Spis treści:
Minimalizm w łazience – ta moda nie przemija
Spośród wszystkich stylów w architekturze wnętrz minimalizm wydaje się najspokojniejszy, dlatego jego wykorzystywanie w aranżacjach łazienek nikogo właściwie nie dziwi. To jednak coś więcej niż ściśle kontrolowana, zrównoważona estetyka. W sztuce wiele mówi się o relacji twórcy z dziełem, w sztuce designu i aranżacji wnętrz z kolei o relacji dzieła, w tym przypadku wnętrza z użytkownikiem. I to ona gra główną rolę w projektowaniu minimalistycznych przestrzeni.
Minimalizm nie wzbogaca, a upraszcza, co powoduje, że jest łatwiejszy w obcowaniu. Zachowuje spójność pomiędzy formą, strukturami, a znaczeniem elementów w przestrzeni. Dzięki niemu w łazience czujemy spokój, dostrzegamy w każdym detalu przemyślany brak przesytu, który zakłócałby pozostałe wrażenia estetyczne, a także mamy do dyspozycji uwidocznioną funkcjonalność – wszystko zamknięte w pięknym i prostym opakowaniu.
Wykorzystanie ozdobnych płytek na podłodze i ścianie zapewnia przyjemnie wrażenia wizualne, a jednocześnie jest dekoracyjnym akcentem, czystym i ponadczasowym. Fot. Tomasz Grześ/Nasz Nowy Dom
W kontekście tak osobistego wnętrza minimalizm w łazience to moda, która nie przemija. Jego charakterystyczną cechą są zgrane proporcje, spójność geometryczna i konsekwencja w dobieraniu form, struktur i kolorów we wnętrzu. Projektanci, dla których minimalizm pozostaje wartościowym punktem odniesienia w tworzeniu nowych aranżacji, podkreślają, co jest w nim tak wyjątkowego, że wraca jak bumerang – prostota – fundament dla spójnej estetyki bez efekciarstwa.
Nie jest oszczędna, ale rzetelna. To ona pozwala w łazienkach, szczególnie tych małych, wygospodarować miejsce na wszelkie niezbędne elementy i akcesoria, dostosować przestrzeń do potrzeb użytkownika, a przy tym sprostać jego wyobrażeniu o pełnym klasy wnętrzu.
Przeczytaj również: Jak samemu zaprojektować łazienkę? Jak powinna wyglądać nowoczesna łazienka?
Co jest modne w łazienkach?
Minimalizm nie przemija, a stale się umacnia i nadal króluje w modnych łazienkach. Wprowadza do nich równowagę, prostotę, wrażenie czystości i szacunek dla przestrzeni, nawet jeśli nie ma jej zbyt wiele. Umiejętnie ubrany w rozwiązania techniczne, ale też w struktury płytek, kolory frontów czy sposób ekspozycji armatury łazienkowej, pozwala architektom wyciągnąć z wnętrza to, co najlepsze, niekiedy z zaskakującym na tak małych metrażach rezultatem.
Realizacje nowoczesnych łazienek różnej wielkości, wykonane przez architektów programu Nasz Nowy Dom pokazują, że projektowanie to sztuka wyboru i najważniejsze są rozwiązania, które nie będą ograniczać użytkowników. Szczególnie w starych łazienkach liczą się dwie rzeczy: ustawność wnętrza i możliwości korekty instalacji. Okazuje się bowiem, że czasami proste działanie, jak przeniesienie otworu drzwiowego czasem tylko o kilkanaście centymetrów, zupełnie zmienia łazienkę i daje nowe możliwości aranżacyjne. Podobnie z instalacjami, jeśli istnieje szansa na dokonanie korekty przy niskim nakładzie pracy, warto ją wykonać, zanim przejdziemy do dalszych prac.
Równowaga pomiędzy tym, co funkcjonalne i trendy we współczesnych wnętrzach jest kluczowa. Co jest modne w łazienkach i wpisuje się w ideę czystej estetyki nieprzemijającego minimalizmu?
-
Optyczne powiększenie przestrzeni
Tu z pomocą przychodzą kabiny prysznicowe walk-in ze stałą szybą i pełnym przeszkleniem. Duże kabiny (nawet na całą szerokość wąskiej łazienki) nie zabierają miejsca, a wizualnie je oddają. To idealna alternatywa dla wanny, która zmniejsza funkcjonalność małego pomieszczenia.
Wykorzystanie dużych przeszkleń, w tym przypadku szyby kabiny prysznicowej sprawia, że mała łazienka wydaje się większa, a miejsce wykorzystane w sposób wysoce funkcjonalny. Fot. Tomasz Grześ/Nasz Nowy Dom
-
Nowoczesne elementy wykończenia ścian zachowujące ciągłość wzorów
Wykorzystanie jednego wzoru płytek na podłodze i ścianach (do pewnej wysokości), okalając wnętrze, lub w jednej, prostej linii od podłoża aż po sufit jako akcent zarysowujący pewną, wybraną strefę – te rozwiązania są modne i eleganckie.
Płytki wykorzystane wokół wanny przeniesiono również płynnie na ściany, tworząc spójną aranżację w wizualnej równowadze. Fot. Nasz Nowy Dom
- Geometria przyjemna dla oka
Proste, wygładzone kształty użyte w głównych elementach wykończenia, a także meblach, częściach oświetlenia czy armaturze są nie tylko modne, lecz także eleganckie. Projekty, w których współgrają ciężkie i lekkie bryły oraz dominuje spójność kształtów w dodatkach, cieszą się dużym uznaniem. Przebywanie w tak zaaranżowanych pomieszczeniach jest naprawdę przyjemne, dlatego nie ma strachu, że moda na wygładzoną geometrię szybko przeminie.
Zaokrąglenia widoczne na meblach, umywalce, armaturze prysznicowej oraz dodatkach działają kojąco. Fot. Piotr Gamdzyk/Nasz Nowy Dom
- Nieoczywiste łączenia kolorów i faktur
Gdy wnętrze łazienki potrzebuje odświeżenia, warto zaryzykować nieoczywiste połączenia struktur materiałów oraz kolorystyki. Przełamanie ciągłości przy użyciu neoboazerii, eleganckich tapet wysokiej jakości czy innowacyjnych okładzin ściennych pozwala odmienić wnętrze w łatwy i szybki sposób.
Błękit i jasny gres ze złoceniami, imitujący marmur, to połączenie, które jednocześnie działa odświeżająco, zapewnia wrażenie czystości i łączy trendy w nieoczywisty, ale niezwykle trafny sposób. Fot. Kala Kiełbasińska/Nasz Nowy Dom
Użycie wielkoformatowego gresu imitującego marmury, pozornie kontrastującego z kolorami powierzchni np. pastelowym błękitem na ścianach i meblach działa odświeżająco. To trend czerpiący inspiracje z różnych stylów, ale wciąż utrzymany w minimalistycznym ujęciu, który w takiej formie bez wątpienia utrzyma się dłużej.
Ciemne kolory i mozaika plus złoto albo naturalistyczna tapeta, jako ożywienie klasycznego połączenia czerni i bieli – w łazienkach to się sprawdza. Fot. Tomasz Grześ/Nasz Nowy Dom
- Maksymalnie uproszczone formy – chowamy to, co tylko się da od elementów instalacji po uchwyty w meblach
Na zewnątrz zostawiamy wyłącznie te elementy, które muszą być pod ręką. Liczy się funkcjonalność, ale przede wszystkim zachowanie czystości i to nie tylko wizualnej. Montaż podtynkowy wielu urządzeń i akcesoriów, m.in. elementów bidetów, toalet, stelaży do umywalek, części instalacji, rur, wężyków oraz wykorzystanie przycisków bezdotykowych, ułatwia utrzymanie porządku.
Szafki bez uchwytów albo półki bez... półek, czyli estetycznie wykończone wnęki to rozwiązania, które pozostaną z nami na dłużej. Fot. Piotr Gamdzyk/Nasz Nowy Dom
- Biophilic design w małych wnętrzach
Głębokie inspiracje naturą w aranżacji współczesnych łazienek są wyrazem powrotu pewnych cech nurtu eklektycznego. Jednak teraz nie trzymają go w ryzach określone zasady, liczy się swobodne czerpanie inspiracji z różnych stylów oraz źródeł, również tych bardzo bliskich naturze.
Wykorzystanie drewna, eleganckiej tapety z roślinnym wzorem, płytek, które rozjaśniają wnętrze i dodają mu naturalnego charakteru, a do tego złoto sprytnie wplecione w aranżację to nowoczesna odsłona biophilic design, w której niczego nie ma za dużo. Fot. Nasz Nowy Dom
Wprowadzanie elementów biophilic design jest nie tylko w dobrym guście, lecz także ratuje wnętrza, w których brakuje okien. Wykorzystanie roślin, fototapet o ciekawej teksturze oraz materiałów naturalnych, drewna i kamienia, to sposób na oczyszczenie wnętrza i przełamanie jego monotonii poprzez wprowadzenie natury na dotyk tam, gdzie w innej formie nie byłoby to możliwe.
Seria szybkich pytań do architekta Macieja Pertkiewicza
Co zatem warto wprowadzać we wnętrzach i co, spośród obowiązujących trendów, pozostanie z nami na dłużej? Odpowiadając na serię szybkich pytań, architekt Maciej Pertkiewicz wskazał określone rozwiązania.
Współczesny minimalizm w łazienkach odświeża to, co dawniej królowało we wnętrzach i uczy, jak łączyć klasykę z innowacjami, zachowując dobry smak. Znaleźliśmy się znów w nurcie eklektycznym, ale obowiązują w nim zupełnie nowe zasady. Możemy sięgać po najnowocześniejsze rozwiązania, materiały, które doskonale imitują inne surowce, zachowują wieloletnią trwałość, a w efekcie niemalże nie wymagają poprawek.
To wszystko jest dostępne od ręki, dzięki czemu da się projektować łazienki zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Obecne rozwiązania i spojrzenie na minimalizm w łazience w kategorii upraszczania wnętrza, oczyszczania z nadmiaru, ale bez rezygnacji z zaspokajania własnych potrzeb to nowa, trafna definicja luksusu, na który powinniśmy sobie pozwolić. Strażnikami dobrego smaku są zaś projektanci. Ich zadaniem jest umiejętne łączenie tego, co wyznacza trendy, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie wszystko do siebie pasuje. Dobry styl, który nie przeminie zbyt szybko, trzeba sobie wypracować, wówczas każda kolejna zmiana będzie już tylko zdrowym przełamaniem.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak ukryć bojler w małej łazience? Goście nawet się nie zorientują, że tam jest
5 największych błędów podczas urządzania wnętrz. Nie popełniaj ich, jak inni
Modne wnętrza 2024. Poznaj 8 trendów, które będą królowały w sezonie