Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Salon z kuchnią w stylu glamour – elegancja, luksus i nowoczesność

Na pierwszy rzut oka może przypominać art deco, jednak styl glamour to coś znacznie więcej. Jak sięgnąć po barokowe inspiracje i dodać wnętrzu blasku? Czym charakteryzuje się styl glamour i czego przy projektowaniu unikać, by nie zepsuć efektu? Poznaj jeden z najbardziej luksusowych stylów wnętrzarskich, łączący klasę i nowoczesność w wyważony sposób. Podpowiadamy, jak wprowadzić go do współczesnego salonu.

Salon z kuchnią w stylu glamour – elegancja, luksus i nowoczesność
Nie wiesz, jak urządzić salon z kuchnią w stylu glamour? Stwórz wnętrze zgodnie z własnymi preferencjami, pamiętając, że ma przede wszystkim błyszczeć. Fot. procreatorss/CanvaPro

Spis treści:

Czym charakteryzuje się styl glamour? 

Początkowo słowo glamour oznaczało zaklęcie lub urok rzucony przez wiedźmę. Z czasem zaczęto go używać w bardziej pozytywnym aspekcie, odnosząc się do przedmiotów, które zmieniały wygląd i sprawiały, że przestrzeń wokół nich i dzięki nim piękniała. 

Styl glamour zasłynął w latach 30. i 40., dzięki gwiazdom Hollywood, które otaczały się nim na wielu płaszczyznach, sięgając po stroje, dodatki, przedmioty i kształtując przestrzeń tak, by zawsze pachniała luksusem, błyszczała bogactwem i odznaczała się klasą na tle zewnętrznej przeciętności. Dziś glamour również oznacza luksus i przepych, ale przybiera przy tym formę artystyczną, wyszukaną i gustowną. 

Czym charakteryzuje się styl glamour? Ma on wiele wspólnego ze stylem art deco, ponieważ oba wywodzą się z fundamentalnej wiary w wysokiej jakości materiały i luksus, który pozwalają stworzyć. Nie ma tu mowy o pozornej świetności, styl glamour to nie blichtr. Jego zadaniem jest wprowadzenie do wnętrza realnej wartości piękna. 

Jednak, gdy art deco „zapatrzone” jest w przyszłość, a jego strzeliste konstrukcje, formy i wzornictwo nawiązują do wiary w rozwój ludzkości, glamour spogląda tęsknym wzrokiem w przeszłość ku barokowi i jego błyszczącej odsłonie. W tym oto stylu znajdziesz dużo elementów utrzymanych w złocie i srebrze oraz kamieniu. Choć popularne są meble z litego drewna, częściej spotkasz je we wnętrzach art deco niż glamour. Tu królują projekty mebli niklowanych o lustrzanej powierzchni blatów, dodatkowo rozświetlające pomieszczenie.

glam Projekty nowoczesnego glamour pozostawiają wiele swobody twórczej, możesz łączyć w nich wiele kolorowych elementów, pamiętając, że główną zasadą jest utrzymanie wrażenia luksusu, przestronności i dodanie wnętrzu blasku. Fot. Houzlook/vladeep/CanvaPro

Ze względu na głęboką inspirację barokiem wnętrze w stylu glamour zdobią meble pikowane, wzorzyste dodatki i ciemne, bardzo gustowne barwy, poprzeplatane tu i ówdzie dodatkami w żywych, intensywnych kolorach. Dziś glamour w klasycznej formie może wielu osobom wydawać się zbyt staroświecki. Jednak w ostatnich latach przebija się przez warstwy klasyki jego unowocześniona forma, określana jako modern glamour, która formy, wzory, kształty i kolory bierze z połączenia obu wspomnianych w nazwie kierunków. 

Przeczytaj również: Jak urządzić gustowną kuchnię w stylu glamour?

Jak urządzić salon z kuchnią w stylu glamour? 

Wybierając styl glamour do wnętrza domu lub mieszkania, pamiętaj, że nie ma w nim miejsca na półśrodki. To bezkompromisowy luksus, elegancja i przepych, którymi można się zachłysnąć.

Styl glamour to bowiem coś więcej niż tylko skrupulatnie zaaranżowane wnętrze, to wielowątkowe odzwierciedlenie charakteru jego użytkownika. Dlatego nie bój się korzystać z elementów bardziej wyrazistych, eklektycznych. Postaw na ciekawe kolory i meble, które ktoś inny mógłby uznać za ekstrawaganckie czy przesadnie luksusowe. Nowoczesny glamour taki właśnie jest, pełen kontrastów, niejednoznacznych wyborów i awangardowych rozwiązań, które w połączeniu dają wyszukany obraz hollywoodzkiej klasyki.

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić salon w stylu glamour, zacznij od przygotowania idealnego tła, dla mebli i dodatków, czyli stworzenia wymarzonej podłogi. Ciepłe drewno może pomoże zrównoważyć wrażenia i złagodzi bodźce generowane przez rozmaite, bardziej wyraziste elementy wyposażenia. Jeśli jednak czujesz, że twojemu wnętrzu przydałoby się więcej blasku, marmurowe płytki będą równie dobrym wyborem.

Uważaj jednak na wybór kolorystyki, podłoga nie powinna odciągać uwagi od ważniejszych elementów. Dlatego też wybierz płytki, które będą wyglądały ekskluzywnie, ale nie skradną całej uwagi i nie zdominują wnętrza.

Pora na ściany. Porzuć skandynawskie beże i szarości, czas pokazać pazur. Tak, jak w przypadku art deco, we wnętrzach w stylu glamour można spotkać wielkie powierzchnie w odcieniach:

  • granatu,
  • indygo,
  • ciemnej śliwki,
  • głębokiej zieleni,
  • bordo.

Wszystkie te barwy, estetycznie połączone, zaznaczają swoją szlachetność. Unikaj kolorów pastelowych, które w połączeniu z meblami w stylu glamour mogłyby męczyć wzrok, przydając wnętrzu więcej angielskiej klasyki niż hollywoodzkiego sznytu. Wyjątkiem jest brudny róż, który podobnie jak fiolet, doskonale współgra w ciemniejszymi barwami i w ciekawy sposób je złagadza.

Pomyśl też o wnętrzu utrzymanym w bieli, srebrze i szarościach, czyli nowoczesnym glamour, gdzie główną zasadą jest stronienie od jakichkolwiek barwnych, rozpraszających uwagę akcentów.

glam new Lustrzane powierzchnie, błyszczący gres, szare i białe obicia oraz zdobiące pikowania będą pięknym tłem dla kuchni, a której dominować będzie czerń, biel i złote lub srebrne detale. Fot. in4mal/CanvaPro

Symbolem wnętrz z lat 20., 30. i 40. ubiegłego wieku jest sztukateria, która właśnie teraz przeżywa prawdziwy renesans. Tworzą ją różnej wielkości ramy na ścianach, które sprawiają, że każdy element pomieszczenia jest jak cenny obraz, zawsze gotowy do podziwiania. Kupisz je w gotowej formie w dowolnym, większym markecie budowlanym, ale możesz równie dobrze wykonać je samodzielnie, by lepiej dopasować wzór do indywidualnego projektu zdobionego pomieszczenia.

Meble i dodatki w stylu glamour  wnętrze z charakterem

Wybrane do salonu z kuchnią meble powinny być wyraziste, ale cały projekt musi zachować zasady symetrii i opierać się na geometrycznych łączeniach, przyjaznych dla oka, a przy tym dość funkcjonalnych. Nie zapominaj, że nowoczesne glamour nie jest wyłącznie do podziwiania, lecz także stanowi luksusową wersję praktycznych rozwiązań, a jego głównym celem jest upiększyć przestrzeń i uprzyjemnić funkcjonowanie w niej w codziennym biegu. 

Jeśli nie wiesz, na jaki kolor się zdecydować, wybierz meble niklowane, które będą pasowały do niemal każdego wnętrza. W połączeniu z białoszarym marmurem na podłodze będą stanowiły idealną bazę do zaprojektowania dalszej przestrzeni. Kuchnia glamour to połączenie drewna, marmuru lub kamienia, poprzecinanego żyłami złota, w której widoczne pozostają tylko te elementy, które naprawdę cieszą oko i podnoszą klasę wnętrza.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w otwartej na salon kuchni glamour łączył ze sobą elementy malowane wyrazistą czerwienią, czernią i bielą. To mogą być:

  • obicia krzeseł,
  • obicie sofy wypoczynkowej,
  • przydymione szkła blatów stołów i stolików,
  • lustrzane okrycia ścian między rzędami szafek.

Wrażenie wyszukanej elegancji z pewnością wprowadzą do kuchni czarne, marmurowe blaty w lekkim połysku.

Pluszowe, grube tkaniny złagodzą metaliczny wystrój wnętrza i sprawią, że będzie bardziej komfortowe i przytulne. Postaw na pikowane siedzenia i sofę, niezależnie od koloru, by nawiązać do dawnych projektów mebli barokowych. Podobnie zasłony i dodatki takie jak poduszki, pledy czy dywany wybierz wykonane ze wzorzystych materiałów o wyższej gramaturze. Wykorzystaj wzory kojarzone z elegancją i arystokracją, ornamenty, kwiaty czy dobrze odwzorowane printy zwierzęce np. popularną panterkę.

Jednak w każdym wnętrzu, również w salonie połączonym z kuchnią najważniejszym elementem dekorującym pomieszczenie oraz nadającym mu blask będzie oświetlenie. Piękne, kryształowe żyrandole i wiszące lampy zdobione złotem to kwintesencja stylu glamour. Różnią się wielkością i wykonaniem, ale niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, z pewnością staną się jedną z największych atrakcji wnętrza.

glam new Błyszczące żyrandole stworzą harmonijny obraz z rzeźbionymi, malowanymi nogami stołów, szkłem na ścianach i między szafkami, a ich blask odbijać będą czarne, szkliwione blaty. To od wybranych przez ciebie dodatków zależy, czy wnętrze będzie bardziej nowoczesne, czy barokowe. Fot. KatarzynaBialasiewicz/CanvaPro

Wybierz żyrandol, który nie tylko będzie spełniał rolę oświetlenia, ale też doda szyku twojej przestrzeni. Wybór właściwego modelu ma duże znaczenie, ponieważ jest to jeden z elementów zaczerpniętych bezpośrednio z baroku, a co za tym idzie, dopełnia on wnętrze, dodając pożądanego charakteru. Wybierając wyposażenie do salonu z kuchnią glamour, pamiętaj, żeby kierować się przede wszystkim jakością materiałów i perfekcją wykonania poszczególnych elementów aranżacji, aby pozostać wiernym filozofii tego niepowtarzalnego stylu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Styl nowojorski glamour – nowa odsłona podbija salony

Jak urządzić sypialnię w stylu glamour?

Jak oddzielić kuchnię od salonu? Wyspa, ścianka działowa lub szklana kotara

Salon w stylu eklektycznym. Jak urządzić salon z kuchnią?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.