Najlepszy materiał na podłogę w jodełkę
Trzeba przyznać, że najbardziej efektowna jodełka to ta z naturalnego drewna. I tu pojawia się kolejne pytanie — jakie drewno wybrać? Najważniejszą kwestią będzie jego twardość, od tego zależy bowiem w jakim stopniu nasza podłoga będzie wytrzymała na wszelkie uszkodzenia i przetarcia. Do miękkiego drewna zaliczymy lipę, sosnę czy mahoń. Ich cena będzie niższa, ale trwałość może pozostawić wiele do życzenia. Droższym, ale zdecydowanie wytrzymalszym rozwiązaniem będzie jodełka z drewna buku, hebanu oraz dębu. Ten ostatni jest rzeczywiście najczęściej wybieraną opcją. Przy wybieraniu odpowiedniego drzewa, nie musimy brać pod uwagę koloru. Każdą z desek możemy pomalować bejcą lub lakierobejcą i zabarwić je na dowolny kolor. Należy jednak pamiętać, że podłoga z naturalnego drewna to konieczność odpowiedniej konserwacji. Niezbędne będzie olejowanie lub lakierowanie, a raz na jakiś czas — być może również cyklinowanie.
fot. materiały partnera
Kolejna opcja na podłogę w jodełkę to panele laminowane. To najtańsze rozwiązanie, przez co wiele osób się decyduje właśnie na nie. Panele nie wymagają specjalnego traktowania, są łatwe w montażu i stosunkowo wytrzymałe. W kwestii trwałości wiele zależy od tego, jakiej klasy panele wybierzemy. Te o niskiej klasie ścieralności bardzo szybko mogą stracić swój urok i konieczna będzie ich wymiana.
Trzecią możliwością są panele winylowe. Plusem tego rozwiązania jest ponadprzeciętna odporność paneli na wszelkie zniszczenia, odpryski, zarysowania i przetarcia. Co więcej, panele winylowe są też wodoodporne, więc nie musimy martwić się (jak w przypadku klasycznych paneli lub drewna), że podłoga się wybrzuszy od przypadkowo rozlanej wody. Tak zwane „winyle” są miłe w dotyku, a wizualnie do złudzenia potrafią przypominać prawdziwe drewno. Świetnie nadają się także na ogrzewanie podłogowe i mogą być ułożone w każdym pomieszczeniu. Producenci, aby ułatwić montaż, proponują większe deski we wzór jodełki. To wygodne, choć przy nieumiejętnym montażu może być widoczne, co zaburzy estetykę całej podłogi.
fot. materiały partnera
Jak ułożyć jodełkę, by wyglądała najlepiej?
Jodełkę na podłodze możemy ułożyć na kilka sposobów. Warto najpierw wybrać konkretny produkt, a potem dopiero zastanowić się nad jego ułożeniem. Długość oraz szerokość desek może bowiem determinować dalsze decyzje.
Najczęściej spotykanym układem jest jodełka klasyczna, w której to prostokątne deski zachodzą na siebie — krótszy bok deseczki styka się z dłuższym bokiem drugiej pod kątem 90 stopni. Jodełkę klasyczną możemy kłaść pojedynczo, podwójnie lub potrójnie, przy czym ostatni sposób jest najłatwiejszy w montażu, ale i najmniej delikatny w odbiorze wizualnym. Klasyczny układ jodełki to najbardziej ekonomiczne z rozwiązań, sam montaż jest dużo tańszy, ale i odpad materiału jest stosunkowo niewielki.
Jodełka francuska to zdecydowanie smuklejszy układ, który nadaje efektu „wow”. Każda z deseczek ma bowiem przycięty krótszy bok pod kątem 45 stopni, aby razem z drugą stworzyć niejako grot strzały. Inną opcją jest jodełka węgierska, gdzie kąt docięcia wynosi 60 stopni — ta sprawdzi się przy szerokich deseczkach. Zarówno jodełka francuska, jak i węgierska są dużo trudniejsze w montażu, niż układ klasyczny; wymagają bardzo precyzyjnego cięcia, pochłaniają dużo czasu oraz generują spory odpad materiału. Obie opcje są również droższe.
fot. materiały partnera
O czym jeszcze trzeba pamiętać przed decyzją o jodełce?
Wybierając kolor podłogi, miejmy na uwadze wygodę i funkcjonalność. Nie chcemy przecież codziennie odkurzać i myć naszej jodełki. Warto się też zastanowić czy chcemy skupić uwagę tylko na podłodze — wtedy kolor powinien być mocny, kontrastujący z resztą wnętrza. Istotne jest także, jaką szerokość desek wybierzemy. Przy małych pomieszczeniach postawmy jednak na jaśniejsze kolory i delikatne, wąskie deski. W ten sposób unikniemy poczucia przytłoczenia.
Faktem jest, że ponadczasowa jodełka pasuje właściwie do każdego stylu wnętrz, od stylu glamour do nowoczesnego. Trzeba jednak pamiętać, że podłoga ułożona w ten sposób, sama w sobie jest już wyrazista. Zadbajmy więc o to, by pozostałe elementy w pomieszczeniu tworzyły raczej łagodne tło dla naszej podłogi. Pomieszczenia, które najlepiej wydobędą piękno jodełki to te o większych metrażach — tam zdecydowanie jodełka robi większe wrażenie.
Materiał opracowany przez eksperta GetHome.pl.