Spis treści:
- Styl vintage we wnętrzach – czym się charakteryzuje?
- Styl vintage a styl retro
- Styl vintage w Polsce – na co postawić
Styl vintage we wnętrzach – czym się charakteryzuje?
Styl vintage we wnętrzach to często wyraz osobistej estetyki i prywatnych sentymentów. Można dzięki niemu wyrazić fascynację konkretnym okresem historycznym albo na przykład oddać cześć dziedzictwu swojej rodziny. Wobec tego vintage to więcej niż moda. To wyrażanie siebie.
Teraz odpowiedzmy na pytanie, czym charakteryzuje się styl vintage we wnętrzach. Wykorzystuje autentyczne elementy z przeszłości, by budować intymną atmosferę. Dodając do tego ciepłe barwy, przytulne tekstylia i drobne vintage’owe akcenty, otrzymujemy przestrzeń pełną nostalgii.
Wspomniane akcenty to choćby stare zegary, figurki, biżuteria czy porcelana z dawnych lat, lustra o klasycznych kształtach i zdobieniach, stare drewniane pudełka, metalowe pojemniki czy szkatułki oraz – wymienione już – przytulne tekstylia, takie jak stare tkaniny, hafty, koronki czy serwety.
Przeczytaj również: Chałupy polskie - tak się kiedyś mieszkało. Mapa typowych chat wiejskich w różnych częściach kraju
Styl vintage skłania do poszukiwania wyjątkowych i unikalnych przedmiotów. Jego miłośnicy często odwiedzają targi staroci czy antykwariaty w poszukiwaniu skarbów z minionych dekad.
Dzięki temu mogą zdobić mieszkania plakatami i afiszami z dawnych lat. Zdobywają stare kufry obite skórą, które mogą otrzymać drugie życie, zamieniając się w stoliki do kawy. Mogą też przyozdobić swoją meblościankę porcelaną z lat 60. i 70. w geometryczne wzory. Później usiądą na tapicerowanej sofie Chesterfield i będą je podziwiać w świetle lampy z abażurem.
Słowem vintage określa się wino z winogron zebranych jednego roku, wyjątkowo cenione przez smakoszy tego trunku. Tak samo styl vintage we wnętrzach uchodzi za szlachetny. Najpierw zawładnął modą, więc jego wielbiciele podporządkowują mu nie tylko wnętrza, ale także ubiór.
Vintage bazuje na autentycznych przedmiotach z przeszłościFot.fircyk/deccoria.pl
Styl vintage a styl retro
Czy vintage i retro jest tym samym, tylko pod inną nazwą? Absolutnie nie! Wobec tego porównajmy je i zobaczmy, czym różni się styl vintage od stylu retro. Tak naprawdę wystarczy przyjrzeć się definicji obu pojęć.
Styl vintage korzysta z przedmiotów i mebli mających swoją historię, pochodzących z minionych epok. To autentyczne rzeczy wyprodukowane przynajmniej 20 lat temu.
Styl retro natomiast komponuje nowoczesne kreacje inspirowane dawnymi trendami. Czyli odnosi się do nowych produktów, które są stylizowane na stare, reinterpretowane w nowoczesny sposób.
Wniosek? Vintage bazuje na autentycznych przedmiotach z przeszłości, a retro pozwala na przerobienie współczesnego przedmiotu tak, by nadać mu klasyczny wygląd.
Przeczytaj również: Półkotapczan wraca do łask. Słynny mebel rodem z PRL znów jest modny, dlaczego?
Styl vintage w Polsce – na co postawić
Polacy kreujący swoje wnętrza w tym stylu często wybierają aranżacje z lat 50., 60. lub 70. Panowały wtedy barwne geometryczne wzory, w kolorach takich jak zielony, żółty, czerwony, pomarańczowy i musztardowy. Jednak vintage korzysta również z innych barw, na przykład z bieli i czerni. Jest więc naprawdę zróżnicowany.
Na co postawić, tworząc styl vintage w Polsce? Wybierz autentyczne meble i akcesoria z przeszłości, takie jak drewniane kredensy, szafki, lampy i obrazy. Starannie wybrane starodawne elementy dodadzą wnętrzu charakteru i historii. Zauważ, że takie drewniane meble są bardzo dobrze wykończone, co podkreśla ich trwałość.
Odnośnie do mebli w stylu vintage musimy wspomnieć kultową w PRL-u meblościankę, nadal widoczną w wielu Polskich domach i mieszkaniach. Dlaczego nadal jest popularna? Otóż łatwo łączy się z każdym, nawet współczesnym wystrojem pomieszczenia.
W czasach PRL-u powstały także inne meble, z których wciąż warto korzystać. Mowa o fotelu model 366 projektu Józefa Chierowskiego, krześle Muszelka Teresy Kruszewskiej czy fotelu RM58 Romana Modzelewskiego.
Jakie jeszcze barwy używamy w stylu vintage? To stonowane odcienie beżu, brązu, zieleni czy różu. Nadadzą Twojemu pomieszczeniu wyjątkowy urok i atmosferę.
Tworzenie wnętrz w stylu vintage to nie tylko projektowanie przestrzeni. To podróż w czasie. Fot.karo1001/deccoria.pl
Uwaga! Polecamy wybrać jasny kolor. Dlaczego? Stworzy wyraźne tło dla barwnych dodatków z dawnych lat. Jeśli nie chcesz malować ścian, możesz położyć na nich tapetę w stylu retro. Być może sprawdzi się ona nawet lepiej!
Dawniej królowały parkiety układane w jodełkę lub po prostu klasyczne deski. Ty również wybierz drewnianą podłogę. Pamiętaj ponadto o drobnych, vintage’owych akcentach, takich jak stare zegary, ramki na zdjęcia, bibeloty czy porcelana. Typowo polskie dodatki to ceramika z Bolesławca, szkło z Krosna oraz szklanki-musztardówki.
Tworzenie wnętrz w stylu vintage to nie tylko projektowanie przestrzeni. To podróż w czasie, która pozwoli ci odkryć urok minionych lat. Z odrobiną kreatywności i wyczucia estetyki, każde wnętrze może stać się wyjątkową oazą nostalgii i piękna. Styl vintage daje ci szansę na wyrażenie siebie poprzez wybór mebli, dodatków i kolorów oddających twoją osobistą estetykę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak urządzić sypialnię zgodnie z twoim znakiem zodiaku?
Styl loftowy w mieszkaniu w bloku — aranżacja wnętrza krok po kroku