Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Styl rustykalny – wnętrze dla miłośników natury i prostoty

Sielski, przytulny, stworzony z tęsknoty za wiejskim klimatem. Styl rustykalny wraca do łask, ale czy pasuje do każdego wnętrza? Czym jest styl rustykalny i jak odróżnić go od np. boho? Oba łączy zamiłowanie do naturalnych materiałów, jednak mimo to znacząco się różnią. Podpowiadamy, jak kreować wnętrza z nutą nowoczesności, nie tracąc wiejskiego charakteru.

Styl rustykalny – wnętrze dla miłośników natury i prostoty
Co to jest styl rustykalny? Połączenie tego, co stare, tradycyjne i sielskie z nutą nowoczesnej surowości. To idealny wybór do przytulnych wnętrz. Fot. apavlin/123rf.com

Spis treści:

Co to jest styl rustykalny?

Jego nazwa wywodzi się od słowa „rustic”, które od XVII wieku utożsamiane jest z sielskim klimatem wiejskim, kojarzonym z nostalgią i romantyzmem. To zapach świeżego chleba, śpiew ptaków i szum drzew, a we wnętrzu – naturalne materiały i ciepłe kolory. Jednym z symboli wnętrza w stylu rustykalnym są odsłonięte belki stropowe, które mogą optycznie zmniejszać, a jednocześnie wizualnie ocieplać pomieszczenie.

W przeciwieństwie do stylu boho znajdziesz tu sporo naturalnego kamienia i cegieł. W odważniejszych realizacjach pojawia się również surowe, nieokorowane drewno czy elementy odzwierzęce – skóry i czaszki. Jeśli we wnętrzu znajduje się kominek, staje się on jednym z ważniejszych jego elementów. Dziś styl rustykalny to przede wszystkim ukłon w stronę XIX- i XX-wiecznej wsi, dlatego wśród miłośników tego typu wnętrz znajdziesz wielu stałych bywalców giełd staroci i pchlich targów. Szukają oni przede wszystkim oryginalnych mebli z epoki, które z wiekiem (i płowiejącą farbą) nabrały charakteru, tym samym mogą przenieść go również do projektowanego wnętrza.

To, co łączy styl rustykalny z boho i sprawia, że oba często są ze sobą mylone (lub po prostu wyraźnie przenikają się we wnętrzu), to świadome wykorzystanie drewna o naturalnej fakturze i kolorze. W obu stylach znajdziesz wiklinę w formie koszy i dodatków, choć w przypadku boho będą one wykonane raczej z łudząco do niej podobnych egzotycznych materiałów (np. rattanu). W obu stylach obecna jest zieleń, ponieważ ich wspólną ideą jest zachowanie bliskości z naturą oraz czerpanie z niej najlepszych inspiracji.

Przeczytaj również: Styl vintage we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?

Styl rustykalny – charakterystyka

Wiesz już, co to jest styl rustykalny, więc pora przyjrzeć się materiałom, które powinny pojawić się w twoim wnętrzu. Kluczem są surowce naturalne, dlatego wiele osób decyduje się na odsłonięcie cegły lub kamienia, z których wykonane zostały ściany, lub zdjęcie farby z podłogi drewnianej, jeśli została pomalowana.

W przeciwieństwie do boho, dodatki rustykalne o metalicznym połysku świetnie wkomponują się w twoje wnętrze. Nie bój się miedzi, brązu czy stali. Jednak unikaj złota, srebra i ogólnego przepychu, utrzymanego w kontrze do romantycznego wizerunku wsi. Metaliczna rama łóżka w kolorach postarzanego brązu będzie równie dobra, co drewniana, ale złota bateria w łazience zaburzy efekt sielskiej wsi – w tym przypadku mniej znaczy więcej. 

Drewno, będące głównym materiałem w aranżacjach rustykalnych najlepiej prezentuje się, gdy jest naturalne, dlatego bez zastanowienia sięgaj po meble z litego drewna, olejowane, a nie lakierowane. Sęki i inne niedoskonałości dodają mu charakteru, tym bardziej więc nie ukrywaj ich pod warstwą farby. Jednak jeśli zdecydujesz się na malowanie mebli, wybierz jasne kolory takie, jak biel, błękit czy szałwiowa zieleń. Dowolnie miksuj barwne dodatki, pamiętając, żeby ich charakter pasował do tradycyjnych mebli i drewnianego wykończenia.

rust W stylu rustykalnym charakteru dodają nie tylko tradycyjne, wiejskie dodatki, lecz także możliwość wykorzystania żywych kolorów, jako głównego akcentu energetycznego. Fot. casamediacasamedia/4595886/123rf.com

Udało ci się znaleźć prawdziwą perełkę wśród mebli na targach staroci i nie chcesz jej przemalowywać w obawie, że utraci swój charakter? Podobnie, jak w przypadku wielu elementów aranżacji boho, rustykalne meble nie muszą być idealne. Przetarcia tu i tam są jak najbardziej wskazane. A co z tkaninami, które dopełniają styl rustykalny? Charakter nadaje mu przede wszystkim krata, paski i wzory, które kojarzą się z cepelią. Do najpopularniejszych materiałów należą len i wełna, ale ceniona jest też naturalna skóra. Coraz częściej możesz spotkać dywany i inne dodatki wykonane np. z konopi. Unikaj, w miarę możliwości, materiałów sztucznych takich, jak poliestry i akryle – może estetycznie prezentują się w sklepowych witrynach, ale do tego stylu nie będą pasować.

Dla kogo wnętrze w stylu rustykalnym?

Ze względu na wykorzystanie naturalnych materiałów i czerpanie inspiracji z wizji sielskiej, romantycznej wsi, rustykalny styl wnętrza odpowiada przede wszystkim hobbystom, świadomym konsumentom i majsterkowiczom – wszystkim tym, którzy z pasją zajmują się kamieniem, drewnem czy innymi materiałami, pozwalającymi wytworzyć niepowtarzalne meble oraz dodatki do wnętrz. Nie martw się, że nie poradzisz sobie przy kreowaniu dodatków do wnętrza rustykalnego. W nim liczą się głównie proste elementy, bez skomplikowanych wykończeń i zdobień. Tworzenie własnych mebli do mieszkania może dać wiele satysfakcji, dlatego warto tego spróbować.

Dla kogo wnętrze w stylu rustykalnym będzie odpowiednie? Jeśli lubisz stare meble z charakterem, po których gołym okiem widać, jak upływał czas, to trafiłeś w dziesiątkę. Perełki wyszperane na targu staroci w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu rustykalnym z pewnością znajdą swój kąt. Wolisz mniej masywne meble i dodatki? Wzory vintage „shabby chic” mogą być tym, czego szukasz. Smuklejsze i lżejsze niż te wykonane z litego drewna doskonale wpasują się w klimat nadany wnętrzu.

Jeżeli dobrze czujesz się tam, gdzie w równowadze łączą się elementy miejskiej dżungli, boho i wiejskich tradycji, ten styl jest stworzony dla ciebie. Tym bardziej, gdy cenisz zarówno naturalne materiały, bliskość zieleni, jak i odrobinę zdrowej dla oka surowości kamienia. Wnętrzom rustykalnym równie daleko do loftowego minimalizmu, co maksymalizmu art déco – są one synonimem ciepła, przytulności, sielskiego charakteru, który ma uspokajać i pozwalać zwolnić, gdy tempo życia zacznie cię przytłaczać.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Chałupy polskie - tak się kiedyś mieszkało. Mapa typowych chat wiejskich w różnych częściach kraju

Świetnie sprawdzi się w rustykalnym ogrodzie. Jak sadzić i dbać o malwę?

Styl eklektyczny. Umiejętne łączenie stylów we wnętrzach

Styl loftowy — aranżacja wnętrza, kolorystyka, meble i dodatki

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.