Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Styl grandmillenial – powrót „babcinego szyku”

Szukasz pomysłu na urządzenie domu lub mieszkania? Chcesz stworzyć wnętrze nowoczesne i przytulne? Styl grandmillenial to coś właśnie dla ciebie.

Styl grandmillenial – powrót „babcinego szyku”

fot. Pexels.com

Styl wystroju wnętrz grandmillenial swoją nazwę wziął od dwóch angielskich słów: „grandmother” czyli babcia i „millenial” czyli osoba urodzona po 2000 roku. Został po raz pierwszy użyty kilka miesięcy temu przez pisarkę i dziennikarkę Emmę Bazilian, w popularnym amerykańskim piśmie z inspiracjami do dekoracji wnętrz „House Beautiful” i natychmiast zdobył wielu zwolenników. Byli jednak i tacy, którzy nie wróżyli mu popularności. Argumentowali, że większość ludzi wszystko, co robili ich dziadkowie uważa za beznadziejnie przestarzałe. Nie ma więc najmniejszego sensu namawianie ludzi na wypełnianie domu przedmiotami, które kojarzą im się z pokoleniem II połowy XX wieku. A jednak ci sceptycy mylili się i „babciny szyk”, bo tak nazwę grandmillenial wiele osób tłumaczy na język polski, ma coraz więcej zwolenników na całym świecie. Warto podkreślić, że styl grandmillenial to nie mieszkanie dla seniora, a trend, który coraz bardziej zyskuje na popularności.

 fot. Pexels.com

Stare z nowym pod jednym dachem

Idea trendu grandmillenial to połączenie współczesności z elementami retro, które wyglądają, jakby zostały odziedziczone po babci. Młoda osoba do swojego nowoczesnego mieszkania w stylu skandynawskim czy industrialnym wprowadza staromodne dodatki. Na krzesłach i kanapach pojawiają się zwiewne pokrowce w efektowne roślinne wzory. Ściany zostają pokryte tapetą w drobny kwiatowy wzór. Na stole leży haftowany ręcznie obrus. Elementem „babcinego szyku” są również dawno już zapomniane poduszeczki igły, kryształowe wazony i porcelanowe figurki. Im więcej bibelotów, kolorów i wzorów, tym lepiej. Przeważającymi barwami powinny być jednak niebieski i różowy. Atmosferę można podkreślić zapachem. W domu czy mieszkaniu w stylu grandmillenial powinien unosić się zapach lawendy. W łazience niech leżą kostki lawendowego mydła, a w szafie z ubraniami saszetki z suszoną lawendą, która według babcinych rad doskonale chroni przed molami.

 fot. Unsplash.com

Meble w stylu retro

Jakie meble będą odpowiednie do domu czy mieszkania w stylu grandmillenial? Oczywiście takie, które stały w domach naszych dziadków. W przypadku Polski będą to meble z II połowy XX wieku, czyli okresu PRL-u. Jeszcze kilkanaście lat temu pogardzane i wyrzucane na śmietnik, teraz są elementem pożądanym. W kolorach tapicerki dominuje zieleń, głęboki brąz i fiolet. Obicia foteli i poduszki często mają wzory roślinne. Takie meble mają jeszcze jedną zaletę – świetnie pasują do małych wnętrz, bo były projektowane pod kątem PRL-owskich niewielkich mieszkań. Wiele osób poluje dzisiaj na stary wiklinowy bujany fotel. Jeszcze inni szukają w sklepach i na aukcjach „patyczaków”, nazywanych również krzesłami szczebelkowymi. Święciły one triumfy popularności w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Teraz zaś są popularnym elementem wystroju wnętrz w stylu grandmillenial.

 fot. Unsplash.com

Ich największym atutem jest prosta, uniwersalna konstrukcja: profilowane siedzisko, smukłe, toczone nóżki i oparcie z pionowych szczebelków. Mogą stanąć obok „jamnika”. Pod tą nazwą kryje się lekki i zgrabny stolik kawowy. Takie stoliki masowo produkowano w Polsce w latach 60. Nazwa była jak najbardziej uzasadniona, bo klasyczne jamniki mają podłużny blat, smukłe, toczone nóżki i ciemnobrązowy kolor. Bywają modele wyposażone w półkę na książki i gazety z drewnianych szczebelków. Inna propozycja to stoliki patyczaki, które mają wysokie, toczone nóżki i kwadratowe lub trójkątne blaty. Ze względu na niewielkie wymiary sprawdzają się wyśmienicie również w roli kwietników. Ich powierzchnia bywa fornirowana lub zdobiona kolorowym wzorem. Kolejna propozycja to stolik pod radio, który dzisiaj znajduje wiele innych zastosowań. Zależnie od naszych indywidualnych potrzeb może spełniać rolę szafki nocnej czy toaletki. Dobrym wyborem jest również klasyczny regał lub komoda. PRL-owskie komody wysokich nóżkach, mogą dzisiaj zastąpić szafkę pod telewizor albo bieliźniarkę w sypialni. Wyglądają na małe i lekkie, ale są wbrew pozorom bardzo pojemne. To idealne rozwiązanie do małych mieszkań.

 fot. Pexels.com

Babciny szyk - styl ekologiczny

Coraz więcej osób stara się wprowadzać do swojego życia zasadę zero waste. Doskonale z nią współgra styl „babciny szyk”. Zakłada on bowiem wykorzystanie przedmiotów, które znajdziemy na strychu, w sklepie ze starociami lub na targu staroci. Dajemy im drugie życie i w ten sposób nie mamy potrzeby kupowania nowych przedmiotów. Dotyczy to elementów dekoracyjnych, ale także mebli, lamp, a nawet tapet sprzed kilkudziesięciu lat, których niezużyte rolki można często kupić na serwisach aukcyjnych. Ich atutem jest to, że mają niespotykane na dzisiejszych tapetach wzory. Wnętrze grandmillenial to połączenie nowoczesności z elementami retro. Taki mariaż tworzy wnętrze przytulne i wygodne.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.