Przeciwieństwa się przyciągają
Styl rustykalny i glamour charakteryzuje całkowita odmienność, która - według powszechnej opinii - może do siebie nie pasować. Pierwszy z nich to przecież sielska atmosfera, wszechobecne drewno i naturalne tkaniny. Glamour to natomiast elegancja, szyk i blask. Ich połączenie wyróżnia naturalność, którą zdobi luksus. Rustic glam reprezentuje połączenie tradycji z nowoczesnością. W tym przypadku mamy do czynienia z przyciąganiem się przeciwieństw. Połączenie rustykalnego stylu z glamour wygląda niesamowicie, kiedy zachowana jest równowaga. Tworzy stylowe i czarujące wnętrza, dlatego tak pokochali go projektanci. Jak wprowadzić to popularne połączenie do wnętrz? Elegancka porcelana, szlachetne tkaniny i złocenia prezentują się przepięknie na tle naturalnych materiałów - starego drewna, surowego lnu, bawełny oraz stylizowanych na pordzewiałe sprzętów.
Drewno i połysk – duet idealny
Jednym ze zdecydowanych wyróżników stylu rustykalnego jest wszechobecne drewno. To ono wprowadza ciepło i przytulny charakter do wnętrz. W rustic glam elementy drewniane mogą być zarówno monumentalne i sporych rozmiarów (stół do jadalni), jak i niewielkie (świeczniki). Aby dodać im blasku można połączyć je z błyszczącymi elementami. Sprawdzą się do tego idealnie metalowe akcenty, jak srebro, złoto, szkło rtęciowe czy kryształy. Pomaluj świeczniki metaliczną farbą, na stole ustaw ozdoby w stylu glamour. W ten sposób wprowadzisz odrobinę blasku do wnętrza. Jeśli jednak zależy ci na pełniejszym efekcie, możesz skorzystać z porad profesjonalistów. Doświadczeni architekci z Wrocławia - i wielu innych miejscowości - pomogą w aranżacji wnętrza w stylu rustic glam.
Wygodna przestrzeń w stylu cosy
Kluczowym elementem stylu rustic glam jest komfort. Oznacza to, że największe meble w każdym nowoczesnym rustykalnym pomieszczeniu powinny mieć opływowe kształty. W salonie sprawdzi się wygodna i duża sofa. W sypialni natomiast - miękkie tapicerowane łóżko. W jadalni z kolei warto postawić na duży rustykalny stół z drewna. Linie mebli powinny być proste, tak aby można było swobodnie zachować nowoczesny wygląd całej aranżacji.
Oświetlenie
W nowoczesnym stylu rustykalnym oświetlenie jest często industrialne z eleganckimi, opływowymi formami. Lampy sprawdzą się w matowej czerni lub antycznym mosiądzu. Możesz postawić na więcej niż jedno źródło światła w danym pomieszczeniu.
Inspirujące dodatki
Jednym z elementów, które wyróżniają styl rustic glam są własnoręcznie wykonane obrazy, które mogą przyjąć formę ulubionych cytatów czy sformułowań motywacyjnych. Ciekawym pomysłem może być zabawa formą – oprawa cytatu wykonanego w kolorze złotym bądź srebrnym w drewniane i surowej ramie.
Proste formy i surowe elementy
Proste i nieskomplikowane formy w aranżacji wnętrz sprawiają, że przestrzeń sprawia wrażenie nie tylko większej niż jest w rzeczywistości, ale również bardziej eleganckiej. W połączeniu z surowymi elementami zapewnią równowagę pomiędzy sielankowym wystrojem wiejskich domów a wyrafinowaną przestrzenią pałacowych wnętrz. Jak zachować podobny balans w aranżacji domowych wnętrz? Świetnie sprawdzą się nieoczywiste połączenia – drewniany stolik kawowy z efektem postarzania i nowoczesna biała sofa lub kanapa. Taki efekt sprawi, że salon będzie zarówno szykowny, jak i przytulny.
Luksusowe tekstury
Styl rustic glam w aranżacji wnętrz cechuje komfort i wygoda. Luksusowe i eleganckie tekstury utrzymane są w przyjemnym klimacie cosy - sztuczne futra, owcze skóry, narzuty, pledy wykonane z miękkich i naturalnych materiałów, poszewki na poduszki. Przy rustykalnym stole sprawdzą się natomiast nowoczesne krzesła.
DIY w stylu rustic glam, czyli zrób to sam
Połączenie stylu rustykalnego i glamour będzie również efektowne, gdy wykonasz je samodzielnie. W tym celu można połączyć wystrój elementów zrobionych techniką DIY z designerskimi przedmiotami. Dla przykładu może to być obraz w drewnianej ramie powieszony nad sofą w stylu Chesterfield. W ten sposób uzyskasz rustic glam w najlepszym wydaniu.
Zachowaj równowagę
Rustic glam to mnogość inspiracji i możliwości kompozycji. Jednak podstawą jest zachowanie równowagi, ponieważ można przedobrzyć. Oczywiście glamour to przepych i wielkomiejski szyk, a rustykalny styl reprezentuje sielankową i swojską stronę inspiracji. Aby nie przesadzić, detale, które znajdą się obok siebie powinny być dobierane na zasadzie przeciwieństw. Czyli jak? Kompozycje kwiatowe idealnie łączą się z bogato zdobionymi świecznikami, a wysokie konstrukcje z roślin pięknie prezentują się na surowym drewnianym stole.
Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.