasach starożytnych – spała pod nimi między innymi Kleopatra. Moskitiery zyskały jednak dużą popularność przede wszystkim od XVIII wieku.
Moskitiery dobrej jakości zazwyczaj są wykonane z solidnego aluminium, a także włókna szklanego z powłoką PCV. Drobne oczka sprawiają, że insekty nie przedostają się do wnętrza mieszkania czy domu. Warto dodać, że moskitiera chroni też przed słońcem.
Rodzaje moskitier
Jeśli chodzi o rodzaje moskitier, dzielimy je na te zakładane na łóżko, te montowane na oknach lub na drzwiach. Mogą mieć rozmaite formy i być wykonane z odmiennych materiałów. Różnią się też rodzajem instalacji i sposobem montażu.
Modele na okna dzielą się na ramkowe, a także rolowane, przy czym ta druga grupa może być pionowa lub pozioma. Modele drzwiowe dzielą się zaś na plisowane i przesuwne. Co warto o nich wiedzieć?
- Moskitiery ramkowe są dość tanie, bezinwazyjne i szybkie w montażu. W tego rodzaju produkcie siatka jest zwykle cienka i gładka.
- Moskitiery rolowane dzielą się na poziome i pionowe. Zwykle montuje się je na drzwiach tarasowych lub balkonowych. Moskitiery w tym przypadku mogą być zrolowane i rozwijane w razie potrzeby.
- Moskitiery otwierane i przesuwne pasują do drzwi balkonowych lub do dużych okien. Ich ramy montuje się na stałe do fasady budynku lub futryny drzwi.
- Moskitiery plisowane nie tylko dobrze chronią przed owadami, lecz również wyróżniają się estetyką. Zwijana siatka chowa się w kasecie przytwierdzonej do okna. Można ją w dowolnej chwili rozwinąć.
Moskitiery mają za zadanie chronić przed owadami. Fot.123RF.com
Moskitiery – cena
Ile kosztuje moskitiera? Ceny tych produktów zależą od rodzaju rozwiązania, na które się decydujemy, ale też od jakości użytych materiałów. Zdecydowanie najtańsze są moskitiery ramkowe, które pasują do okien o standardowych rozmiarach, jednak nie są szczególnie wytrzymałe. Czasem już po jednym sezonie nadają się do wymiany. Znacznie droższe są moskitiery przygotowane na wymiar – zarówno te plisowane, rolowane, jak i ramkowe. Siatki w tego rodzaju moskitierach są jednak wykonane z trwalszych tworzyw. Dzięki temu można je użytkować nawet kilka lat.
Przeczytaj również: Ile kosztuje malowanie ścian? Cennik usług malarskich 2023
Jaki kolor moskitier wybrać?
Moskitiery występują w wielu rodzajach – mogą się też różnić kolorami. Najczęściej wybierane są wersje czarne lub szare, choć znajdziemy też moskitiery białe i w kolorach niestandardowych. Jasna siatka preferowana jest przez osoby, które chcą uchronić się nie tylko przed owadami, ale też nieproszonymi spojrzeniami przechodniów. Biel ma jednak wielki minus – z czasem może żółknąć, zszarzeć lub po prostu szybciej się zabrudzi.
Czarne moskitiery są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, a przy tym – wbrew pozorom – cechują się większą przejrzystością. Najlepiej pasują do ciemnych okiennic, ale jednocześnie zatrzymujące się na nich owady są mniej widoczne, co jest wielkim plusem. Czarna siatka poprawia więc estetykę wnętrza. Z kolei szare moskitiery są jednocześnie neutralne i uniwersalne. Z jednej strony cechują się większą przejrzystością niż siatki białe, ale z drugiej lepiej chronią przed wzrokiem z zewnątrz niż siatki czarne.
Wielkość oczek moskitiery
Moskitiery mogą mieć oczka o różnej wielkości. Warto jednak wiedzieć, że najlepsze są te o oczkach w przedziale od 1 mm do 1,2 mm. Mniejsze mogłyby zbytnio zaciemnić pomieszczenie, a jednocześnie stanowić barierę nie tylko dla owadów, ale też dla swobodnego przepływu powietrza. Z kolei moskitiery o większych oczkach mogą nie stanowić dostatecznie trudnej przeszkody dla owadów. Niektóre z nich mogłyby więc wedrzeć się do wnętrza domu.
Przeczytaj również: Klimatyzacja do domu i mieszkania. Ile kosztuje klimatyzator, a ile montaż? Ile prądu zużywa klimatyzacja?