Urządzanie wnętrz

Ozdoby choinkowe, które przynoszą szczęście. Nie może ich zabraknąć na świątecznym drzewku

Ozdoby choinkowe to obowiązkowy element każdych Świąt Bożego Narodzenia. Czy to kupne, czy wykonane własnoręcznie cieszą oczy i nieodłącznie wiążą się ze świąteczną tradycją. Są z nimi również związane przechodzące z pokolenia na pokolenia wierzenia ludowe. Według nich niektóre ozdoby choinkowe przynoszą szczęście. Są też takie, których nie powinno się wieszać na choince, by nie kusić losu. Dziś możemy podchodzić do tego z dystansem, ale jeśli od tego ma zależeć nasza pomyślność - dlaczego nie spróbować?  

Ozdoby choinkowe, które przynoszą szczęście. Nie może ich zabraknąć na świątecznym drzewku
Ozdoby choinkowe to nie tylko estetyka i tradycja. Niektóre z nich przynoszą szczęście. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Jakie ozdoby choinkowe przynoszą szczęście? 

Ubieranie choinki jest dość młodą tradycją, która pojawiła się w Polsce dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo dotyczyła tylko bardziej zamożnych domów, by stopniowo przenosić się pod strzechy. Dziś bez choinki nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia. Wydaje nam się, żeby była z nami od zawsze.  

Początkowo ubierano świąteczne drzewka w płody ziemi i lasów. Wieszano na nich jabłka, orzechy, szyszki, żołędzie, suszoną jarzębinę i kłosy, a w bogatszych domach – pierniczki, cukierki i ciastka. Wierzono, że dary natury jako ozdoby choinkowe przynoszą domownikom szczęście. Jabłka sprowadzałyna do domu zdrowie i urodę, orzechy - mądrość i pieniądze, a słodycze - słodkie i beztroskie życie.  

Przeczytaj również: Stół na święta - modne i eleganckie dekoracje na Boże Narodzenie

Znaczenie mają również kolory ozdób choinkowych. Orzechy pomalowane na złoto wróżą jeszcze większy sukces finansowy. Ponadto złoto i żółć symbolizują zwycięstwo dobra nad złem. Czerwień jabłek i jarzębin miała odganiać demony i smutki, a przyciągać zdrowie dla całej rodziny. Kolor pomarańczowy to symbol dobrej zabawy.  

Sztuczne ozdoby choinkowe również mają przynieść domownikom szczęście. Sople, zwłaszcza czerwone, trzymają wrogów z daleka od domu. Anioły są strażnikami choinki i opiekunami domu. Czubek lub gwiazda wieńcząca choinkę to symbol Gwiazdy Betlejemskiej. Mają pomóc członkom rodziny w powrocie do domu.  

Ozdoby w kształcie serduszek przynoszą szczęście w sprawach sercowych. Zjedzony piernik w kształcie serca zerwany z choinki zapewniał szybkie zamążpójście. Oplatające drzewko łańcuchy odzwierciedlają więzi rodzinne, a światełka odganiają od domu złe moce. Dzwonki natomiast zwiastują dobre wiadomości dla domowników przez cały rok.  

ozdoby na choince Te ozdoby choinkowe sprowadzą na dom szczęście, zdrowie i dobrobyt. Fot.123RF.com

Czego nie wieszać na choince? 

W tradycji mało jest rzeczy, których nie wieszano na choince. Umieszczano na niej nawet wizerunek diabła, ale zawsze wisiał on z tyłu drzewka. Utarło się jednak, aby nie wieszać na choince produktów uszkodzonych, robaczywych czy zgniłych. Robaczywe jabłko czy pusty orzech mógł sprowadzić na domowników pecha. Na choince wieszało się najbardziej dorodne, najlepiej wyglądające produkty.  

Kiedyś tradycją było umieszczanie na świątecznym drzewku świeczek. Podpalone, miały symbolizować narodzenie Jezusa o odpędzać złe moce. Często jednak bywały przyczyną pożaru. Dziś nie zaleca się wieszania świeczek na choince, zastąpiły je lampki i światełka. 

świeczki na choince Lepiej nie umieszczać na choince świeczek, możesz je zastąpić lamkami LED. Fot.123RF.com

Ozdoby choinkowe to osobny temat dla właścicieli kotów. Dla tych zwierząt choinka to kuszący plac zabaw. Zadbajmy o to, aby był bezpieczny. Z dużym prawdopodobieństwem twój kot będzie polował na bombki. Dlatego lepiej nie wieszać na choince ozdób szklanych, a postawić na plastikowe lub drewniane. Pilnuj też, żeby kot nie podgryzał choinki i nie pił wody, w której ona stoi. Żywica jest dla zwierząt toksyczna. Kolejną ozdobą, której na choince nie powinni wieszać właściciele kotów, jest włosie anielskie. Połknięcie cienkiego paska przez zwierzę może skończyć się wizytą u weterynarza. Z punktu widzenia kociego zdrowia dużo lepszym, choć niedoskonałym rozwiązaniem będą papierowe łańcuchy.  

Źródła: deccoria.pl, “Tradycje Bożego Narodzenia w Polsce”, Beata Gołembiewska 

Przeczytaj również:

Najpiękniejsze drzewko na Boże Narodzenie. Uprawa i wymagania jodły kaukaskiej

Jak podlewać gwiazdę betlejemską, żeby szybko nie zmarniała. Jakość wody to klucz do sukcesu

Świąteczny wianek na drzwi za grosze. Nie musisz wydawać bajońskich sum na ozdobę

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.