Urządzanie wnętrz

Jak ukryć bojler w małej łazience? Goście nawet się nie zorientują, że tam jest

Bojler z pewnością nie należy do najbardziej designerskich elementów wyposażenia łazienki. Zwykle jest dość spory, masywny, a przez to widoczny. Szczególnie w małej łazience rzuca się w oczy, przytłaczając całe wnętrze. Jak go schować, by nie był na pierwszym planie? Poznaj kilka ciekawych rozwiązań.

Jak ukryć bojler w małej łazience? Goście nawet się nie zorientują, że tam jest
Bojler można całkowicie zakryć. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Czy bojler w łazience może być zabudowany?

Elektryczny ogrzewacz wody to mało atrakcyjny wizualnie sprzęt. W domach jednorodzinnych można ukryć go w kotłowni, natomiast w blokach najczęściej montuje się go w łazience. Z pewnością nie dodaje on jej uroku, szczególnie jeśli jest niewielka. Dobra wiadomość jest jednak taka, że bojler można całkowicie zakryć. I nie ma tu znaczenia czy będzie to szafka, zasłonka czy parawan. Nowoczesne bojlery są bezpieczne i nie ma potrzeby, aby znajdowały się na widoku. Jedynym ograniczeniem przy montażu bojlera jest zainstalowanie go niedaleko gniazda elektrycznego.

Czy łazienka to jedyne miejsce, w którym można instalować bojler? Oczywiście nie. Jeśli twoja łazienka jest mała, ale za to kuchnia ma większy metraż – pomyśl o zamontowaniu bojlera właśnie tam. Można go zainstalować na przykład pod zlewem, gdzie będzie całkowicie niewidoczny, a przy tym nie zajmie dodatkowego miejsca na ścianie.

Jeśli potrzeby twojego gospodarstwa domowego nie są duże, jeden wspólny bojler na kuchnię i łazienkę powinien w zupełności wystarczyć. Jak to sprawdzić? Przyjmuje się, że 4-osobowa rodzina potrzebuje do łazienki bojlera o pojemności około 120 litrów. Jeśli miałby być połączony z kuchennym, musi mieć nieco większą pojemność, żeby grzać wodę, na przykład do zmywania.

Przeczytaj również: Zrób domowy wybielacz do obrusów. Będą śnieżnobiałe

Jak ukryć bojler w małej łazience – oryginalne sposoby 

Bojler rzuca się w oczy nie tylko ze względu na spore rozmiary, ale i mało ciekawy design. Większość modeli jest niedopasowana do nowoczesnych łazienek, co całkowicie psuje wystrój wnętrza.

Wpasuj bojler w małą przestrzeń. Fot. 123RF.com

  • Wykorzystaj uskoki i wnęki

Naturalnym sposobem na ukrycie bojlera są wszelkiego rodzaju wgłębienia w ścianach, takie jak uskoki czy wnęki. Zwykle i tak są mało praktyczne, ponieważ nie mieści się w nich toaleta ani żaden większy mebel. W ten sposób całkowicie nie zasłonisz bojlera, ale sprawisz, że nie będzie widoczny na pierwszy rzut oka. Jeśli zaplanujesz instalację bojlera już na etapie remontu, taką wnękę możesz wymurować albo postawić z karton-gipsu.

  • Obuduj go szafką

Najlepszym sposobem na całkowite ukrycie bojlera jest obudowanie go szafką. Wówczas nikt nawet się nie zorientuje, że w twojej łazience znajduje się niepasujący do niczego wielki ogrzewacz wody. Możesz schować go w gotowych szafkach łazienkowych albo zamówić idealny mebel na wymiar. Jeśli będzie miał fronty w kolorze mebli łazienkowych, nikt nie domyśli się, co się kryje za jego drzwiami.

  • Umieść go w strefie kąpielowej

Bojlery bardzo często instaluje się niedaleko prysznica albo wanny. To również stwarza możliwość sprytnego ukrycia tego urządzenia. Wystarczy zakryć go zasłoną prysznicową, która i tak jest przecież potrzebna w łazience. Twoi goście zwykle nie zaglądają pewnie pod prysznic, więc nawet go nie zauważą. Minusem tego rozwiązania jest twój dyskomfort. Jeśli lubisz piękne, dopracowane przestrzenie, kąpiel z bojlerem nad głową z pewnością nie będzie ci sprawiać przyjemności.

  • Zamaskuj go maskownicą

Zamiast obudowywać bojler szafką, możesz zakryć go specjalnie do tego przeznaczoną maskownicą. W sklepach są modele dedykowane bojlerom, ale to nie jedyne wyjście. Jeśli chcesz, żeby łazienka wyglądała ciekawiej, skorzystaj z niebanalnych rozwiązań. Do ukrycia podgrzewacza wykorzystaj na przykład ażurowy panel, którego pierwotnym przeznaczeniem jest zakrywanie grzejników.

  • Odwróć uwagę oświetleniem

Jeśli chcesz jedynie odwrócić uwagę od bojlera, nie bawiąc się w zabudowywanie go szafkami, w tej roli dobrze sprawdzi się oświetlenie. Zaplanuj je w taki sposób, aby żaden strumień światła nie padał na bojler. Wówczas cała łazienka będzie wydawała się jasna, natomiast ogrzewacz „zniknie” w ciemniejszym kącie.

Nie masz możliwości ukryć bojlera? Wyeksponuj go

Choć w większości łazienek, można zamaskować bojler, zdarza się, że z jakiegoś powodu nie ma takiej możliwości. Czy oznacza to, że jesteś skazany na wielkie, białe, emaliowane urządzenie? Niekoniecznie.

  • Pokaż go jako element wystroju wnętrza

Nie masz pomysłu jak schować bojler? W takim razie – niech pełni rolę dekoracyjną. Tak, urządź łazienkę w stylu industrialnym, czyli inspirowanym pofabrycznymi przestrzeniami. Rury, kable i inne sprzęty to naturalne elementy takich wnętrz. Bojler, ze swoimi rurami i licznikiem temperatury, może naprawdę nieźle wkomponować się w taką aranżację.

  • Wybierz model w kolorze

Choć design bojlerów wciąż jest daleki od marzeń, są na rynku modele, które wyglądają nieco lepiej niż klasyczne, emaliowane pudła. Najbardziej eleganckie są bojlery w kolorze czarnym – jeśli umieścisz taki na czarnych płytkach albo czarnej tapecie, będzie wyglądał jak specjalnie tam wkomponowany. W nowoczesnych łazienkach bardzo dobrze będzie wyglądał też elektryczny bojler ze stali szczotkowanej. Ten kolor wprowadza do łazienki modernistyczny klimat i wygląda naprawdę dobrze. Można skomponować go z przyciskiem do spłukiwania z takiego samego materiału i bateriami.

Niektóre firmy robią również (często na zamówienie indywidualne) bojlery w kolorach takich jak czerwony, pomarańczowy czy niebieski. To droższe rozwiązanie niż klasyczny biały podgrzewacz, ale jeśli zależy ci na estetyce i designie, warto w nie zainwestować.

Martwisz się, że zaprojektowaną przez ciebie łazienkę przyćmi wielki elektryczny podgrzewacz wody? Są na to rozwiązania. Zacznij od próby zamaskowania go – szafką, zasłoną prysznicową albo maskownicą. Jeśli żaden z tych sposobów nie jest możliwy – wybierz nowoczesny, designerski model bojlera. Na rynku jest w czym wybierać.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Czyściutka i pachnąca podłoga w kuchni i łazience. Cztery patenty na mycie płytek

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.