Spis treści:
- Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym? Pamiętaj o tych założeniach
- Kuchnia w stylu rustykalnym – podłoga i ściany
- Jakie meble do kuchni w stylu rustykalnym?
- Dodatki do kuchni w stylu rustykalnym
Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym? Pamiętaj o tych założeniach
Styl rustykalny (z ang. rustic) to przede wszystkim romantyczny wizerunek wsi okiem projektantów. Podstawą wnętrza w tym stylu jest zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy cegła, oraz świadome wykorzystanie metalu. Ogólne założenie to unikanie przepychu znanego z maksymalizmu i luksusu, który jest domeną stylów takich, jak art deco czy glamour.
Nie oznacza to jednak, że materiały powinny być niskiej jakości – wręcz przeciwnie. Najbardziej pożądane są meble z litego drewna i wyposażenie tworzone z myślą o długich latach użytkowania. Stąd też wiele mebli do kuchni w stylu rustykalnym będzie miało widoczne ślady użytkowania takie, jak: wytarta farba lub uchwyty czy ośniedziałe elementy metalowe.
Przy aranżacji kuchni w stylu rustykalnym należy skupić się na meblach wykonanych przez rzemieślinków. Fot. Austler/123RF.com
Tym, co łączy dwa pozornie tak różne style – art deco i rustykalny – jest docenienie wartości pracy rzemieślniczej. W takich wnętrzach znajdziesz wiele elementów wykonanych własnoręcznie przez właścicieli, ich rodzinę lub kupionych od lokalnych rzemieślników i artystów. Znajdą się tu nie tylko ręcznie wykonane meble, ale też szydełkowane ozdoby czy przedmioty wykonane z elementów poddanych recyklingowi.
Kluczowym założeniem stylu rustykalnego jest przywiązanie do wsi XIX i XX wieku. Szukając inspiracji, pamiętaj, że wieś polska i angielska będą się od siebie różnić i nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać np. regionalne ozdoby.
Przeczytaj również: Śpij spokojnym snem w przytulnym wnętrzu. Jak urządzić sypialnię w stylu rustykalnym?
Kuchnia w stylu rustykalnym – podłoga i ściany
Podłoga najczęściej wykonana jest z drewna. Nie oznacza to jednak, że musisz zadowolić się jej naturalnym kolorem. Pomalowana żywymi barwami, np. zielenią czy błękitem, idealnie wkomponuje się w twoje wnętrze, a po kilku latach powstałe przetarcia dopełnią rustykalnego klimatu wnętrza.
Podłoga najczęściej wykonana jest z drewna. Fot. Altitudevisual/123RF.com
Nie chcesz czekać na efekt kilka lat, ale naturalny kolor drewna cię nie satysfakcjonuje? Wybierz farbę w ciepłych odcieniach brązu, np. czekolady lub z domieszką czerwieni i pomarańczy. Alternatywą są też materiały podłogowe pozyskiwane z odzysku. Wiele osób podczas remontu pozbywa się ich, choć wykonane są z dobrej jakości drewna i z pewnością znalazłyby zastosowanie w rustykalnym wnętrzu.
A co w przypadku ścian? Postaw na jasne kolory i elementy, które już są obecne we wnętrzu. Modnym akcentem są naturalne belki stropowe czy odsłonięta ściana z cegły. Choć te pierwsze zwykle występują w domach wolnostojących, nie jest to regułą. Możesz je również zamontować samodzielnie. Belki z odzysku, z naturalnego drewna, to świetna inwestycja we wnętrzu rustykalnym.
Przeczytaj również: Mieszkanie w stylu rustykalnym. Przytulna, ale nowoczesna przestrzeń
Jakie meble do kuchni w stylu rustykalnym?
Kuchnia jest pomieszczeniem, które może pochłonąć proporcjonalnie większą część budżetu przeznaczonego na remont całego domu. Nie inaczej jest w stylu rustykalnym, ponieważ, zgodnie z wiejską tradycją, kuchnia jest sercem domu. Tu zawsze było głośno, była otwarta na gości. Dlatego wybierając meble do kuchni pomyśl przede wszystkim o zagospodarowaniu przestrzeni w taki sposób, by zachować optymalny ciąg komunikacyjny, w szczególności w pobliżu trójkąta roboczego – zlewu, lodówki i kuchenki.
W stylu rustykalnym, kuchnia jest sercem domu. Fot. Serezniy/123RF.com
A jeśli zgodnie z tradycją twoja kuchnia jest sercem domu, pamiętaj też o wyspie, przeszklonych szafkach lub otwartych półkach, które ułatwiają samoobsługę podczas rodzinnych spotkań. W ten sposób każdy może sięgnąć po dodatkowy talerz lub pomóc ci w przygotowaniu posiłku, jednocześnie nie wypadając z obiegu rozmowy. Aby więcej osób zmieściło się przy wyspie, rozważ hokery lub stołki.
Brakuje ci miejsca na przechowywanie? Stylowy kredens z pewnością dopełni rustykalnego charakteru wnętrza. Będzie jednak jednym z dominujących elementów, dlatego wybierz taki, który będzie współgrał z pozostałymi meblami.
Przeczytaj również: Jak urządzić salon w stylu rustykalnym?
Dodatki do kuchni w stylu rustykalnym
Wybierając dodatki do wnętra, unikaj chłodnych kolorów i syntetycznych materiałów. Na pułkach umieść ozdobną ceramikę lub porcelanę, a jeśli szukasz sposobu na dodatkową organizację, wiklinowe koszyki będą idealnym dodatkiem do twojej kuchni. Nie bój się kwiatowych wzorów, a cięte kwiaty umieść w zabytkowym wazonie wyłowionym w okazyjnej cenie na targu staroci.
Rustykalne dodatki to również zabytkowe narzędzia, które, choć już nie nadają się do użytku, pięknie prezentują się na półce i dodają swojskiego charakteru. A jeśli chcesz, by wnętrze nabrało bardziej przytulnego charakteru, postaw na koce i pledy z lnu czy wełny, w kratę lub w paski, z frędzlami lub bez. Kluczem jest tu naturalność i wybranie wzorów, które pasują do charakteru wnętrza. Unikaj wzorów etnicznych z innych kultur, bo te mogłyby błędnie przypisywać twoje wnętrze do stylu boho. Nie bój się natomiast zapytać gospodyń z koła wiejskiego o możliwość zakupu ich prac.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Jak urządzić mieszkanie w stylu boho? Modne meble, wzory, kolory i inspiracje