Kiedy to jest już wysoki sufit?
Wysoki sufit sięga powyżej wartości przeciętnych. Standardowa wysokość mieszkań w Polsce wynosi 2,5 metra i jest to zgodne z przepisami dotyczącymi minimalnej wysokości pomieszczeń mieszkalnych. Średnie to te o wysokości od 2,6 do 2,8 metra. Oznacza to, że wysokie pomieszczenie zwykle ma już koło 3 metrów.
Przestrzeń to wyzwanie czy przeszkoda?
Wysokie pomieszczenia stanowią ciekawe wyzwania aranżacyjne pod warunkiem, że wiesz, jak je urządzić. W innym przypadku mogą stać się pułapką, z której trudno będzie wyjść. Kluczową rolę pełnią tutaj proporcje, dlatego trzeba zadbać o to, aby przestrzeń nie sprawiała wrażenia zagospodarowanego dołu i pustej góry. Jest to o tyle ważne, że w małych pomieszczeniach wysoki sufit może dawać wrażenie „windy”. Z pewnością nie można tutaj zostawić pustych ścian, żeby nie potęgować wrażenia pustki. Wysoki sufit można przecież ciekawie wykorzystać. Doskonale prezentuje się w towarzystwie wielu trendów aranżacyjnych, dając przy tym poczucie ogromnej swobody i przestrzenności. Meble i dodatki idealnie uzupełniają pomieszczenie i go nie przytłaczają.
Antresola
Antresola to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w wysokich pomieszczeniach. Sprawdza się szczególnie, jeśli jest to mieszkanie w kamienicy, w którym potrzebny jest dodatkowy pokój. Stanowi doskonałe połączenie dołu i góry, dzięki otwartemu wyglądowi. Przez to nie zmniejsza przestrzeni, a sprawia, że jest ciekawsza. W zależności od zapotrzebowania może być wykorzystana jako sypialnia, pomieszczenie biurowe, biblioteczka z kącikiem do czytania, garderoba czy pokój dla gości. Jeśli w domu są dzieci, antresola może stanowić ciekawe miejsce do przekształcenia w kącik zabaw czy strefę rozrywki.
fot. materiały partnera
Przy antresoli należy jednak pamiętać o zachowaniu kilku zasad, które pozwolą swobodne z niej korzystać. Oznacza to, że jeśli ma się tam znaleźć sypialnia dobrze, aby miała przynajmniej półtora metra wysokości, kiedy ma to być biblioteczka albo gabinet najlepiej zachować 2 metry wysokości. To zapewni komfort użytkowania tej przestrzeni bez obijania głowy.
Oświetlenie
Kluczową rolę w wysokich pomieszczeniach odgrywa odpowiednie oświetlenie. Takie przestrzenie mają zwykle wysokie okna, przez co wpuszczają do mieszkania mnóstwo naturalnego światła. Warto to wykorzystać. Okna można ciekawe ozdobić np. poprzez delikatne, jasne firanki lub postawić na całkowite przysłonięcie ciężkimi zasłonami z grubego materiału w odważnych kolorach. Może to pomniejszyć pomieszczenie, ale zdecydowanie wpłynie na jego klimat i charakter. W dużych mieszkaniach będzie to wręcz rozwiązanie wskazane.
fot. materiały partnera
Jeśli chodzi natomiast o sztuczne światła, wysokie sufity są idealne do wszelkiego rodzaju lamp, szczególnie tych w stylu loftowym. Instalacje z lamp zawieszone na różnych wysokościach, nawet w pewnym chaosie będą stanowić niezwykłą propozycję designerskiego wnętrza. Można postawić także na masywne rozwiązania, które w innych pomieszczeniach, by je po prostu przytłoczyły, jak np. rozłożyste żyrandole powieszone na długich kablach.
W przypadku, kiedy chcesz obniżyć pomieszczenie, można zastosować oświetlenie punktowe. Sprawdzą się tutaj halogeny, które koncentrują snop światła ku dołowi.
Kolorystyka
W wysokich mieszkaniach trzeba zadbać o to, aby przestrzeń nie stała się zbyt przytłaczająca. Można to uzyskać dzięki odpowiednim zabiegom kolorystycznym i tonacyjnym. Obniżenie sufitu i lekkie zmniejszenie pomieszczenia zapewnią ułożenie podłogi w ciemnym kolorze i co ciekawe pomalowanie sufitu w tym samym odcieniu. Trzeba natomiast pamiętać, aby ściany były o kilka tonów jaśniejsze. Podobny efekt zapewni także pomalowanie ścian w regularne poziomie pasy lub jeden gruby pas w połowie wysokości płaszczyzny. Należy jednak zwrócić uwagę, że są to rozwiązania, które sprawdzą się w dużych pomieszczeniach. Inaczej można je za bardzo przytłoczyć.
Dekoracje
Wrażenie pustki we wnętrzach można skutecznie wypełnić poprzez zagospodarowanie przestrzeni ciekawymi dodatkami. Wyeksponowane dekoracje przykują wzrok i wprowadzą odpowiedni klimat i charakter. Ciekawym uzupełnieniem będą obrazy, zdjęcia czy wysokie regały z książkami, które będą spełnieniem marzeń każdego bibliofila. Dekoracje warto natomiast montować na wysokości wzroku, a ekspozycje można wzmocnić poprzez montaż subtelnego światła punktowego.
Podwieszany sufit
Wysokie przestrzenie są idealne do stworzenia konstrukcji podwieszanych sufitów. To rozwiązanie, które zapewni ciekawe aranżacje. Może w dodatku wysoką i pustą przestrzeń po prostu wypełnić. Odpowiedni nastrój stworzy tutaj zamontowanie punktowego oświetlenia czy nietypowe kształty sufitów.
Alternatywą dla klasycznych płyt gipsowych jest obecnie sufit napinany, do którego montowana jest specjalna konstrukcja. Jest to dość droga inwestycja, ale zapewnia nieporównywalne efekty designerskie. Można tutaj postawić na wzory 3D czy ulubione obrazy przenoszące do innej przestrzeni.
fot. materiały prasowe
Idealne w loftowym stylu?
Wysokie mieszkanie w kamienicy czy apartament w wyższym standardzie często stwarza wręcz idealną przestrzeń do aranżacji w loftowym i industrialnym stylu. Głównie dlatego, że ich cechą charakterystyczną są wysokie pomieszczenia ze względu na inspirację opuszczonymi fabrykami czy magazynami. Miały stwarzać poczucie swobody, gdzie panowała wolna i nieprzytłaczająca przestrzeń idealna dla artystów. To, co jest również cechą wyróżniającą te style to stonowana kolorystyka, designerskie i industrialne meble, minimalistyczne wnętrza w nowoczesnej formie. Są to mieszkania, które są przede wszystkim ciekawe oraz funkcjonalne.
A ty, na jakie rozwiązania postawisz?
Autor: Aneta Filipczak, ekspert portalu Gethome.pl