Spośród wszystkich domów w małopolskich Spytkowicach (niedaleko Rabki-Zdrój) jeden wyróżnia się na pewno. To „nowoczesna stodoła” należąca do państwa Rusnaków. „Twierdza”, „magazyn”, „arka Noego”, „hala” – naigrywali się sąsiedzi i znajomi, gdy małżeństwo budowało nietypowy budynek, będący spełnieniem marzeń Kamili.
Czym właściwie są nowoczesne stodoły?
Czym wyróżniają się nowoczesne stodoły? Projektuje się je z myślą o prostocie, charakterystycznej dla zabudowań gospodarczych. Bryłą i konstrukcją dachu przypominają właśnie obiekty, w których trzyma się słomę, zboża i inne urządzenia gospodarcze. Są to zazwyczaj wydłużone domy parterowe, z dachem dwuspadowym, bez balkonów, wykuszy, tarasów. Dobrze sprawdzają się na niewielkich działkach — umieszczone blisko granic pozostawiają sporo miejsca na urządzenie ogrodu. Co istotne, ograniczenie i uproszczenie architektonicznej formy wiąże się z niższymi kosztami utrzymania — brak balkonów to brak mostków termicznych, a nieduża powierzchnia ścian ogranicza straty ciepła, nietrudno przekształcić je zatem w budynki energooszczędne. Kolejną zaletą jest ułatwione usuwanie śniegu czy odprowadzanie deszczu ze spadzistego dachu.
W programie „Odpicowane mieszkanie” emitowanym w ramach pasma „Dzień Dobry TVN” Rusnakowie postanowili pokazać wnętrza swojego niecodziennego domu.
Salon
55,7-metrowy salon z jadalnią urządzono bardzo eklektycznie. Każda ściana jest wykończona inaczej – jedną zastępują potężne przeszklenia, druga pomalowana jest na biało, trzecia pokryta jest tapetą we wzorzysty wzór, a inna to odsłonięte belki konstrukcyjne.
Wystrój tworzą elementy w kolorach różowym, musztardowym, niebieskim i białym. Inspiracją dla takiej palety barw, był obraz, który małżeństwo otrzymało w prezencie. Pudrowy i cukierkowy efekt takiego połączenia przełamują naturalne drewno i czarne akcesoria.
Łazienka
Niewielka łazienka ma 7,3 mkw. Tutaj również połączono kilka wykończeń na ścianach i paletę kolorów, w której dominuje pudrowy róż. Nieoczywistą tapetę we florystyczny wzór zestawiono z białymi i różowymi płytkami typu metro. Całości dopełniają czarne akcenty, takie jak konstrukcja, na której opiera się umywalka, rama lustra, zestaw prysznicowy. To barwy, które pojawiają się również w salonie. Myśląc o aranżacji poszczególnych wnętrz, Kamila miała na względzie aranżacje całego domu.
Z doborem tapety do tego pomieszczenia łączy się ciekawa anegdota – jest ona inspirowana japońską animowaną kreskówką – Dragon Ball.
Sypialnia
Sypialnia w przeciwieństwie do pozostałych, bardziej industrialnych wnętrz, urządzona jest w stylu glamour. Przeważają dodatki o miękkim wykończeniu – jak np. welurowy zagłówek, czy poduszki i narzuta na łóżko. W ciekawy sposób w całej aranżacji ukryto drzwi, na które nałożono taką samą tapetę jak na ściany.
Również kolorystyka jest bardziej stonowana - zrezygnowano z żółtych i złotych dodatków, na rzecz szarości i srebra. Centralnym miejscem tego pomieszczenia jest ogromne łóżko kontynentalne. W sypialni znalazło się również miejsce dla toaletki.
Deccoria.pl