Spis treści:
- Kuchnia bez górnych szafek – wady i zalety
- Kuchnia bez szafek wiszących – nowoczesny minimalizm
- Co zamiast górnych szafek w kuchni?
Kuchnia bez górnych szafek – wady i zalety
Górne szafki zapewniają łatwo dostępne miejsce do przechowywania. Czasem spełniają też inne funkcje, np. mieszcząc wewnątrz suszarkę do naczyń wraz z wiszącą ociekarką. Mogą ukryć dużą liczbę garnków, wieloelementowe zastawy kuchenne i rozmaite sprzęty oraz akcesoria, co pozwala uniknąć zagracenia blatu, a w praktyce usprawnia gotowanie. Zamknięcie ich w szafkach to również sposób, by ograniczyć gromadzenie się w kuchni kurzu i brudu.
Głębokość szafek zależy od indywidualnych potrzeb, choć zwykle wymiary ogranicza dostępna przestrzeń. W większości projektów górna, podwieszana zabudowa kuchenna ma do 30 centymetrów. W przypadku mniejszych pomieszczeń, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, dostosowanie wymiarów szafek do możliwości wnętrza wymaga wielu kompromisów. Nie tylko rozmiar ma znaczenie, użyta kolorystyka również wpływa na formę i estetykę aranżacji.
Fronty szafek kuchennych utrzymane w jasnych kolorach potrafią wizualnie powiększyć wnętrze, rozświetlić ja i otworzyć, jednak nie zawsze w takim stopniu, by przełożyło się to na funkcjonalność pomieszczenia. Montaż szafek wiszących często oznacza też potrzebę montażu dodatkowego oświetlenia nad blatem, by zapewnić komfort podczas przygotowywania posiłku – bez niego stale utrzymywałby się tam efekt zacienienia. Wydaje się, że projektowanie małych kuchni bez górnej zabudowy może rozwiązywać problem przeładowanej przestrzeni.
Wykorzystaj przestrzeń w pomieszczeniu, rezygnując z górnej zabudowy, np. ustawiając dolne szafki w linii L pod oknami. Fot. mdmfotos/123rf.com
Nowoczesny minimalizm to właściwy kierunek również w większych wnętrzach. Czym zastąpić szafki kuchenne? Przedstawiamy sposoby na zaprojektowanie kuchni bez szafek – wady i zalety zebrane w formie krótkiego poradnika pomogą ci zadecydować, jaką kuchnię najlepiej zaprojektować.
Przeczytaj również: Białe szafki w kuchni są już passe. Zobacz, jakie fronty będą modne w 2024 roku
Kuchnia bez szafek wiszących – nowoczesny minimalizm
Brak szafek górnych ma swoje zalety, ale i wady. Aby wykorzystać w pełni potencjał otwartej kuchni, zdecyduj się na minimalistyczny styl, podkreślający wolną przestrzeń, którą uzyskasz, rezygnując z wiszącej zabudowy. Dzięki jasnej kolorystyce surowy projekt rozświetli wnętrze.
Najważniejsze, o czym powinieneś pamiętać, to fakt, że szafki stojące będą musiały zastąpić projekt złożony z zabudowy góra-dół. Tym samym ich przemyślana organizacja, ergonomia i odpowiednie wymiary będą znacznie ważniejsze. Dokładnie zaplanuj wypełnienie każdej z nich sprzętem kuchennym i potrzebnymi ci akcesoriami. Utrzymaj ściśle określoną kolejność pakowania, sugerując się tym, jak często z konkretnych rzeczy korzystasz. W ten sposób oczyścisz swoją przestrzeń.
Aby ponownie jej nie zagracić, zrób dokładną listę rzeczy, które muszą znaleźć się w kuchni, zaczynając od tych, które są ci naprawdę niezbędne i korzystasz z nich codziennie, a kończąc na tych, które wykorzystujesz od czasu do czasu. Jeśli na drodze eliminacji coś okaże się zbędne, zupełnie z tego zrezygnuj. Często nie zdajemy sobie sprawy ile przedmiotów w kuchni "chomikujemy", przepełniając nimi szafki np. ten robot kuchenny, który wyciągasz tylko na święta, mógłby przecież spokojnie trafić na regał w spiżarce lub do piwnicy.
Planując miejsce w szafkach, myśl przede wszystkim o dostępności i funkcjonalności. Nigdy nie utrzymasz ich w idealnym porządku, ale możesz do tego dążyć, korzystając z akcesoriów, które ułatwią ci np. przechowywanie zastawy, sztućców, a także suchych artykułów spożywczych. Po kilku miesiącach wróć do swojej listy i zweryfikuj, czy wszystkie zapisane przedmioty okazały się potrzebne w kuchni.
Gdy dolne szafki są już rozplanowane, możesz zająć się tymi wszystkimi przedmiotami, które nie trafiły do kuchennych skrytek. Przyjrzyj się im uważnie: ich wielkości, formie, wystającym elementom i uchwytom. Oceń, czy jesteś w stanie je powiesić, złożyć lub czy potrzebują dodatkowego miejsca na dołączone akcesoria. To wszystko ma znaczenie podczas projektowania kuchni bez szafek wiszących i pomoże ci znaleźć rozwiązania na miarę rzeczywistych potrzeb.
Co zamiast górnych szafek w kuchni?
Szukając alternatywy, zdziwisz się, jak estetyczna i funkcjonalna może być kuchnia bez szafek wiszących. Nowoczesny minimalizm to styl, który daje wiele ciekawych możliwości – wybierz te, które nie zaburzą równowagi odzyskanej przestrzeni, a przy tym dodadzą jej charakteru. Unikaj elementów przytłaczających formą lub barwą, wprowadzających chaos i bałagan. Co zamiast górnych szafek w kuchni warto wykorzystać?
Wykorzystanie półek, stelaży, pojemników oraz rozmaitych rozwiązań organizujących przestrzeń pozwoli ci otworzyć kuchnię, powiększyć ją wizualnie i oczyścić z tego co zbędne. Fot. in4mal/Max VakhtbovycnCanvaPro- Półki w kuchni
Najprostszym rozwiązaniem są półki. To podstawowa forma, która poszerza możliwości przechowywania, jednocześnie nie zamykając wizualnie pomieszczenia tak, jak robią to szafki górne. Jeśli jednak kierujesz się ergonomią i funkcjonalnością we wnętrzu, nie powinny one być twoim pierwszym wyborem.
- Uchwyty ścienne, relingi, magnesy
Pamiętaj, że każdy sprzęt, który nie trafił do wnętrza dolnej zabudowy, może być przechowywany w inny sposób, w zależności od jego formy i budowy. Jeśli posiadasz stalowe noże kuchenne, w ich przechowywaniu sprawdzi się prosty magnes zamocowany np. na ścianie w pobliżu ociekacza lub zlewu. Nie zabierze wiele miejsca i zawsze wszystko będziesz mieć pod ręką. Przybory kuchenne, które mają uchwyty, mogą być powieszone na haczykach umieszczonych na estetycznych, matowych relingach. Odrobina loftowego stylu pasuje do każdego typu wnętrza.
- Stelaże, stojaki, organizery nastawne
Odpowiednio wykorzystane miejsce na blacie pozwoli ci ograniczyć ilość wiszących elementów. Stelaże, ociekacze, stojaki na akcesoria, sprzęty i przyprawy, zapewnią łatwy dostęp do nich, jednocześnie eliminując konieczność chowania drobiazgów w szafkach.
- Nowoczesna dolna zabudowa
Na herbaty, kawy i przyprawy warto pozostawić miejsce w magic-cornerach, wąskich i wysokich szufladach szafek dolnych lub np. w zabudowie wyspy kuchennej. Wszystkie ozdobne patery, talerze i misy, z których korzystasz rzadziej, ale stanowią piękny dodatek, mogą zająć miejsce na wyższych półkach. W ten sposób będą zdobić wnętrze, a przy tym nie zajmą miejsca zarezerwowanego w dolnych szafkach dla najpotrzebniejszych i jednocześnie największych sprzętów.
W wielu wnętrzach górne szafki można zastąpić jednostronną, pełną zabudową ścienną w bardzo jasnym kolorze, której na pierwszy rzut oka właściwie nie widać. Przestrzeń do przechowywania zapewnia też wyspa kuchenna. Fot. brizmaker/casamediacasamedia/123rf.com
Zastanawiasz się, co zamiast górnych szafek w kuchni sprawdziłoby się najlepiej w twoim wnętrzu? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, zacznij od uważnej obserwacji tego, jak działasz w kuchni, jakie nawyki determinują twoje zachowania i po co najczęściej sięgasz. Może okazać się, że po zrobieniu porządku wokoło i zadbaniu o lepszą organizację, górne szafki będą po prostu zbędne, a ty odzyskasz kontrolę nad swoim wnętrzem, nie tylko wykorzystując, lecz także oczyszczając i na nowo prezentując dostępną przestrzeń.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kuchnia w stylu eklektycznym. Urządź kuchnię, jakiej nie ma nikt inny
Jak odświeżyć kuchnię, nie wydając dużych pieniędzy?
Jak oddzielić kuchnię od salonu? Wyspa, ścianka działowa lub szklana kotara