Fot.Poszukiwania idealnego dywanu warto zacząć od lektury naszego poradnika
Jaki kolor i rozmiar dywanu wybrać?
W tym przypadku sprawa wydaje się oczywista, jednak trzeba pamiętać o jednej bardzo prostej zasadzie dotyczącej doboru barw. Ciemny dywan, w przeciwieństwie do jasnego, optycznie pomniejszy Twoją przestrzeń, dlatego nie będzie korzystnie wyglądał w pomieszczeniach o małym metrażu. Natomiast świetnie sprawdzi się w obszernych salonach, na przykład do wydzielenia strefy jadalnej lub wypoczynkowej. Zanim wybierzemy kolor dywanu, zastanówmy się, czy ma on stanowić centralny punkt, czy być jedynie gustownym, ale dyskretnym dopełnieniem aranżacji.
Fot.Jasny dywan może grać pierwszoplanową rolę, jeśli położymy go na ciemnej podłodze
Jeśli chodzi o wielkość, dobierzmy taki model, który nie będzie przytłaczać pokoju swoimi gabarytami, ale jednocześnie nie zginie pośród innych tekstyliów. Warto wiedzieć, że obecnie popularne jest zdobienie wnętrza kilkoma dywanami, różniącymi się między sobą kolorem, rozmiarem, tworzywem, a nawet stylistyką. W ten sposób możemy stworzyć eklektyczne i nieco ekstrawaganckie połączenie, należy jednak uważać, aby zamiast spektakularnego efektu nie stworzyć wrażenia bałaganu.
Wzory dywanów: gładkie, geometryczne, a może roślinne?
Równie ostrożnie należy eksperymentować z wzorzystymi dywanami. O ile gładkie modele są uniwersalne i pasują do każdego pomieszczenia, o tyle wielobarwne tekstylia powinny być starannie dobrane do mebli oraz innych dodatków. Geometryczne i abstrakcyjne kształty, roślinne motywy, orientalne ornamenty oraz patchworkowe kompozycje… projektantów ogranicza tylko wyobraźnia. Aby nie pogubić się w gąszczu możliwości, można skorzystać z porady dekoratora wnętrz, który podpowie nam, jak przy pomocy wzorzystego dywanu nadać zamierzony charakter naszemu wnętrzu.
Najczęściej przyjmuje się, że stonowane pomieszczenia warto ożywić przy pomocy mocniejszej dekoracji podłogowej. I odwrotnie – w zestawieniu z wyrazistym otoczeniem dywan rzucający się w oczy może powodować wrażenie przesytu i przypadkowości. Istnieje jednak od tego odstępstwo, co z pewnością potwierdzą amatorzy stylu boho, którzy najlepiej czują się w otoczeniu feerii mocnych barw, fantazyjnych kształtów i wyrazistych dodatków. Jeśli więc kontrolowany chaos we wnętrzu wpisuje się w Twoje poczucie estetyki, wzorzyste dywany są w sam raz dla Ciebie.
Fot.W modzie są dywany z geometrycznymi, kwiatowymi wzorami, które wprowadzają do pomieszczenia iskrę energii
Rodzaj materiału użytego do produkcji dywanu
Do wyboru mamy tworzywa naturalne i sztuczne. Te pierwsze to przede wszystkim wełna, która nie bez powodu jest nieco droższa niż syntetyki. Charakteryzuje się niezwykłą trwałości i sprężystością, dzięki czemu nie ugniata się i zachowuje estetyczny wygląd na lata. W pełni biodegradowalne dywany wykonane z wełny zapewniają dobrą izolację akustyczną oraz cieplną i korzystnie wpływają na mikroklimat pomieszczenia – gromadzą wilgoć i oddają ją do otoczenia, jeśli powietrze zrobi się zbyt suche.
Nie pylą i znacznie łatwiejsze w pielęgnacji są tworzywa sztuczne. Do produkcji dywanów syntetycznych najczęściej wykorzystuje się niezwykle praktyczny poliester, który można poznać po delikatnym połysku. Jest miękki i puszysty, a przy tym odporny na działanie bakterii, pleśni oraz moli. Warto również wziąć pod uwagę wiskozę nazywaną sztucznym jedwabiem, akryl z powodzeniem imitujący wełnę oraz polipropylen, który doskonale sprawdzi się w mieszkaniu właścicieli czworonogów. Jeszcze większa jest trwałość włókien syntetycznych wykonanych technologią heat-set, czyli z przędzy poddanej termicznej obróbce.
Fot. Wełniane dywany w klasyczne wzory świetnie sprawdzą się nawet w nowoczesnej, loftowej aranżacji
Gęstość runa i waga dywanu
Przez gęstość runa rozumiemy liczbę tak zwanych węzłów (pęczków) przypadających na metr kwadratowy. W dużym uproszczeniu – im więcej ich będzie, tym lepszej jakości jest dywan. Zdecydowana większość modeli posiada gęstość, która nie przekracza 500 000 p/m2. Istnieją jednak ekskluzywne pokrycia podłogowe o gęstości włosia sięgającej dwóch milionów! Zawsze trzeba pamiętać, aby porównywać między sobą gęstość dywanów wykonanych z tego samego materiału i podobnego typu. Dlaczego? Doskonały jakościowo model z wełny może mieć tylko 250 p/m2, co wynika z dużej grubości wełnianej przędzy.
Z wagą dywanu kwestia też nie jest taka oczywista, chociaż tutaj przyjmuje się podobną zasadę – im więcej, tym lepiej i… drożej. W tym przypadku uwzględnia się gramaturę na 1 m2. Warto jednak wiedzieć, że o wadze decyduje dodatkowo rodzaj materiału, grubość włosia oraz wysokość i gęstość runa. Niezaprzeczalną zaletą cięższego materiału jest lepsze przyleganie do podłogi i, co za tym idzie, mniejsze ryzyko przesuwania i wywijania się oraz potknięcia o jego skraj.
Sposób tkania - dywany tkane ręcznie i maszynowo
W Polsce najbardziej powszechne są dywany tkane maszynowo, co minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów w splocie, ponieważ wyklucza ludzki błąd. Z drugiej strony to właśnie ręczne tkanie zapewnia tekstyliom unikalność, którą tak bardzo sobie cenimy. Tego typu dywany pochodzą zwykle z Indii lub Bliskiego Wschodu, dzięki czemu wnoszą do naszych wnętrz nutkę orientu. To Ty decydujesz, czy stawiasz na precyzję wykonania czy na oryginalność.
Dywany można również podzielić ze względu na sposób uzyskiwania wzoru. Najczęściej kupowane są te strzyżone (lub inaczej cięte), ponieważ dobrze się prezentują, a przy tym są miłe i miękkie w dotyku. Można im z łatwością nadać niepowtarzalny charakter, stosując na przykład curving, czyli strzygąc runo na różną wysokość w celu uzyskania efektu trójwymiarowości. Nieco mniej możliwości wykończeniowych dają dywany tkane na płasko (pętelkowe, plecione, sznurkowe). Minimalistyczne wzornictwo i nieco „surowy wygląd” rekompensuje łatwość utrzymania w czystości, co wynika z tego, że dywany bez runa pochłaniają mniej kurzu i roztoczy.
Dywan - pokrycie podłogowe do każdego pomieszczenia
Zanim rozpoczniesz poszukiwania idealnego dywanu, zastanów się, z jakimi wyzwaniami przyjdzie mu się zmierzyć. Żadne pokrycie podłogowe nie będzie nam dobrze służyło, jeśli nie zostanie dobrane do miejsca jego użytkowania. Najmniej wymogów musi spełniać dywan do sypialni, która jest przede wszystkim miejscem relaksu, więc zwykle wybieramy miękki i ciepły w dotyku model typu shaggy. Znacznie trwalszy powinien być dywan zdobiący podłogę w salonie, ponieważ to właśnie tutaj najczęściej przebywamy i przyjmujemy gości. W pokojach dziecięcych lub kącikach zabaw polecamy postawić na właściwości antyelektrostatyczne i wybrać tekstylia wykonane z tworzyw syntetycznych. A co z kuchnią? W niej również możemy położyć dywan, pod warunkiem, że postawimy na taki, który przy pierwszym poplamieniu nie będzie od razu do wyrzucenia i można go swobodnie wyprać w pralce.