Urządzanie wnętrz

Tych pięć błędów z góry unikaj, gdy planujesz nową szafę

Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne szafy na wymiar do zabudowy. Takie meble mogą być przykładowo umieszczane w przedpokoju lub sypialni. Podczas ich projektowania można popełnić wiele błędów. Jaki powinien być odpowiedni projekt szafy do zabudowy? Czy szafy przesuwne, czy też z lustrem są proste w wykonaniu?

Tych pięć błędów z góry unikaj, gdy planujesz nową szafę
Szafa wnękowa pozwala na zaoszczędzenie miejsca w niedużym mieszkaniu. Fot. 123RF/PICSEL

1. Nieodpowiednie wykorzystanie wolnej przestrzeni

Najważniejszym punktem, jeśli chodzi o projektowanie szaf na wymiar, jest właściwe wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wiele firm produkujących meble na zamówienie oferuje wykonanie jej przy skosach czy we wnękach. Czasem dodatkowe usługi mogą zwiększać ceny. Jednak również samemu można bez problemu wykonać taką szafę, jeśli odpowiednio wykonana się pomiary.

Przeznaczenie wolnej wnęki na szafę w przedpokoju pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości lokalowych, a co za tym idzie zwiększenie wolnego miejsca do przechowywania.  Wgłębienie powinno być na tyle głębokie, by w szafie móc swobodnie przechowywać w niej ubrania czy sprzęt domowy.

Wnęka pod mebel na zamówienie nie musi być jednak bardzo obszerna. Niekiedy także i mała szczelina może posłużyć do stworzenia schowka na przechowywanie mopa czy innych artykułów gospodarstwa domowego. Nowoczesną szafę do przedpokoju można tak sprytnie schować we wnęce, że ciężko czasem ją dostrzec, ponieważ jej fronty kolorystycznie zlewają się ze ścianami. Dodając na drzwiczki zewnętrzne lustro, dodatkowo optycznie zwiększy się przestrzeń.

2. Niewłaściwe pomiary szafy na wymiar

Aby szafy wnękowe spełniały swoje funkcje w 100%, należy wykonać odpowiedni projekt, z uwzględnieniem zapotrzebowania na miejsce do przechowywania. Niezależnie do tego, czy będzie przesuwna, z lustrem czy jako tradycyjnie otwierający się mebel, warto zachować minimalne, praktyczne wymiary.

Głębokość szafy nie powinna być mniejsza niż 60 cm, a szerokość dostosowana do potrzeb oraz możliwości przestrzennych. Szafy do zabudowy zwykle dzielą się na segmenty oraz półki. W jednej części znajdzie się miejsce na wieszaki, a w drugiej na szuflady oraz regały. Dlatego też całkowita szerokość uwzględniona w projekcie szafy może mieć dowolną wartość. Długość pojedynczej półki nie powinna być zbyt duża, ponieważ zwiększa się wtedy podatność na jej odkształcenia.

Wszystko zależy od rozmiaru wnęki. Prawidłowe jej zagospodarowanie daje nam możliwość wpasowania tam szafy o właściwych wymiarach. 

szafa wnękowa Szafa wnękowa na wymiar. Fot. 123RF/PICSEL

3. Niewspółgrający styl z resztą wystroju wnętrza

Szafa przesuwna wygląda dosyć nowocześnie. Jeśli dodamy do tego względnie niewielkie ceny za projekt, to okażę się, że jest to mebel dosyć często montowany w domach czy mieszkaniach. Z tego względu warto zwrócić uwagę na aranżację wnętrza oraz na dopasowanie szafy do reszty wystroju pomieszczenia.

W przypadku pokoi, sypialni czy przedpokoi, które są w stylu starodawnym i klasycznym, szafa przesuwna może być elementem kontrastowym. Co nie oznacza, że będzie to dobre rozwiązanie. Projektowanie na wymiar podczas meblowania nowego domu nie stanowi problemu, ponieważ można dopasować ze sobą wszystkie meble. Jeśli jednak szafa wnękowa jest nowością w dawno umeblowanym domu, warto dopasować jej styl oraz kolorystykę do reszty wystroju. Jeśli potrzebujesz szaf na wymiar, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert najlepszych wykonawców.

4. Nieprawidłowe wymiary wewnętrzne szaf na zamówienie

Wymiary poszczególnych półek czy szuflad powinny być na tyle odpowiednie, aby bez przeszkód móc w nich przechowywać ubrania. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ nie zawsze więcej znaczy lepiej. Czasem też zawieszone drążki oraz odległość między nimi zależy od rodzaju noszonych ubrań. Jeśli ubrania są krótkie, to zwykle nie zajmują więcej niż 100 – 110 cm wysokości. W przypadku spodni ta wysokość może być nawet do 140 cm. Natomiast posiadając długie suknie lub płaszcze, trzeba liczyć się, że zajmują co najmniej 150 cm na wysokość.

Również odległość drążka od górnej półki powinna wynosić co najmniej 6 cm, aby zawieszanie wieszaków nie było utrudnione. Jeśli już mowa o wieszakach, to ich standardowa szerokość wynosi 42 – 46 cm. Potwierdza to wcześniej wspomniane zalecenia, aby głębokość szafy była co najmniej 60 cm. Do szerokości wieszaka należy jeszcze doliczyć ubranie, które w przypadku grubych płaszczy może dokładać nawet kilkanaście centymetrów.

Jeśli chodzi o wysokość standardowych półek na wysokości wzroku, to nie powinny one przekraczać 30 – 35 cm. W przypadku górnych półek może to być 40- - 50 cm. Natomiast szuflady nie muszą być wyższe niż 20 cm. Odpowiednie wielkości półek czy szuflad zapewnią właściwe przechowywanie ubrać. Dzięki temu nie będą się przesuwać czy mieszać.

5. Nieprzemyślana organizacja miejsca w szafie

Kolejny częsty błąd to niewłaściwa organizacja wnętrza szafy. Projektowanie szaf na wymiar to nie tylko wymiary wewnętrzne czy zewnętrzne. To także dobrze rozplanowana przestrzeń, która może zapewnić względny porządek w szafie. Istotny jest układ elementów, półek czy szuflad. Ilość miejsca do przechowywania powinna być dostosowana do domowników.

Zbyt wąskie półki mogą nie pomieścić ubrań takich jak spodnie, bluzy czy swetry. Z drugiej jednak strony za szerokie półki mogą doprowadzić do mieszania się ubrań podczas wkładania czy wyjmowania. Zbyt głębokie półki są niepraktyczne, ponieważ często pozostaje niewykorzystana przestrzeń za ubraniami.

Jeśli chodzi o miejsce do wieszania, to powinno być ono podzielone na dwie strefy. Pierwsza na ubrania krótkie, a druga na ubrania długie. W przeciwnym razie może zapanować chaos i bałagan. Podobnie jest, kiedy zostanie przeznaczone za mało miejsca na ubrania wiszące. Zarówno wieszaki, jak i ubrania mają swoją grubość. Jeśli będzie zbyt mało miejsca, to ubrania będą powieszone zbyt ciasno i mogą się zniszczyć.

Myśląc o montowaniu szuflad, warto zaprojektować kilka węższych. Bielizna czy skarpetki nie potrzebują zbyt dużo miejsca, a wręcz przeciwnie. Dlatego najlepiej jest zaprojektować osobne szuflady na bieliznę, skarpetki czy rajstopy. Prawdopodobnie będzie to miało wpływ na cenę, ale pozwolić zachować porządek w szafie.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.