Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Co na ścianę za łóżkiem w sypialni? 7 modnych i praktycznych rozwiązań

Ściana za łóżkiem to centralny punkt sypialni. Wraz z łóżkiem znajdują się najczęściej na samym środku, co sprawia, że są głównymi bohaterami tego pomieszczenia. Aranżacja tej ściany jest więc istotna z estetycznego punktu widzenia, choć nie tylko. Zimna, pusta przestrzeń za łóżkiem jest po prostu niepraktyczna. Co położyć na ścianę za łóżkiem? Poznaj nasze inspiracje!

Co na ścianę za łóżkiem w sypialni? 7 modnych i praktycznych rozwiązań
Zimna, pusta przestrzeń za łóżkiem jest po prostu niepraktyczna. Co położyć na ścianę za łóżkiem? Fot.123RF.com

Spis treści:

Co na ścianę za łóżkiem w sypialni?

Pokrycie ściany za łóżkiem to kwestia nie tylko estetyczna, ale i praktyczna. Co zrobić, żeby ściana za łóżkiem się nie brudziła? Umieścić na niej zagłówek, panele czy tapetę! Co więcej, zastosowanie czegoś przyjemnego w dotyku umila wieczorne czytanie książki czy oglądanie telewizji. Izoluje również plecy od zimnej ściany. We wnętrzach minimalistycznych, w których raczej nie stosuje się dekoracji, ciekawy zagłówek albo tapeta z fakturą stanowią doskonały pomysł na przemycenie jakiegoś ozdobnego elementu, wzbogacającego pomieszczenie. Co najlepiej zastosować na ścianę za łóżkiem? Opcji jest mnóstwo, a efekt zależy od budżetu i przede wszystkim – twoich upodobań estetycznych.

Drewno i jego imitacje

Drewno to idealny surowiec do sypialni: jest naturalny, antyalergiczny i wprowadza do wnętrza przytulność. Łatwo się przy nim zrelaksować i odprężyć. Możesz zdecydować się na drewniane wezgłowie z półeczkami albo na wykończenie całej ściany drewnem. Wówczas masz do wyboru boazerię angielską, panele z ryflowaniem (delikatnym żłobieniem), panele drewnopodobne albo wykończenie ściany surowymi deskami. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu utrzymana jest sypialnia.

Deski sprawdzą się raczej w sypialni rustykalnej czy industrialnej, zaś ryflowanie w nowoczesnej albo skandynawskiej. Niezależnie od opcji, którą wybierzesz, będzie ona uniwersalna i ponadczasowa – drewno nie wychodzi bowiem z mody i od lat uważane jest za klasykę.

Ceny drewnianych wykończeń kształtują się rozmaicie: panele z ryflowaniem kosztują od kilkudziesięciu do nawet 300 złotych za sztukę, zaś naturalna deska to koszt rozpoczynający się od około 100 złotych za metr kwadratowy.

Sztukateria

Ozdobne listwy to eleganckie rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w mieszkaniach w kamienicy, ale też w klasycznych wnętrzach w domach jednorodzinnych, a nawet mieszkaniach w blokach. Sztukateria nadaje bowiem pomieszczeniom wyjątkowy klimat i wprowadza do nich więcej szyku i elegancji.

Sztukateriami można wyłożyć całą ścianę albo stworzyć z nich jedynie ozdobną ramę za łóżkiem. W małych sypialniach to świetne rozwiązanie, które będzie widoczne, ale jednocześnie nie przytłoczy wnętrza.

Sztukaterie mają rozmaite wzory – obecnie kładzie się je nawet we wnętrzach minimalistycznych, wybierając ich prostsze formy. Listwy i panele sztukateryjne można wykonać niższym albo wyższym kosztem – wszystko zależy od materiału.

Najtańsza jest sztukateria styropianowa i poliuretanowa, szeroko dostępna w sklepach budowlanych. Znacznie droższa jest sztukateria drewniana, najczęściej wykonywana na zamówienie.

Cegła i jej imitacje

Cegła na ścianie to rozwiązanie, które pojawiło się w aranżacjach wnętrz już jakiś czas temu. Początkowo najchętniej wprowadzano ją do industrialnych kuchni, jako element fabrycznego stylu. Choć ceglane ściany są bardzo wyraziste, na przestrzeni lat nie wyszły z mody. Wręcz przeciwnie – z kuchni przeszły do salonu i sypialni.

Wyłożenie ściany za łóżkiem cegłą to sposób, aby nadać sypialni bardzo mocnego, a jednocześnie przytulnego charakteru. Warto pamiętać, że cegła nie musi być czerwona – jeśli jej oryginalny kolor jest dla ciebie zbyt mocny albo nie pasuje do koncepcji twojej sypialni, na rynku znajdziesz także cegłę pomalowaną na biało.

Prawdziwa cegła to opcja, za którą trzeba zapłacić około 100 złotych za metr kwadratowy. Tańsze są tapety z jej imitacją, jednak nie mają one tego uroku, co prawdziwy surowiec!

Tapeta

Opcją na urozmaicenie ściany za łóżkiem jest dekoracyjna tapeta. To rozwiązanie budżetowe, gdyż ceny tapet zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za metr. Ogromną zaletą tej opcji aranżacyjnej jest duży wybór wzorów i kolorów. Na rynku dostępne są tapety z motywami roślinnymi, geometrycznymi, zwierzęcymi, a także abstrakcyjnymi. Miłośnicy minimalizmu mogą postawić na tapetę bez wzorów, jedynie z ciekawą strukturą. Dzięki tak szerokiej ofercie, takie pokrycie ściany można zastosować właściwie w każdym wnętrzu – zarówno boho, industrialnym, jaki i klasycznym czy w stylu urban jungle.

Dekoracyjny zagłówek

Tapicerowane miękką tkaniną wezgłowie to jedno z najbardziej komfortowych rozwiązań problemu „gołej” ściany. Jeśli lubisz wieczorem czytać albo oglądać w łóżku telewizję, jest to właściwie opcja najwygodniejsza! Co więcej, przyjemne w dotyku wezgłowie wprowadza do sypialni niezwykłą przytulność. Pikowania i efektowne przeszycia dodają temu wnętrzu eleganckiego charakteru i szczególnie sprawdzają się w sypialniach w stylu glamour, klasycznych i art deco.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Me & Bear (@4meandbear)

Na jaki koszt należy się przygotować, chcąc kupić ciekawy zagłówek? To zależy od jego wielkości i materiałów, z których jest wykonany. Najtańsze wezgłowia zaczynają się od 300-400 złotych.

Tapicerowane panele ścienne

Nie chcesz w swojej sypialni klasycznego wezgłowia? Alternatywą mogą być dekoracyjne panele tapicerowane. Stanowią one naturalne przedłużenie łóżka i – podobnie jak wezgłowie – są wygodnym podparciem dla pleców.

Są doskonałym rozwiązaniem do przestronnych sypialni – sprawiają, że wnętrze robi się kameralne, przytulne i zaciszne. Tkaninowe, przyjemne w dotyku panele ułatwiają relaks i powodują, że czas przed zaśnięciem jest niezwykle miły. Tapicerowane panele nie tylko zdobią, ale mają też inne zalety – między innymi doskonale tłumią dźwięki!

Ceny paneli są bardzo różne i zależą od ich materiału i kształtu – jedna sztuka to z reguły koszt kilkudziesięciu złotych.

Farba w kolorze

Rozwiązaniem budżetowym, ale mocno wpływającym na odbiór wnętrza, jest po prostu przemalowanie ściany za łóżkiem na kolor. Nada to sypialni charakteru, gdyż ściana ta jest umieszczona w centrum pokoju. Nie rozwiąże jednak problemu zimnej i brudzącej się od opierania ściany. Warto rozważyć to tanie rozwiązanie wtedy, gdy chcesz coś zmienić w sypialni, ale twój budżet nie pozwala na wprowadzenie droższych opcji.

Zastanawiasz się, czym pokryć ścianę za łóżkiem, aby było nie tylko designersko, ale i praktycznie? Do najciekawszych rozwiązań należą panele tapicerowane, które zapewniają przytulność oraz przyjemne wezgłowia. Do opcji budżetowych należą tapety – są niedrogie, a potrafią naprawdę spektakularnie zmienić wnętrze!

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Sypialnia w stylu loftowym – jak urządzić małą i dużą przestrzeń

Sprzedali wszystko, by zamieszkać w autobusie. Ile teraz kosztuje ich życie?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.